breadcrumb.ecName
pl Polski

Wspieranie osób z niepełnosprawnościami i opiekunów na Dolnym Śląsku

  • 10 April 2021

Osoby z niepełnosprawnościami nabrały samodzielności i stały się większą częścią swoich społeczności w powiatach polkowickim i legnickim na Dolnym Śląsku. Dzięki temu finansowanemu ze środków UE projektowi usługi pomocy osobistej stały się szerzej dostępne dla osób, które ich potrzebują. Równocześnie poprawiła się sytuacja opiekunów.

Dzięki projektowi udało nam się urzeczywistnić ideę włączenia społecznego, stopniowo rozwijając takie wartości jak godność, równość i poszanowanie praw do niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami.

Sylwia Miaśkiewicz, kierownik projektu

Poprzez wsparcie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów projekt odpowiedział na rosnące zapotrzebowanie na usługi pomocy osobistej w regionie i podniósł poziom życia obu tych grup.

Projekt aktywnie zaangażował obie grupy w swoje działania, co zwróciło uwagę na kwestię niepełnosprawności, a także na znaczenie wsparcia i włączenia społecznego.

Pomoc osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom

W sumie z działań w ramach projektu skorzystało 112 osób z niepełnosprawnościami. Prawie połowa z nich udała się na trzytygodniowy wyjazd do Domu Krótkiego Pobytu w Przemkowie, regionalnego ośrodka pomocy dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pozwoliło im to na przyjemny odpoczynek od codziennego otoczenia.

Z projektu skorzystało 25 opiekunów – często partnerów, bliskich znajomych lub członków rodziny osób z niepełnosprawnościami. Oprócz odpoczynku od codziennych trudności osoby te otrzymały wsparcie psychologiczne, wskazówki i porady dotyczące lepszego radzenia sobie ze swoją sytuacją życiową.

Jednym z głównych zagrożeń, na jakie narażone są osoby sprawujące opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami, jest wykluczenie społeczne. Dlatego też spośród nich wyłoniono 10 osób i przeszkolono je do roli osobistych asystentów w ramach projektu. Osoby te aktywnie włączyły się w działania projektu, zdobywając przydatne doświadczenie i nowe umiejętności. Po zakończeniu projektu osiem osób z tej grupy znalazło pracę w sektorze pomocy osobistej.

Zaangażowanie społeczności

Działania w ramach projektu cieszyły się dużym zainteresowaniem i wsparciem ze strony społeczności lokalnych.

Jednym z działań, które cieszyły się największą popularnością, była symulacja niepełnosprawności, która wymagała udziału pełnosprawnych ochotników. Przy pomocy profesjonalnego sprzętu mogli doświadczyć trudności, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami w codziennych sytuacjach i przy wykonywaniu czynności dnia codziennego.

To z kolei ułatwiło im wczucie się w sytuację i zrozumienie znaczenia działań włączających. W okresie trwania projektu symulację zorganizowano siedem razy; przyciągnęła ona ponad 200 uczestników.

Wiele osób dobrowolnie zgłosiło się do pomocy uczestnikom, którzy mieszkają w ich sąsiedztwie. Te same aktywne społeczności pomogły uczestnikom projektu dotrzeć do osób z niepełnosprawnościami, które potrzebowały wsparcia, ale nie miały środków, by móc wziąć w nim udział.

Choć ambicją projektu było zwiększenie świadomości znaczenia wsparcia dla osób potrzebujących, zaangażowanie obu społeczności dowiodło gotowości do niesienia pomocy.  

Beneficjenci

„Dzięki pomocy psychologa wyszłam z ogromnego kryzysu emocjonalnego i zaczęłam na nowo wierzyć w siebie. Trener zajęciowy uświadomił mi, że trzeba walczyć o swoje i nie można się poddawać. Ich działania pomogły mi tak bardzo, że teraz pracuję jako asystentka osób z niepełnosprawnościami i jestem niezależna”.

Katarzyna Arabska

„Dzięki jednej z osobistych asystentek projektu udało mi się wyjść z domu: odwiedziłem siłownię i strzelnicę w Polkowicach. Dzięki wsparciu psychologa i trenera zajęciowego nauczyłem się, jak radzić sobie ze stresem i emocjami, co pomogło mi w zdaniu egzaminu na prawo jazdy. Stałem się bardziej otwarty na ludzi i doświadczenia, dzięki czemu dostałem propozycję pracy jako audytor strony internetowej w Stowarzyszeniu Skorpion Polkowice”.

Marek Kulig

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Subregionalne Centrum Asystentury” wyniosła 403 794 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Socjalnego o wartości 343 225 EUR został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na okres programowania 2014–2020.