Integrirano Teritorijalno Ulaganje
Brojni izazovi s kojima je Europa suočena – ekonomski, ekološki i društveni – ukazuju na potrebu za integriranim i teritorijalnim pristupom radi davanja učinkovitog odgovora.
Taj je pristup višedimenzionalan i oblikovan prema značajkama i ishodima specifičnim za mjesto, što bi moglo označavati nadilaženje tradicionalnih administrativnih granica te zahtijevati veću spremnost različitih razina vlasti da surađuju i koordiniraju aktivnosti radi postizanja zajedničkih ciljeva. To je u skladu s novim ciljem teritorijalne kohezije, uvedenim Lisabonskim sporazumom, koji potvrđuje da gospodarsku i društvenu usklađenost na europskoj razini nije moguće postići bez veće usredotočenosti na teritorijalni učinak politika EU-a.
Zbog toga je Uredba o zajedničkim odredbama uvela nove integracijske alate pomoću kojih se teritorijalne strategije mogu provesti na licu mjesta, a povezuju tematske ciljeve identificirane u sporazumima o partnerstvu i operativnim programima s teritorijalnom dimenzijom: lokalni razvoj pod vodstvom zajednice (članci 32. – 35. Uredbe o zajedničkim odredbama) i integrirana teritorijalna ulaganja (članak 36. Uredbe o zajedničkim odredbama).
Ovaj se informativni popis bavi integriranim teritorijalnim ulaganjima koja zemljama članicama omogućuju objedinjavanje ulaganja iz nekoliko prioritetnih osi jednog ili više operativnih programa radi višedimenzionalne i međusektorske intervencije. No i dalje će biti moguće pratiti dodjelu sredstava različitim prioritetima ulaganja.