breadcrumb.ecName
pl Polski

Nowa infrastruktura przeciwpowodziowa zapewnia dodatkową ochronę miastu Dębica

  • 19 November 2019

Na prawym brzegu rzeki Wisłoki, w województwie podkarpackim, zbudowano lub przebudowano około 4,4 km wałów przeciwpowodziowych w ramach projektu, którego celem była ochrona życia i infrastruktury mieszkaniowej, handlowej i publicznej w mieście Dębica i pobliskiej wsi Kędzierz. Jego realizacja pozwoli także zapobiegać degradacji lokalnego środowiska spowodowanej przez wody powodziowe.

Realizacja inwestycji zwiększyła poczucie bezpieczeństwa mieszkańców obszarów, które ucierpiały w wyniku katastrofalnej powodzi z 2010 roku. Nowe i przebudowane wały zapewnią lepszą ochronę przeciwpowodziową. Moim zdaniem inwestycja nie była łatwa, ponieważ była realizowana na terenach mieszkalnych, co wiązało się z szeregiem prac wykonywanych w koordynacji z innymi instytucjami. Inwestycja wpłynie na rozwój miasta Dębica, a ja i moja rodzina czujemy się teraz znacznie bezpieczniej.

Stanisław Sowiźra, mieszkaniec Dębicy

W ramach projektu wybudowano ok. 2 km nowych wałów przeciwpowodziowych, rozbudowano także ok. 2,4 km istniejących odcinków obwałowań. Projekt obejmował także budowę infrastruktury towarzyszącej: przepustów, rowów przywałowych oraz dróg serwisowych z 11 przejazdami.

Oczekuje się, że infrastruktura przeciwpowodziowa przyczyni się do zwiększenia odporności Dębicy i Kędzierza na coraz częściej występujące zagrożenia związane ze zmianą klimatu. W szczególności realizacja projektu zapewni ochronę mienia i życia 241 mieszkańców, jak również ochronę obiektów infrastruktury technicznej, obiektów użyteczności publicznej oraz przedsiębiorstw.

Eliminowanie zagrożeń

W ramach projektu w pięciu miejscach wzdłuż rzeki wybudowano lub przebudowano wały przeciwpowodziowe. Celem tych prac było zminimalizowanie zagrożenia powodziowego i zapobieganie powodziom na obszarze, który w przeszłości borykał się z poważnymi konsekwencjami wystąpienia rzeki z brzegów – w 2010 roku woda zalała znaczne tereny miasta, powodując duże szkody i zniszczenia.

Duża część projektu prowadzona była na obszarach miejskich, co oznacza, że jego kluczowym priorytetem była budowa infrastruktury towarzyszącej. Na przykład przejazdy i drogi serwisowe pomogą władzom koordynować skuteczne działania w odpowiedzi na wszelkie nowe zagrożenia spowodowane wzrostem poziomu wody w rzece.

Strategia przeciwpowodziowa

Wszystkie prace zrealizowane w ramach projektu są zgodne z wymogami określonymi w kluczowym dokumencie polskiego rządu dotyczącym gospodarki wodnej: „Plan zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszaru dorzecza Wisły”, który przyjęto w październiku 2016 roku.

 

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe obszarów zalewowych położonych na prawym brzegu rzeki Wisłoki w km 50+500–57+800 na terenie miejscowości Dębica i Kędzierz, woj. podkarpackie” wyniosła 3 344 248 EUR (14 259 527 PLN), przy czym wkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 1 390 253 EUR (5 927 896 PLN) został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Ochrona środowiska i efektywna gospodarka zasobami”.