breadcrumb.ecName

Projekt Interreg RADAR: zvýšení bezpečnosti silničního provozu v zemích Podunají

  • 03 November 2022

Počet úmrtí na silnicích v několika zemích Podunají je vyšší než průměr EU a velké části jejich silničních sítí jsou z hlediska bezpečnosti hodnoceny špatně. Partnerství financované EU a podporované programem Interreg pomohlo těmto zemím snížit počet úmrtí a vážných zranění řidičů, cestujících, motocyklistů, cyklistů a chodců.

Nesmíme přestat investovat do bezpečnějších silnic. Každý život je důležitý, každý život se počítá a my již máme znalosti a nástroje, jak zachránit životy a snížit počet úrazů na našich silnicích.

Marko Ševrović, vedoucí partner projektu RADAR, Evropský institut pro posuzování silnic – EuroRAP (EIRA)

Na projektu RADAR (Risk Assessment on Danube Area Roads) spolupracovali odborníci na bezpečnost silničního provozu a infrastrukturu. Zúčastnilo se ho dvanáct zemí, 13 ministerstev a správ silnic.

Během tří let realizovali vzdělávací aktivity pro odborníky pracující v oblasti bezpečnosti silničního provozu a zkoumali možnosti zlepšení silniční infrastruktury.

 Infrastruktura pro menší počet nehod

Odborníci analyzovali dostupné údaje, aby identifikovali nejnebezpečnější úseky silnic v regionu a příčiny nehod. Tyto informace pomohly úřadům zlepšit uspořádání silnic, chodníků pro pěší, cyklostezek a přechodů. Mezi zlepšení, která byla provedena v několika zemích, patří instalace bezpečnostních zábran a zajištění lepší viditelnosti značení.

Zvláštní pozornost byla věnována bezpečnosti na silnicích v blízkosti škol a byly vypracovány plány na snížení rizika nehod v těchto zranitelných oblastech. Další prioritou společnosti RADAR bylo zvýšit bezpečnost chodců a cyklistů na silnicích.

V osmi zemích byly realizovány pilotní akce, jejichž cílem bylo otestovat bezpečnostní zlepšení vypracovaná v rámci projektu. Byl vypracován plán investic do bezpečnějších silnic, který zajistí jednotný přístup ke snižování počtu úmrtí na silnicích. Materiály projektu byly vydány ve všech jazycích zemí Podunají.

Sdílení řešení

Klíčovým prvkem projektu bylo školení, protože k výraznému snížení počtu nehod je často potřeba mnoho let, než dojde ke změnám v infrastruktuře. V každé zúčastněné zemi se konala pětidenní školení, která informovala silniční inženýry a úřady o tom, jak identifikovat rizika a zavádět nákladově efektivní řešení.

Ve Slovinsku, Chorvatsku, Maďarsku, na Slovensku a ve Spojeném království se uskutečnily dvoudenní studijní návštěvy za účelem výměny osvědčených postupů a řešení v oblasti bezpečnosti silničního provozu.

Zúčastněné regiony již mají prospěch z lepšího řízení rychlosti a bezpečnějšího provozu na svých silnicích. Byla vytvořena nadnárodní skupina odborníků na bezpečnost silničního provozu, která bude využívat výsledky projektu jako podklad pro vnitrostátní plány bezpečnosti silničního provozu.

Celkové investice a financování EU

Celková investice do projektu „RADAR – Risk Assessment on Danube Area Roads“ činí 2 152 510 EUR, přičemž Evropský fond pro regionální rozvoj, Evropský nástroj sousedství a nástroj předvstupní pomoci EU přispěly částkou 1 829 633 EUR prostřednictvím Operačního programu „Danube Transnational“ pro programové období 2014–2020.