breadcrumb.ecName
pl Polski

Zakończenie budowy gazociągu Czeszów-Wierzchowice

  • 22 March 2019

Gazociąg Czeszów-Wierzchowice, którego budowa zakończyła się we wrześniu 2017 roku, przebiega przez gminy Zawonia i Krośnice w województwie dolnośląskim. Wraz z innymi gazociągami budowanymi w tym regionie będzie on częścią Korytarza Północ-Południe, którego celem jest zintegrowanie infrastruktury przesyłowej gazu w Europie Środkowej, a co za tym idzie – zwiększenie dostaw.

Mamy obecnie nowe źródła gazu, na przykład terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego. Zamierzamy także zrealizować projekt Baltic Pipe. Rozwój sieci przesyłowej jest niezwykle ważny, ponieważ umożliwia ona dostęp do gazu polskiej gospodarce, a także transport gazu dalej na południe i wschód. Gazociąg Czeszów-Wierzchowice stanowi nowy element tej infrastruktury.

Tomasz Stępień, Prezes GAZ-SYSTEM

Gazociąg, który ma 14 km długości i 1 m szerokości, umożliwia przesyłanie gazu w obydwu kierunkach. Przebiega on praktycznie w całości równolegle do istniejącego gazociągu i znajduje się w tej samej okolicy, nie stwarzając żadnych dodatkowych niedogodności dla właścicieli ziemi.

Aby zapobiec przedostawaniu się gazu do środowiska, czyli wód powierzchniowych lub podziemnych, a także aby zapewnić bezpieczny i stabilny przesył gazu, zastosowano sprawdzone nowoczesne technologie, wysokiej jakości materiały posiadające wymagane certyfikaty oraz zaawansowane systemy bezpieczeństwa.

Projekt został zrealizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego i unijnego prawa. Podlegał on także stałemu, profesjonalnemu nadzorowi środowiskowemu i archeologicznemu, który polegał między innymi na monitorowaniu emisji zanieczyszczeń do powietrza, wody i gleby. Po zakończeniu budowy gazociągu zadbano również o przebudowę lokalnych systemów odwadniających.

Kluczowa infrastruktura energetyczna

W 2013 roku Komisja Europejska wpisała Korytarz Północ-Południe na listę projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania – kluczowych transgranicznych projektów infrastrukturalnych, łączących systemy energetyczne krajów członkowskich. W 2015 roku został on uwzględniony w dziesięcioletnim planie rozwoju systemu przesyłowego o zasięgu wspólnotowym jako istotny element połączeń gazowych północ-południe w Europie Środkowej, Wschodniej i Środkowo-Wschodniej.

Korytarz składa się z odnogi wschodniej i zachodniej. Gazociąg Czeszów-Wierzchowice stanowi część tej drugiej. Będzie on przebiegał z terminala skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, przez Czechy, Słowację i Węgry, aż do planowanego terminala LNG na chorwackiej wyspie Krk. W Świnoujściu będzie się on łączył z Gazociągiem Bałtyckim, zapewniającym przesył gazu do Skandynawii.

Dzięki modernizacji systemów przesyłowych po obu stronach polsko-czeskiej granicy, budowa zachodniej części korytarza zwiększy zdolność przesyłową między obydwoma krajami i umożliwi przepływ gazu w obydwu kierunkach. Korytarz zapewni Polsce pełną autonomię w zakresie dostaw gazu i zwiększy jej integrację z szerszym europejskim systemem transmisji gazu.

Bezpieczeństwo dostaw i możliwości eksportowe

Gazociąg zwiększy bezpieczeństwo dostaw w Polsce poprzez połączenie terminala w Świnoujściu z istniejącą infrastrukturą przesyłową, magazynową i dystrybucyjną. Połączy on podziemny magazyn gazu w Wierzchowicach z terenami miejskimi w województwie śląskim i dolnośląskim oraz sprawi, że operacje przesyłowe w województwie dolnośląskim i opolskim staną się bardziej elastyczne.

Zwiększą się także możliwości potencjalnego eksportu gazu do Czech, na Słowację i na Ukrainę. Dostawy zostaną zróżnicowane poprzez umożliwienie przekierowania przesyłu nadwyżek gazu z Niemiec na Śląsk. Co więcej gazociąg mógłby stanowić wsparcie dla połączeń z nowymi źródłami dostaw w północno-zachodniej Polsce oraz zastąpienia paliw stałych przez gaz – zwłaszcza w przypadku systemów wytwarzających ciepło i energię – ograniczając tym samym szkodliwe emisje.

 

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji związanych z projektem „Gazociąg Czeszów-Wierzchowice” wyniosła       91 000 000 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 47 700 000 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014-2020. Inwestycja objęta jest osią priorytetową „Sieci transportowe i energetyczne”.