breadcrumb.ecName
pl Polski

Wyjątkowa przestrzeń kulturalna w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

  • 04 March 2019

W ramach projektu przebudowano patio w najnowszej części budynku (z 1968 roku) Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ta nowa, wyjątkowa przestrzeń pozwoli uczelni znacznie rozszerzyć ofertę kulturalną skierowaną do szerokiego grona odbiorców, od dzieci w wieku przedszkolnym po osoby starsze.

Dzięki projektowi udało nam się stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju działalności kulturalnej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w tym realizacji nowego programu kulturalnego mającego na celu wzmocnienie pozycji miasta jako najważniejszego centrum kulturalnego w północnej Polsce oraz umożliwienie uczelni nawiązanie współpracy z innymi instytucjami kulturalnymi.

Anna Tanaev, główny specjalista ds. wystawienniczych i promocji, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Patio zostało zadaszone i otrzymało przeszkloną fasadę, dzięki czemu powstała zamknięta przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturalnych. Nowe miejsce jest połączone z dwoma innymi budynkami: Wielką Zbrojownią oraz XV-wieczną Basztą Słomianą. Realizacja projektu pozwoliła uczelni oferować odbiorcom nowe wydarzenia kulturalne, w których udział jest darmowy.

Jedną z udanych inicjatyw była organizacja cyklu warsztatów kulturowych z różnych dziedzin dla dzieci i dorosłych. Oprócz tego po raz pierwszy zorganizowano Szkołę Letnią, podczas której dorośli mogli wziąć udział w wakacyjnych warsztatach i spotkaniach. Do tej pory z oferty wydarzeń organizowanych w przestrzeni nowego patio skorzystało aż 31 694 osób.

Nowy program

Nowy program ASP został rozszerzony o ogólnopolskie konferencje, wykłady oraz kameralne koncerty organizowane we współpracy z Akademią Muzyczną w Gdańsku. Wydarzenia były skierowane do szerokiego grona odbiorców, począwszy od amatorów edukacji kulturalnej, poprzez hobbystów, pasjonatów, dydaktyków, przedsiębiorców, kończąc na artystach. 

Szersza oferta kulturalna gdańskiej ASP stworzyła więcej możliwości dla obecnych i potencjalnych odbiorców, tym samym przyczyniając się do ich większego uczestnictwa w kulturze. Dzięki projektowi udało się podnieść walory architektoniczne i estetyczne budynku uczelni, zatem spełnione zostały oczekiwania odbiorców, którzy dzięki temu mogą cieszyć się kulturą w przyjemnej atmosferze.

Ważny ośrodek kulturalny

Realizacja projektu pozwoliła wzmocnić pozycję miasta jako najważniejszego ośrodka kulturalnego w północnej Polsce oraz umożliwić uczelni nawiązanie współpracy z innymi instytucjami kulturalnymi, między innymi z Akademią Muzyczną w Gdańsku, Gdańską Galerią Miejską, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, a także Fundacją Sztuki Polskiej ING, z którymi udało się zorganizować szereg wydarzeń dla różnych grup wiekowych.

Dzięki projektowi powstało też jedno nowe miejsce pracy dla specjalisty ds. oferty kulturalnej.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Zadaszenie Patio Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w celu stworzenia unikalnej przestrzeni kulturalnej” wyniosła 1 698 655 EUR (7 355 108 PLN), przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 1 100 648 EUR (4 765 888 PLN) został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Włączenie społeczne”.