breadcrumb.ecName
pl Polski

Budowa brakującego połączenia z drogą ekspresową S5 zapełni poważną lukę w polskiej sieci drogowej

  • 30 March 2017

W ramach finansowanego ze środków UE projektu zostanie zbudowany 48-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 pomiędzy Korzeńskiem, Wrocławiem i Widawą. Poprzez zwiększenie dostępności połączeń międzyregionalnych nowa dwupasmowa droga ekspresowa pomoże w wyeliminowaniu wąskich gardeł w międzynarodowym i regionalnym transporcie drogowym.

Zakres projektu obejmuje projekt i budowę drogi ekspresowej S5 pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem na odcinku łączącym Korzeńsko, Wrocław i Widawę. W ramach projektu zostanie zbudowany 48-kilometrowy odcinek nowej dwupasmowej drogi ekspresowej z dwoma pasami w każdym kierunku, sześcioma nowymi skrzyżowaniami dróg (w miejscowościach Żmigródek, Żmigród, Krościn, Prusice, Trzebnica, Kryniczno), kilkoma wiaduktami i mostami, a także czterema przydrożnymi stacjami serwisowymi i obszarami dla podróżnych (w miejscowościach Morzęcino Wschód, Morzęcino Zachód, Wisznia Mała Wschód, Wisznia Mała Zachód).

Plany na przyszłość

Zmodernizowany odcinek drogi, zlokalizowany w województwie dolnośląskim, rozpoczyna się w gminie Żmigród i przebiega przez miejscowości Prusice, Trzebnica i Wisznia Mała, a kończy się we Wrocławiu. Oprócz dwupasmowej drogi ekspresowej i powiązanej infrastruktury plan projektu zakłada również budowę kilku przejść, dzięki którym migrujące zwierzęta będą mogły bezpiecznie przechodzić przez drogę ekspresową.

W związku z przewidywanym zwiększeniem natężenia ruchu drogowego w bliskiej lub nieco dalszej przyszłości po obu stronach drogi pozostawiono 12 metrów ziemi, na których będzie można zbudować trzeci pas w obu kierunkach. Aby umożliwić budowę tego trzeciego pasa, elementy infrastruktury i obszary serwisowe zostały zaplanowane tak, jakby trzeci pas już istniał, dzięki czemu wyburzanie i przebudowa obiektów w celu powiększenia drogi nie będą konieczne.

W ramach projektu zostaną wdrożone specjalne środki ochronne w celu zmniejszenia niekorzystnego wpływu nowej infrastruktury drogowej na środowisko.

Bezpośrednie połączenie

Po zakończeniu budowy droga ekspresowa S5 będzie łączyć Wrocław i Poznań, co zapewni bezpośrednie połączenie pomiędzy południowo-zachodnią częścią Polski a portowym miastem Gdańskiem dzięki połączeniu z autostradą A1. Nowa droga ekspresowa pozwoli na znaczne skrócenie czasu podróży przez Polskę, co z kolei może przyczynić się do rozwoju turystyki i działalności gospodarczej na całej trasie S5.

Droga S5 łączy się z autostradami A2 i A4, a zatem będzie łączyć województwo dolnośląskie z siecią dróg krajowych w regionie Wielkopolski i w północnych częściach Polski. Planiści projektu oczekują, że lepsze połączenia z regionem i pozostałymi częściami Polski przyczynią się do powstawania nowych przedsiębiorstw, rozwoju przemysłu i tworzenia nowych miejsc pracy — w szczególności wzdłuż węzła Widawa na drodze ekspresowej S5.

Polska droga S5 stanowi istotną część bazowej sieci drogowej TEN-T. Zmiana kategorii tej drogi z drogi krajowej na drogę ekspresową jest zgodna z przewidywanym poziomem natężenia ruchu drogowego. Ponieważ obszary miejskie obsługiwane przez tę drogę stale rosną, oczekuje się zwiększenia natężenia ruchu. Bez dodatkowych pasów, wyjazdów, infrastruktury i stacji serwisowych na tym odcinku tworzyłyby się wąskie gardła, co miałoby niekorzystny wpływ na środowisko oraz rozwój regionu.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa drogi ekspresowej S5: odcinek Korzeńsko — Wrocław (węzeł Widawa)” wyniosła 460 777 981 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 219 411 074 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego”.