breadcrumb.ecName
pl Polski

Inwestycje w transport publiczny wspierają strategię niskoemisyjną na terenie miasta Chodzieży

  • 01 March 2019

Kompleksowy projekt finansowany ze środków UE w Chodzieży, mieście liczącym około 18 000 mieszkańców, położonym w Wielkopolsce, przyczynił się do pomyślnego wdrożenia strategii niskoemisyjnej na tym obszarze. Głównym filarem strategii był szereg inwestycji władz lokalnych w działania związane z transportem publicznym, których celem była zmiana nastawienia mieszkańców do mobilności w mieście.

Autobusy te są bardzo nowoczesne i dobrze wyposażone. Mają moc prawie 250 koni mechanicznych, dzięki czemu doskonale nadają się do jazdy po pagórkowatym terenie Chodzieży, ponieważ bez problemu wjeżdżają na wszystkie wzgórza. Zainstalowano w nich również system ogrzewania, więc zimą są bardzo ciepłe.

Roman Golcz, dyrektor, MZK w Chodzieży

Projekt obejmował zakup pięciu nowych autobusów — jednego hybrydowego autobusu elektrycznego i czterech z silnikiem wysokoprężnym — oraz renowację miejskich szlaków transportowych o łącznej długości ponad 2,3 km. W sumie pięć autobusów może pomieścić około 300 pasażerów.

Kolejnym kluczowym elementem inwestycji było wprowadzenie miejskiego systemu wypożyczania rowerów. Składa się na niego sześć nowo wybudowanych stacji — dwóch dużych i czterech małych: w każdej z nich dostępnych jest 50 rowerów do użytku mieszkańców.

Odnowione ścieżki rowerowe i zintegrowane miejsca parkingowe

Aby system wypożyczania rowerów działał jak najskuteczniej, odnowiono prawie 8,5 km ścieżek rowerowych, a przy ścieżkach utworzono zintegrowane miejsca parkingowe dla rowerów i samochodów. W sumie stworzono 167 miejsc do parkowania rowerów i 269 miejsc do parkowania samochodów, z których 21 jest zarezerwowanych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Centralnym elementem całego systemu jest intermodalny węzeł przesiadkowy, który jest wyposażony w inteligentny system wymiany informacji. Służy to wzmocnieniu intermodalnego wymiaru sieci transportowej Chodzieży, dzięki czemu miasto stanie się bardziej spójne.

Na nowych i odnowionych trasach objętych projektem dostępnych jest ponad 1200 usług transportu publicznego rocznie. Łącznie 67 250 pojazdów może korzystać z miejsc parkingowych w nowo wybudowanych obiektach „park-and-ride” każdego roku.

Wygodny i bezpieczny transport publiczny

Dzięki inwestycjom transport publiczny w Chodzieży stał się bardziej atrakcyjny, wygodny i bezpieczniejszy. Potężne nowe autobusy są bardzo użytecznym dodatkiem do floty, biorąc pod uwagę górzysty teren miasta i regionu. Pasażerowie są zachwyceni podwyższonym poziomem komfortu, szczególnie w zimie, dzięki skutecznej klimatyzacji w autobusach.

W rezultacie mieszkańcy miasta są bardziej entuzjastycznie nastawieni do korzystania z transportu publicznego, co przekłada się na zmniejszenie liczby samochodów na miejskich drogach. Według szacunków ma to mieć znaczący wpływ na czystość powietrza w Chodzieży, a także ogólnie na środowisko, poprzez obniżenie szkodliwych emisji gazów cieplarnianych o równowartość ponad 103 ton dwutlenku węgla rocznie.

Video

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Wsparcie strategii niskoemisyjnej na terenie miasta Chodzieży, poprzez inwestycje w obszarze transportu zbiorowego celem zmiany świadomości i przyzwyczajeń mieszkańców” wyniosła 3 800 000 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 3 000 000 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Transport”.