breadcrumb.ecName
pl Polski

Bioelektrownia Buczek produkuje energię przyjazną środowisku

  • 15 September 2015

Nowa bioelektrownia Buczek w Polsce, wybudowana przez Bioelektrownia Buczek S.A. produkuje energię elektryczną z biogazu powstającego podczas rozkładu odpadów rolnych. Nowa bioelektrownia przybliży Polskę do  spełnienia międzynarodowych standardów w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych, jak również celów krajowej polityki energetycznej na okres do 2030 r.

Bioelektorownia została zaprojektowana pod kątem produkcji biogazu z odpadów powstających w różnych gałęziach produkcji rolnej i przetwórstwa żywności. Odpady pochodzenia roślinnego i zwierzęcego w formie płynnej, półpłynnej i stałej są poddawane rozkładowi w ściśle kontrolowanych warunkach zanim zostaną przetworzone w biogaz.

W procesie rozkładu powstaje paliwo składające się w 60% z metanu i w 40% z dwutlenku węgla. Zasila ono generatory wytwarzające energię elektryczną i ciepło, a łączna moc biogazowni wynosi 1,8 MW. Potencjał biogazowni jest szacowany na około 12 508,30 megawatogodziny energii elektrycznej rocznie.

Ograniczanie niebezpieczeństw związanych z odpadami

Wykorzystanie odpadów do produkcji biogazu pozwala jednocześnie zmniejszyć zagrożenia związane z potencjalnie szkodliwymi materiałami obecnymi w produkcji żywności, które w przeciwnym wypadku mogłyby zanieczyszczać pobliskie środowisko. Jednym z najważniejszych aspektów tego projektu jest wykorzystanie alternatywnych metod gospodarki odpadami powstającymi podczas produkcji żywności.

Ponadto biogazownia zmniejsza zużycie nieodnawialnych źródeł energii, takich jak węgiel, podnosząc efektywność energetyczną i wskaźniki recyklingu. Bioelektrownia Buczek podpisała długoterminowe umowy na dostawy odpadów produkcji pasz i resztek pofermentacyjnych dla zachowania ciągłości produkcji biogazu.

Elektrownia przyszłości

Na terenie bioelektrowni znajdują się budynki produkcyjne i socjalne, droga wewnętrzna oraz niezbędna infrastruktura obejmująca stację transformatorową i osprzęt przemysłowy do pomiarów na wejściu i wyjściu.

Budynki produkcyjne mieszczą główne komponenty do produkcji energii, w tym generatory i moduł odzyskiwania ciepła, zapewniający temperaturę niezbędną w procesie sterylizacji odpadów, natomiast wokół budynków usytuowano zbiorniki magazynowe.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Budowa bioelektrowni Buczek” wynosi 8 421 485 euro, z czego 4 690 445 pochodzi z unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko” w okresie programowania 2007–2013.