breadcrumb.ecName
pl Polski

Incone60: Przewozy morskie sposobem na ograniczenie emisji z transportu w regionach Południowego Bałtyku i Morza Północnego

  • 21 January 2022

Aby wspierać bardziej ekologiczny i wydajny transport towarów, finansowany przez UE projekt Incone60 przyczynia się do rezygnacji z transportu drogowego na rzecz transportu morskiego w regionach Południowego Bałtyku i Morza Północnego. W tym celu zakłada on usprawnienie połączeń między lokalnymi i regionalnymi portami morskimi na międzynarodowej drodze wodnej E60. Opracowane w projekcie narzędzie symulacyjne pozwala operatorom transportowym na porównywanie kosztów transportu drogowego i morskiego. Projekt skierowany jest do władz portowych, podmiotów zajmujących się przeładunkiem towarów, operatorów logistycznych i innych operatorów transportowych.

Partnerzy projektu pracują nad stworzeniem rozwiązań transportowych wspierających aktywny rozwój peryferyjnych obszarów przybrzeżnych Południowego Bałtyku, skupiając się na lokalnych portach jako centrach rozwoju.

Rafał Koba, kierownik projektu Incone60

Międzynarodowa droga wodna E60 biegnie z Gibraltaru, przez wybrzeże północnej Europy do Estonii, Petersburg w Rosji, Kanał Białomorski, wzdłuż wybrzeża Morza Białego do Archangielska. Projekt Incone60 dotyczył odcinka między Belgią a Litwą.

Partnerzy projektu z czterech krajów przeprowadzili dwa przejazdy pilotażowe. Podczas jednego z nich, we wrześniu 2020 roku, ciężarówka oraz statek należący do Danii jednocześnie opuściły port w Vordingborgu, kierując się do Stepnicy w Polsce. Choć oba środki transportu przybyły do celu prawie równocześnie, statek był w stanie przewieźć tyle ładunku co 50 ciężarówek.

 Symulator kosztów transportu

Symulator ten, nazywany modelem przepływu ładunków, umożliwia użytkownikom porównanie kosztów transportu drogowego oraz transportu pomiędzy 68 portami. Pozwala on na uwzględnienie wszystkich kosztów zewnętrznych i związanych z transportem, takich jak wypadki, zanieczyszczenie środowiska i degradacja infrastruktury. Symulator pozostanie dostępny także po zakończeniu projektu i stanowi narzędzie wspierające unijną politykę zrównoważonego rozwoju.

Jest to pierwszy symulator transportu opracowany dla Południowego Bałtyku. W celu jego przygotowania przeprowadzono badania dotyczące stanu drogi E60, jej wpływu na regiony przybrzeżne oraz sieci transportowych krajów, przez które przebiega trasa.

Na podstawie planów zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich oraz map gęstości sieci transportowej dla statków pasażerskich i towarowych przeanalizowano możliwości poprawy efektywności żeglugi w tym rejonie.

Tworzenie połączeń transportowych

Powstała sieć biznesowa INCOnet, która ma łączyć małe porty Południowego Bałtyku i Morza Północnego ze wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w transport morski ładunków, zwłaszcza wzdłuż drogi E60. Sieć będzie służyć jako platforma do nawiązywania kontaktów biznesowych także po zakończeniu projektu.

Projekt Incone60 zostanie włączony do umowy o współpracy pomiędzy Polską a rządem Regionu Flamandzkiego w Belgii w celu wzmocnienia roli żeglugi przybrzeżnej i regionalnych portów morskich.

Władze polskie i duńskie pracują nad porozumieniem w sprawie utworzenia regularnej linii żeglugowej między portami w Kołobrzegu i Vordingborgu, co ma zwiększyć ich obroty i pomóc w rozwoju regionalnych gospodarek.

Incone60 współpracuje z projektami South Baltic Transport Loops i North Sea Region Dual Ports. Wyniki Incone60 będą wdrażane w ramach projektu Aegis, poświęconego opracowywaniu autonomicznych statków i portów, oraz ePIcenter, którego założeniem jest zwiększenie efektywności globalnych łańcuchów dostaw i który skupia partnerów z Europy, Chin i Kanady, co pomoże zwiększyć zasięg inicjatywy Incone60.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Inland Blue Transport Connector E60” wyniosła 1 517 782 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 1 262 085 EUR został wniesiony za pośrednictwem programu współpracy „Interreg V-A Polska–Dania–Niemcy–Litwa–Szwecja (Południowy Bałtyk)” na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Poprawa połączeń transgranicznych w celu stworzenia funkcjonalnego obszaru transportu niebieskiego i zielonego”.