breadcrumb.ecName
pl Polski

Poprawa ochrony przeciwpowodziowej w Kotlinie Kłodzkiej

  • 09 May 2018

Kotlina Kłodzka, położona w województwie dolnośląskim w południowo-zachodniej Polsce, jest regularnie narażona na silne powodzie. Finansowany przez UE projekt zarządzania zagrożeniem powodziowym w Kotlinie Kłodzkiej przyczynia się do poprawy ochrony przeciwpowodziowej na tym obszarze, ze szczególnym uwzględnieniem samego Kłodzka.

Głównym elementem projektu jest budowa polderów przeciwpowodziowych o łącznej pojemności 16,7 mln m³. Zatrzymają one wodę i ograniczą przepływy przez kotlinę, zmniejszając tym samym ryzyko powodzi.

Lista polderów: Boboszów nad Nysą Kłodzką – o pojemności retencyjnej 1,4 mln m³; Roztoki Bystrzyckie nad Goworówką – o pojemności 2,7 mln m³; Szalejów Górny nad Bystrzycą Dusznicką – o pojemności 10,67 mln m³ oraz Krosnowice nad Górną i Dolną Duną – o pojemności 1,9 mln m³.

Naturalne piękno, naturalne zagrożenia

Położona w dorzeczu Odry Kotlina Kłodzka posiada wiele walorów historycznych i kulturowych, a także wyróżnia się wyjątkowym pięknem przyrody. W regionie znajduje się Park Narodowy Gór Stołowych, w którym znajdują się świerki i godne uwagi formacje skalne. Dolina cieszy się dużą popularnością wśród turystów – co roku przyjeżdża tu ponad 300 000 osób.

Topografia Kotliny Kłodzkiej naraża ją jednak na szczególne ryzyko gwałtownych powodzi. Na okoliczne góry regularnie padają obfite deszcze, a Nysa-Kłodzka (lewy dopływ Odry) ma długą historię częstych powodzi, które mają miejsce średnio co pięć do ośmiu lat.

Powodzie w 1997 r. miały bardzo dotkliwy wpływ na dolinę, a poprzedni najwyższy poziom wody został przekroczony o 70 centymetrów. Kolejne poważne powodzie, które zniszczyły Kłodzko i jego okolice, miały miejsce w latach 2006 i 2009. Istniejące struktury gospodarki wodnej nie zapewniają odpowiedniej ochrony miejscowej ludności ani zasobów gospodarczych. W związku z tym, w celu zmniejszenia poziomu ryzyka, konieczna jest dodatkowa zdolność retencyjna.

Zmniejszenie poziomu ryzyka

Projekt stanowi część planu zarządzania zagrożeniem powodziowym na Odrze, który został przyjęty w 2016 r. zgodnie z unijną dyrektywą w sprawie zarządzania zagrożeniem powodziowym, która weszła w życie w listopadzie 2007 r. Dyrektywa wymaga od państw członkowskich oceny, czy cieki wodne i linie brzegowe grożą powodzią, sporządzenia mapy zakresu ryzyka, uwzględniającej ludność i zasoby, oraz podjęcia środków mających na celu ograniczenie ryzyka.

Całkowity budżet projektu, którego zakończenie planowane jest na 2021 r., wynosi ponad 147 mln EUR, z czego około 73 mln EUR pochodzi z Funduszu Spójności UE. Przyczyniając się do zmniejszenia ryzyka szkód spowodowanych powodziami, projekt zwiększy potencjał rozwoju przedsiębiorczości na tym obszarze i pozytywnie wpłynie na warunki społeczno-gospodarcze, a także zachęci do inwestowania w modernizację budynków mieszkalnych zniszczonych przez powodzie.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Ochrona przed powodzią Kotliny Kłodzkiej” wyniosła 147 376 384 EUR, przy czym wkład unijnego Funduszu Spójności o wartości 72 708 352 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020.