breadcrumb.ecName
pl Polski

Wszyscy na pokład! Nowe pociągi w województwie małopolskim: lepsze usługi, nowe połączenia

  • 11 January 2019

Dzięki dofinansowaniu UE regionalny przewoźnik, Koleje Małopolskie, zakupił nowe komfortowe pociągi i uruchomił nowe połączenia. Skorzystali na tym lokalni mieszkańcy i turyści, którzy zaczęli chętniej podróżować pociągami na terenie województwa małopolskiego.

Regularnie jeżdżę pociągami Kolei Małopolskich. Nowe pociągi są nie tylko ładne i komfortowe, ale są także wyposażone w praktyczne rozwiązania dla pasażerów, np. automaty biletowe, stojaki na rowery, gniazdka elektryczne i Wi-Fi. Podróż przebiega cicho i wygodnie, co sprawia, że podróżowanie koleją do pracy lub po pracy staje się jeszcze bardziej atrakcyjne.

Honorata Wrona, pasażerka podróżująca do Krakowa

Stawiając sobie za cel poprawę kolejowych przewozów pasażerskich w regionie, Koleje Małopolskie rozwinęły sieć przyjaznych pasażerom i środowisku linii w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Realizacja projektu pozwoliła na zakup 13 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT), w tym pięciu pięcioczłonowych EZT IMPULS 45WE oraz ośmiu czteroczłonowych EZT IMPULS 31WE wraz z obsługą gwarancyjną, serwisem i utrzymaniem.

Dzięki wprowadzeniu do taboru tych nowoczesnych i bardzo komfortowych pociągów coraz więcej ludzi decyduje się na podróż pociągiem, co prowadzi do zmniejszenia ruchu drogowego. Ponadto zakup nowych pociągów przyczynił się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko oraz zwiększenia bezpieczeństwa podróżnych. 

Zrównoważony i bezpieczny transport

Nowe pociągi typu IMPULS to pojazdy ekonomiczne i bezpieczne — spełniają rygorystyczne europejskie normy zderzeniowe i wytrzymałościowe (PRM, TSI NOI, TSI LOK&PAS, TSI SRT i TSI CCS). Cechują się niskim zużyciem energii elektrycznej, ponieważ odzyskują energię z sieci trakcyjnej. 

Czteroczłonowe EZT IMPULS 31WE mogą przewozić 200 pasażerów na miejscach siedzących (w tym 16 uchylnych), a w pięcioczłonowych EZT IMPULS 45WE znajduje się 250 miejsc siedzących (w tym 20 uchylnych). Oba modele zapewniają pasażerom zwiększony komfort podróży: pojazdy są ciche i klimatyzowane, wyposażone w ergonomiczne fotele, Wi-Fi i gniazdka elektryczne. Są też przystosowane do potrzeb pasażerów z niepełnosprawnościami oraz podróżnych o ograniczonej możliwości poruszania się. Wśród innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w pojazdach warto też wymienić nowoczesny system wizualnej i dźwiękowej informacji pasażerskiej, monitorowanie wnętrza, automaty biletowe oraz system zliczania pasażerów. Każdy pojazd wyposażono w automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED), a wszyscy pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy i używania defibrylatorów. 

Dzięki realizacji projektu Koleje Małopolskie uruchomiły także nowe połączenie. Linia kolejowa Kraków Główny – Tarnów, która łączy główne centra gospodarcze i turystyczne, okazała się atrakcyjną opcją transportu dla większej liczby osób: wzrosła liczba pasażerów korzystających z przejazdów koleją w regionie. W niedalekiej przyszłości planuje się uruchomienie nowych połączeń.

Bogata historia

Spółka Koleje Małopolskie, która jest operatorem pociągów, powstała w 2013 r. i należy do Samorządu Województwa Małopolskiego. Pociągi są produkowane przez firmę Newag S.A., jedną z najstarszych firm kolejowych w Polsce, posiadającą ponad 140 lat doświadczenia w branży.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Zakup Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych dla rozwoju kolei małopolskich” wyniosła 305 217 550 PLN (71 441 548 EUR), przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 175 717 855 PLN (41 132 031 EUR) został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.