breadcrumb.ecName

Vytvoření obnovitelného zdroje energie z nevyužívané trávy pomocí projektu DanubEnergy

  • 19 December 2014

Nadnárodní projekt přeměňuje nevyužívanou trávu z povodňových oblastí podél Dunaje a dalších středoevropských řek na biopalivo, čímž vytváří udržitelným způsobem elektřinu a přispívá k zachování biologické rozmanitosti.

Od okamžiku, kdy jsem začal na tomto projektu pracovat, jsem pochopil, že zdroje nevyužívané trávy jsou skutečně ohromné. A nyní je pro mě dovoz obrovského množství pelet přes Atlantik ještě méně pochopitelný.

Bernhard Schneider, Energetická agentura regionů, manažer projektu DanubEnergy

Projekt DanubEnergy řeší vývojem skladovatelného pevného paliva vyráběného zpracováním biomasy z pobřežních travinných porostů tři cíle: zlepšení výrobního procesu zavedením nové, vysoce energeticky úsporné technologie výroby biomasy, využití dříve nevyužívaných materiálů jako základu pro výrobu paliv a dodávku vysoce kvalitního biopaliva z regionální produkce na trh.

Výhody nové technologie představil mobilní ukázkový provoz, který navštívil 9 projektových lokalit v sedmi zemích. Provoz také přispěl ke zpracování studie proveditelnosti, která řešila otázku, které suroviny a technologické parametry jsou pro jednotlivé regiony nejvhodnější. Souběžně s projektem bylo vypracováno i posouzení vlivu na životní prostředí a byly zpracovány socio-ekonomické studie, které se snažily určit regionální udržitelnost této technologie. Zúčastněné subjekty se navíc díky společné tvorbě kapacity připravily na pokračování systému i v době po skončení projektu.

Zachování biologické rozmanitosti a hledání nových bioenergetických zdrojů

Mnohé povodňové oblasti představují významné oblasti pro ptáky a další druhy a jsou proto chráněny podle směrnic EU o ptácích a přírodních stanovištích. Pro zachování této krajiny je třeba trávu a rákosí každý rok kosit. Tento materiál však bývá příliš vzrostlý, aby bylo možné jej využívat jako píci, a příliš suchý pro běžné použití v bioplynových provozech. Když tráva shnije, k čemuž pak často dochází, uvolňuje skleníkové plyny.

Díky nové technologii IFBB (integrovaná výroba pevného paliva a bioplynu z biomasy) však sklízený materiál využívat lze. Materiál je separován na pevnou složku, která se dále zpracovává a přeměňuje na pevné palivo v podobě pelet, a na kapalnou složku, která kvasí v bioplynových provozech s výrobou elektřiny. Nahrazuje zde kukuřici. Bioplynové provozy musí snižovat podíl kukuřice využívané jako suroviny, protože ta je na výrobu elektřiny příliš hodnotná a cenná.

V průběhu projektu bylo pozorováno zvýšení počtu druhů ve sledovaných travních porostech, což dokládá studie povodňové oblasti v údolí Lužnice na rakousko-české hranici (Schmidt, A., A botanical analysis of pilot study areas in floodplains of the river Lainsitz, Gmünd 2013).

Celkové investice a financování z EU

Celkový rozpočet projektu „Improving eco-efficiency of bio-energy production and supply in riparian areas of the Danube river basin and other floodplains in Central Europe – DANUBENERGY“ činí 1 777 824 EUR, přičemž Evropský fond pro regionální rozvoj (EFRR) EU přispěl v programovém období 2007 až 2013 prostřednictvím operačního programu „Střední Evropa“ částkou 1 381 677 EUR.