breadcrumb.ecName

Lyčių lygybės integravimas į miestų planavimą septyniuose Europos miestuose

  • 11 August 2020

Septyni Europos miestai keičiasi geriausia patirtimi, kad užtikrintų lyčių lygybę savo politikos, paslaugų ir plėtros srityse, įgyvendindami URBACT veiksmų planavimo tinklo projektą „Gendered Landscape“. Taip siekiama iš naujo apibrėžti miestus kaip vietas, kurios įkūnija ir sustiprina lyčių galios struktūras.

Mes žinome, kad moterys jaučiasi mažiau saugios nei vyrai. Norime, kad ši veikla prisidėtų prie lygesnės miesto aplinkos, kurioje moterys galėtų jaustis saugios.

Umeo savivaldybė, tinklalapis

Lyčių lygybė yra vienas pagrindinių ES principų. Daugelis mano, kad miestai yra ideali vieta dėti pamatus lygybei. Tačiau dažnai taip nėra. Nepaisant to, kad vyrai ir moterys skirtingai naudojasi miestais, daugumoje miestų politikos, paslaugų ir plėtros sričių neatsižvelgiama į šiuos skirtumus.

Šiuo projektu Umeo (Švedija), Frankfurte (Vokietija); Trikaloje (Graikija), Barselonoje (Ispanija), La Rošelyje (Prancūzija), Panevėžyje (Lietuva) ir Celėje (Slovėnija) miestų planuotojai ir politikos formuotojai supažindinami su tuo, kaip lyčių galios struktūros yra įgyvendinamos miestuose, kad vėliau panaudotų šias žinias siekdami savo politika ir paslaugomis užtikrinti lyčių lygybę.

Umeo miesto geriausia URBACT patirtis

Pavyzdžiui, Umeo mieste buvo surengta ekskursija autobusu, siekiant ištirti jo kraštovaizdį atsižvelgiant į lytis. Ekskursijos tikslas buvo atkreipti dėmesį, kaip miestas atrodo iš šios perspektyvos, ir galiausiai nustatyti tobulintinas vietas.

Viena iš ekskursijos stotelių yra tunelis, jungiantis miesto centrą su Hagos rajonu. Tunelis yra geras pavyzdys, kaip fizinis planavimas gali būti vykdomas atsižvelgiant į lytį. Šiame kontekste darbas atsižvelgiant į lytis reiškė informuotumą apie galią viešojoje erdvėje – būtent apie smurtą prieš moteris – ir tai, kaip miestas suvokiamas kaip šio smurto pasekmė.

Padedami „Gendered Landscape“ architektai iš naujo suprojektavo tunelį. Sukurta saugesnė erdvė: naujas tunelis yra ne tik platesnis ir šviesesnis, bet ir neturi tamsių kampų, kuriuose nusikaltėliai galėtų pasislėpti, o jo viduryje yra papildomas įėjimas – visa tai sustiprina saugumo jausmą.

Nors vien dėl šio plano smurtas prieš moteris nesibaigs, projekto koordinatoriai sako, kad tai suteikia galimybę diskutuoti apie šią problemą.

Įsivertinimas

Kiti miestai partneriai pradėjo savo darbą, naudodamiesi geriausia Umeo patirtimi, kaip planuoti miestą atsižvelgiant į lyčių lygybę. Jie naudojasi lyčių įsivertinimu, kad pradėtų planuoti politinį įsipareigojimą, reikalingą būtiniems pokyčiams.

Be to, peržiūrimi esami planai, duomenys ir ištekliai, susiję su vietos problemomis. Per ateinančius dvejus metus, iki 2022 m., visi miestai kartu su vietos suinteresuotosiomis šalimis parengs integruotus veiksmų planus, kad galėtų spręsti lyčių lygybės problemas.

URBACT yra Europos teritorinio bendradarbiavimo programa, kuria siekiama skatinti tvarų ir integruotą miestų plėtrą visoje Europoje. Ją įgyvendinant naudojami ištekliai ir žinios, kad sustiprėtų miestų gebėjimas tobulinti keturias sritis: valdymą, aplinką, įtrauktį ir ekonomiką.

Bendra investicijų ir finansavimo iš ES suma

Bendros projektui „GenderedLandscape – Gender + Equal + Cities“ skirtos investicijos siekia 749 381 EUR. Europos regioninės plėtros fondas skyrė 572 685 EUR iš 2014–2020 m. programavimo laikotarpio veiksmų programos „URBACT III“. Investicijos priklauso prioritetui „Demokratiniai pokyčiai“.