breadcrumb.ecName
pl Polski

Poprawa sprawności energetycznej budynków mieszczących państwowe szkoły artystyczne

  • 05 October 2017

Trwają prace modernizacyjne budynków mieszczących polskie państwowe szkoły artystyczne. Szkoły objęte programem modernizacji znajdują się w większych miastach wszystkich 16 województw w kraju.

Prace przeprowadzone zostaną w 187 budynkach mieszczących 139 szkół artystycznych należących do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakres prac obejmuje izolację zewnętrznych przegród budynków, wymianę drzwi i okien oraz renowację systemów wentylacji, klimatyzacji i oświetlenia.

Zmodernizowane bądź wymienione zostaną źródła ciepła, a dla lepszego zarządzania zużyciem energii zainstalowane zostaną systemy zarządzania budynkiem (komputerowe systemy kontrolujące i monitorujące mechaniczne i elektryczne wyposażenie budynku).

Zainstalowane ma także zostać wyposażenie zapewniające dostęp do odnawialnych źródeł energii, takie jak pompy ciepła, kotły na biomasę, panele słoneczne oraz słoneczne kolektory termalne. Prace renowacyjne zakładają również prace dodatkowe niezbędne dla zapewnienia planowanej wydajności energetycznej.

Modernizacja starych budynków

Większość budynków objętych pracami jest bardzo starych. Mniej więcej 83 z nich (44%) podlega ochronie w związku z ich znaczeniem dla historii. 39 kolejnych (21%) nie podlega ochronie, lecz zostało wybudowanych przed 1945 rokiem, podczas gdy 65 z nich (35%) zostało wybudowanych między 1946 a 1992 rokiem.

Ich modernizacja była możliwa dzięki wynoszącemu 94 mln EUR wsparciu finansowemu z UE. Całkowity budżet modernizacji wyniósł ponad 115 milionów euro.

Redukcja zużycia i emisji

Oczekuje się, że wskutek przeprowadzonych prac konsumpcja energii w ujęciu rocznym spadnie o 164 773 gigadżuli, co przełoży się na ogólną oszczędność rzędu 60%, z przewidywanymi oszczędnościami zużycia energii poszczególnych budynków wynoszącymi od 11,8% do 90,3%. Dzięki modernizacji tych budynków emisja dwutlenku węgla obniży się o 22 269 ton, czyli 73%. Instalacje zamontowane w ramach projektu zwiększą możliwość produkcji energii o 3,61 megawatów.

Projekt koncentruje się na szkołach artystycznych, z których wiele mieści się w budynkach pozostających pod ochroną konserwatora zabytków, w czym przejawia się przywiązanie i wsparcie dla zachowania dziedzictwa kulturowego Polski oraz zaangażowanie w pozyskiwanie czystej energii. Taka postawa sprzyja realizacji europejskich celów energetycznych, mających zapewnić dostęp do bezpiecznych, niedrogich i przyjaznych dla środowiska źródeł energii. Jest także zgodna z celami UE na 2020 r., które zakładają redukcję emisji gazów cieplarnianych o 20% w stosunku do poziomów z 1990 r., wzrost udziału unijnej energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych do 20% (15% dla Polski) oraz poprawę wydajności energetycznej o 20% w stosunku do poziomu z 2005 r.

Wydajność energetyczna w Polsce w znacznym stopniu definiowana jest przez krajową politykę energetyczną na okres do 2030 r. oraz związane z wydajnością energetyczną plany działań. Plany te opisują programy wydajności energetycznej dla różnych sektorów gospodarki, ustanawiają krajowe cele i dostarczają informacji o oszczędnościach związanych z przesyłem, dystrybucją i zużyciem energii. 

Podają także szczegółowe strategie wsparcia inwestycji w renowacje budynków. Władze Polski zakupują i wykorzystują energooszczędne produkty i usługi, nabywają lub wypożyczają wydajne energetycznie budynki oraz spełniają określone wymogi dotyczące wydajności energetycznej dla zmodernizowanych lub wyremontowanych budynków użyteczności publicznej.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce” wyniosła 115 108 665 EUR, przy czym wkład unijnego Funduszu Spójności o wartości 93 939 523 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020.