Dzięki wsparciu ze środków unijnych mieszkańcy Szczercowa, wsi położonej w środkowej Polsce, mają teraz dostęp do najnowocześniejszych zabiegów fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych.
Nowe centrum rehabilitacji rewolucjonizuje opiekę nad pacjentami w centralnej Polsce
- 15 January 2020
Budynek został wzniesiony z wykorzystaniem najnowszej technologii pasywnej, co pozwala oszczędzać energię i ograniczać emisję dwutlenku węgla. Zrealizowaliśmy tę inwestycję z korzyścią dla zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich mieszkańców Szczercowa.
Nowe, współfinansowane ze środków UE centrum rehabilitacji w Szczercowie zapewnia mieszkańcom dostęp do najnowszego sprzętu i wykwalifikowanego zespołu specjalistów. Centrum specjalizuje się w hydroterapii, krioterapii, terapii laserowej i terapii światłem.
Zapewnia ono nie tylko lepszą opiekę pacjentom, ale także dba o środowisko. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej i geotermalnej Centrum Rehabilitacji w Szczercowie pomaga dbać o czystsze środowisko i zrównoważoną przyszłość.
Lepsza opieka nad pacjentami
Centrum zostało otwarte w 2018 r. i jest wyposażone w najnowszy sprzęt, w tym skanery laserowe, lasery punktowe oraz urządzenia do fototerapii i masażu. Oferuje ono również najnowocześniejsze zabiegi hydroterapii, krioterapii i elektroterapii.
Dobre dla środowiska
Aby zminimalizować tzw. „ślad węglowy“ centrum, budynek zaprojektowano z wykorzystaniem technologii pasywnej, np. prąd pochodzi z pompy ciepła, która pobiera energię z trzech połączonych studni geotermalnych. Na dachu zainstalowano dwa panele fotowoltaiczne, które zapewniają elektryczność pozyskaną z przetworzonej energii słonecznej.
Dzięki zastosowaniu czystej energii budynek odgrywa ważną rolę w promowaniu zdrowszego środowiska i zdrowszych obywateli.
Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE
Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa pasywnego budynku użyteczności publicznej na potrzeby rehabilitacji – projekt pilotażowy” wyniosła 2 565 042 PLN (592 075 EUR), przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 1 528 766 PLN (352 877 EUR) został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Unia energetyczna i klimat”.