breadcrumb.ecName
pl Polski

Projekt BAYinTRAP — zaangażowanie młodych i zmiana transportu publicznego

  • 14 April 2016

Projekt jest lekcją demokracji uczestniczącej, na której młodzi ludzie spotykają się z funkcjonariuszami publicznymi z Polski, Niemiec i Litwy po to, aby znaleźć nowe podejścia do ekologicznego transportu miejskiego. 

BAYinTRAP to najnowsze podejście do transportu miejskiego w regionie Bałtyku Południowego. Z uwagi na zaangażowanie młodzieży niewątpliwie jest to cenne ćwiczenie z polityki obywatelskiej, wymuszające wzajemne zrozumienie i docenienie.

Jerzy Hardie-Douglas, burmistrz Szczecinka

W całej Europie poszczególne kraje poszukują nowych sposobów stworzenia ekologicznych i wydajnych systemów transportu miejskiego. Zbyt często kładzie się jednak nacisk na technologię i infrastrukturę, podczas gdy jest jeszcze druga strona równania – zmiana ludzkiej mentalności. 

Mimo że codziennie trwa rozbudowa nowej infrastruktury transportowej, nie podejmuje się wysiłków w celu zmiany zachowań i zwyczajów związanych z transportem publicznym, a także w celu zwiększenia ogólnej akceptacji nowych rozwiązań, albo też wysiłki te są spóźnione. Projekt BAYinTRAP wypełnia tę lukę w polityce transportowej, ponieważ jest on ukierunkowany na młodzież i uwzględnia oczekiwania związane z mobilnością w przyszłości. 

Projekt stwarza młodym obywatelom możliwości aktywnego angażowania się w opracowywanie zrównoważonej polityki transportu miejskiego. Biorąc pod uwagę fakt, że zaangażowani młodzi ludzie mogą odegrać ważną rolę w rozpowszechnianiu przekazu o zrównoważonym transporcie, projekt pobudza ich kreatywność, entuzjazm i nieszablonowy sposób myślenia, a następnie wykorzystuje te cechy do rozwiązania zagadnień związanych z bezpieczeństwem na drogach, dostępnością i zarządzaniem ruchem ulicznym.

Aktywne lato

Aby osiągnąć ten cel, w ramach projektu zorganizowano szereg obozów letnich. Obejmowały one takie zajęcia, jak wycieczki rowerowe po mieście, na których obserwowano miejscowe systemy transportu publicznego i analizowano problemy związane z przemieszczaniem się, na przykład luki w infrastrukturze, słabą komunikację czy korki samochodowe. Powszechne problemy, które zidentyfikowano na wszystkich obozach, obejmowały zbyt małą liczbę linii autobusowych, brak oddzielnych dróg rowerowych, drogie bilety na środki transportu miejskiego oraz niewystarczającą liczbę informacji wizualnych o trasach autobusów i za mało odpowiednich wiat na przystankach autobusowych. 

Dysponując takimi danymi z badań, uczestnicy spotykali się następnie z lokalnymi politykami, przedstawicielami administracji publicznej i innymi zainteresowanymi stronami, aby przedstawić im swoje wnioski, wyłonić pomysły i nakreślić projekty rozwiązań. Na letnich obozach zorganizowano również liczne zajęcia edukacyjne na temat zrównoważonej mobilności, bezpieczeństwa ruchu drogowego i obywatelstwa.

Lekcja demokracji uczestniczącej 

W wyniku tych obozów zaprezentowane pomysły zostały bezpośrednio wdrożone do miejskiej polityki transportowej w co najmniej dwóch miastach: Szczecinku i Kłajpedzie. Dla przykładu, operator transportu publicznego w Szczecinku — Komunikacja Miejska — zamówiła aplikację na urządzenia mobilne, która informuje o faktycznym czasie przybycia autobusu na dany przystanek. Ponadto zdobyto dużo istotnych doświadczeń, które w całości zostaną wykorzystane podczas sporządzania przyszłych planów transportu regionalnego. Urzędnicy dowiedzieli się również, że trudno jest zmieniać podejście i zachowania bez bezpośredniego zaangażowania obywateli w tworzenie polityki. Być może jednak najważniejszym wynikiem projektu było ponowne potwierdzenie znaczenia demokracji bezpośredniej i siły młodych pozwalającej im aktywnie uczestniczyć w działaniach ich samorządów.

Łączna wysokość inwestycji i finansowanie ze środków UE

Łączna wysokość inwestycji w projekt „Baltic Youth influencing Transport Policies“ („Wpływ młodzieży Bałtyku na politykę transportową“) wyniosła 224 920 EUR, przy czym wkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UE o wartości 191 182 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Bałtyk Południowy“ na okres programowania 2007–2013.