breadcrumb.ecName

Projekt Interreg RADAR: zlepšenie bezpečnosti na cestách v krajinách podunajského regiónu

  • 03 November 2022

Počet úmrtí na cestách v niekoľkých krajinách podunajského regiónu je vyšší ako priemer EÚ a veľká časť ich cestnej siete má nízku úroveň bezpečnosti. Partnerstvo financované EÚ a podporované programom Interreg pomohlo týmto krajinám znížiť počet úmrtí a vážnych zranení vodičov, cestujúcich, motocyklistov, cyklistov a chodcov.

Nesmieme prestať investovať do bezpečnejších ciest. Každý život je dôležitý, každý život sa počíta a my už máme vedomosti a nástroje na záchranu životov a zníženie počtu zranení na našich cestách.

Marko Ševrović, vedúci partner projektu RADAR, Európsky inštitút hodnotenia ciest – EuroRAP (EIRA)

Na projekte Hodnotenie rizík na cestách v podunajskej oblasti (RADAR) spolupracovali odborníci na bezpečnosť a infraštruktúru cestnej premávky. Zúčastnilo sa na ňom 12 krajín, 13 vládnych ministerstiev a orgánov cestnej dopravy.

Počas troch rokov realizovali vzdelávacie aktivity pre odborníkov pracujúcich v oblasti bezpečnosti na cestách a skúmali zlepšenia cestnej infraštruktúry.

 Infraštruktúra v záujme menšieho počtu nehôd

Odborníci analyzovali dostupné údaje, aby identifikovali najnebezpečnejšie úseky ciest v regióne a príčiny nehôd. Tieto informácie sa použili na pomoc orgánom pri zlepšovaní usporiadania ciest, chodníkov pre chodcov, cyklistických pruhov a priechodov. K zlepšeniam vykonaným vo viacerých krajinách patrila inštalácia bezpečnostných zábran a zabezpečenie lepšej viditeľnosti značenia.

Osobitný dôraz sa kládol na bezpečnosť ciest v blízkosti škôl a vypracovali sa plány na zníženie rizika nehôd v týchto exponovaných oblastiach. Ďalšou prioritou projektu RADAR bolo zvýšenie bezpečnosti ciest pre chodcov a cyklistov.

Pilotné akcie sa realizovali v ôsmich krajinách s cieľom preveriť zlepšenia bezpečnosti vypracované počas projektu. Bol vypracovaný plán investícií do bezpečnejších ciest, ktorý poskytne spoločný prístup k znižovaniu počtu úmrtí na cestách. Projektový materiál bol uverejnený vo všetkých jazykoch podunajského regiónu.

Výmena riešení

Odborná príprava bola kľúčovým prvkom projektu, keďže na dosiahnutie výrazného zníženia počtu nehôd si zmeny infraštruktúry často vyžadujú mnoho rokov. V každej zúčastnenej krajine sa uskutočnili päťdňové školenia, na ktorých cestní inžinieri a orgány získali informácie o tom, ako identifikovať riziká a vykonávať nákladovo efektívne riešenia.

V Slovinsku, Chorvátsku, Maďarsku, na Slovensku a v Spojenom kráľovstve sa zorganizovali dvojdňové študijné návštevy s cieľom vymeniť si najlepšie postupy a riešenia v oblasti bezpečnosti na cestách.

Zúčastnené regióny už teraz ťažia z lepšieho riadenia rýchlosti a bezpečnejších dopravných tokov na svojich cestách. Bola vytvorená nadnárodná skupina odborníkov na bezpečnosť cestnej premávky, ktorá využije zistenia projektu, aby poskytla podnety do národných plánov bezpečnosti na cestách.

Celková investícia a finančné prostriedky EÚ

Celková investícia na projekt „RADAR – Hodnotenie rizík na cestách v podunajskej oblasti“ dosahuje 2 152 510 EUR, pričom Európsky fond regionálneho rozvoja, nástroj európskeho susedstva a Nástroj predvstupovej pomoci prispievajú počas programového obdobia rokov 2014 – 2020 v rámci operačného programu Interreg „Dunajský nadnárodný program“ sumou 1 829 633 EUR.