breadcrumb.ecName
lv Latviešu

Svaiga dvesma Baltijas mākslā un amatniecībā

  • 16 January 2010

Pateicoties Eiropas finansējumam, kuršu piekrastē pēdējo gadu laikā ir atdzimusi tradicionālā māksla un amatniecība. Projekta „Amatniecība Baltijas jūras krastā” mērķis ir veicināt reģiona uzņēmējdarbību un tūrismu, rādot vietējo mākslinieku un amatnieku bagātīgās prasmes. Projekta ietvaros aptuveni 20 000 cilvēku apmeklēja mākslas un amatniecības gadatirgus un izstādes, savukārt vairāk nekā 100 mākslinieku un amatnieku bija iespēja apmeklēt apmācības, arī uzņēmējdarbības un mārketinga jomā.

Izveidojot jaunus tūrisma galamērķus un ar tradicionālo kurzemnieku amatniecību saistītus pasākumus, kas notiek Ziemeļkurzemes Amatniecības konsultāciju centrā Ventspilī un Klaipēdas Amatniecības un mākslas kvartālā, ir palielinājusies sabiedrības interese par tradicionālo kurzemnieku mākslu un kultūru, nodrošinot zināšanu un prasmju nodošanu nākamajām paaudzēm.

Aldis Ābele, Ventspils pilsētas domes rīkotājdirektors, Latvija

Masveida tehnoloģiju rūpniecības rezultātā amatniecībai Latvijā un Lietuvā bija jācīnās par konkurenci. Tomēr vietējie amatnieki un mākslinieki joprojām vēlējās izmantot savu talantu, darba metodes, tradīcijas un no senčiem mantotās zināšanas, kā arī nodot to visu tālāk. Projekta ietvaros tika izveidots Ziemeļkurzemes Amatniecības konsultāciju centrs Ventspilī un Klaipēdas Amatniecības un mākslas kvartāls, lai veicinātu nodarbinātību un tūristu skaita pieaugumu reģionā.

Stafetes nodošana

Projektu īstenot palīdzēja četri galvenie parteri: Ventspils pilsētas dome (LV), Ventspils Amatnieku biedrība (LV), Klaipēdas pilsētas dome (LT) un Klaipēdas Kultūras komunikāciju centrs (LT). Galvenā uzmanība bija vērsta uz vairākās paaudzēs mantoto prasmju nodošanu tālāk. Ventspilī un Klaipēdā tika rīkotas apmācības uzņēmējdarbības, kultūras saglabāšanas, amatniecības vēstures, mākslas un dizaina jomā. Dalībniekiem bija iespēja apmeklēt apmācības un piedalīties radošajās darbnīcās, kuru mērķis bija veicināt konkurētspēju un popularizēt vietējos izstrādājumus tirgū.

Vārds ir teikts

Projektā piedalījās 582 amatnieki un mākslinieki, un par projektu kopumā bija informēti aptuveni 100 000 cilvēku. Tika uzņemtas arī divas videofilmas (viena – Latvijai, otra – Lietuvai), un tika izplatītas 150 to kopijas. Izstādēm tika iegādāti 15 informācijas stendi. Tika rīkotas preses konferences, kuras papildināja vietējās, reģionālajās un nacionālajās avīzēs publicētie raksti, ziņojumi un reklāmas plakāti. Ventspilī un Klaipēdā tika sarīkotas desmit ceļojošās izstādes, kurās bija redzami amatniecības eksponāti, tika rīkotas izstādes, notika sacensības, gadatirgi un tematiskās dienas.

Jaunas dzīves sākums

Projekts ir licis pamatus veiksmīgai nākotnei. Kurzemes un Klaipēdas reģionā pieaugusi nodarbinātība un ienākumu līmenis, vērojama mazāka atšķirība starp amatnieku un lietišķās mākslas mākslinieku ienākumiem, lielākas tūrisma aktivitātes, tradicionālās kuršu mākslas saglabāšanas centieni un plaša mēroga ekonomiskā izaugsme abos reģionos.