breadcrumb.ecName
pl Polski

Sprawniejsze funkcjonowanie transportu publicznego w Toruniu

  • 09 May 2018

Finansowany przez UE projekt ma na celu poprawę funkcjonowania transportu miejskiego w Toruniu, stolicy województwa kujawsko-pomorskiego położonego w północnej Polsce. Inwestycja stanowi część szerszego projektu BiT-City zakładającego poprawę komunikacji miejskiej w obrębie Torunia i Bydgoszczy oraz pomiędzy tymi miastami. Należy dodać, że Bydgoszcz leży około 45 km na północny zachód od Torunia i pełni funkcję drugiej stolicy województwa kujawsko-pomorskiego.

Projekt obejmuje budowę linii tramwajowej łączącej centrum Torunia z osiedlem Jar położonym w północnej części miasta oraz kompleksową modernizację wybranych części sieci tramwajowej.

Kolejnym etapem jest zakup pięciu niskopodłogowych tramwajów i trzech pojazdów technicznych służących do utrzymania torów tramwajowych i linii trakcyjnych. W sumie ma zostać zakupionych 20 niskoemisyjnych autobusów, z czego 14 to autobusy hybrydowe (łączące konwencjonalny układ napędowy silnika spalinowego z elektrycznym układem napędowym) oraz sześć w pełni elektrycznych autobusów.

Zwiększone zastosowanie transportu przyjaznego dla środowiska

Głównym celem projektu jest rozwój i integracja różnych systemów transportu publicznego w Toruniu oraz zwiększenie udziału przyjaznego dla środowiska transportu w mieście. Zakup 25 nowych pojazdów objętych inwestycją ma zostać zakończony do 2020 roku, a w kolejnym roku Toruń powinien dysponować łącznie 10,1 km nowo wybudowanej lub zmodernizowanej sieci tramwajowej.

Całkowity budżet na wprowadzenie usprawnień wynosi prawie 92 mln EUR, z czego blisko 45 mln EUR pochodzi z Funduszu Spójności UE. Projekt objęty jest priorytetem UE, jakim jest rozwój niskoemisyjnego publicznego transportu miejskiego w ramach działań wspierających przejście na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach.

Zintegrowany system transportowy

Toruń, liczący nieco ponad 200 000 mieszkańców, jest drugim co do wielkości miastem województwa kujawsko-pomorskiego po Bydgoszczy, która liczy ok. 360 000 mieszkańców. Jest siedzibą sejmiku i zarządu województwa, na czele którego stoi marszałek. Bydgoszcz jest natomiast siedzibą wojewody.

Toruń dysponuje obecnie pięcioma liniami tramwajowymi i około 40 liniami autobusowymi. Jest położony w pobliżu autostrady A1, która biegnie od Gdańska nad Bałtykiem do południowej granicy z Czechami. Miasto posiada również trzy główne dworce kolejowe i z tego względu stanowi ważny węzeł kolejowy.

W ramach projektu BiT-City zmodernizowano połączenie kolejowe z Bydgoszczą oraz zakupiono nowy tabor kolejowy, aby skrócić czas przejazdu między tymi dwoma miastami i wzmocnić spójność terytorialną obszaru metropolitalnego Bydgoszczy i Torunia. Projekt BiT-City umożliwia również pasażerom przejazd w obrębie dwóch miast na podstawie jednego biletu. Celem jest teraz dalsza integracja połączenia kolejowego z systemami transportu miejskiego Torunia i Bydgoszczy, a tym samym stworzenie w pełni ujednoliconej sieci.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” wyniosła 91 989 588 EUR, przy czym wkład Funduszu Spójności UE o wartości 44 937 625 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020.