Statistics Explained

Archive:Statistika turizma

Revision as of 17:29, 11 February 2015 by EXT-A-Redpath (talk | contribs)
Podatki iz novembra 2014. Najnovejši podatki: Druge informacije Eurostata, glavne tabele in podatkovna zbirka. Predvidena posodobitev članka: februarja 2016.
Tabela 1: Turistična potovanja rezidentov (starih 15 let ali več), 2013
— Vir: Eurostat (tour_dem_tttot) in (tour_dem_ttq)
Tabela 2: Turistične nastanitvene zmogljivosti, 2013
— Vir: Eurostat (tour_cap_nat) in (tour_occ_ninat)
Slika 1: Število prenočitev v turističnih nastanitvenih zmogljivostih, EU-28, 2003–13
(milijard prenočitev rezidentov in nerezidentov) — Vir: Eurostat (tour_occ_ninat)
Tabela 3: 10 držav članic, katerih prebivalci najpogosteje počitnikujejo v tujini, 2013
(milijonov prenočitev rezidentov zadevne države v tujini) — Vir: Eurostat (tour_dem_tntot)
Slika 2: Država izvora za turistična potovanja v tujino, 2013 (¹)
(povprečje prenočitev v tujini na prebivalca, starega 15 let in več) — Vir: Eurostat (tour_dem_tntot) in (demo_pjanbroad)
Slika 3: Turistične destinacije — število prenočitev v turističnih nastanitvenih zmogljivostih, 2013 (¹)
(milijonov prenočitev nerezidentov v zadevni državi) — Vir: Eurostat (tour_occ_ninat)
Tabela 4: 10 najbolj priljubljenih turističnih destinacij — število prenočitev v turističnih nastanitvenih zmogljivostih, 2013
(milijonov prenočitev nerezidentov v zadevni državi) — Vir: Eurostat (tour_occ_ninat)
Slika 4: Intenzivnost turizma, 2013
(število prenočitev rezidentov in nerezidentov v turističnih nastanitvenih zmogljivostih na prebivalca)
— Vir: Eurostat (tour_occ_ninat)
Tabela 5: S potovanji povezani prihodki in izdatki v plačilni bilanci, 2005–13
— Vir: Eurostat (bop_q_eu), (bop_its_det) in (nama_gdp_c)

Ta članek vsebuje informacije o najnovejši statistiki v zvezi s turizmom v Evropski uniji (EU). Turizem je v EU pomemben zaradi svojega gospodarskega in zaposlitvenega potenciala ter zaradi svojih družbenih in okoljskih vplivov. Statistika turizma se ne uporablja le za spremljanje politik EU na področju turizma, temveč tudi za spremljanje regionalne politike in politike trajnostnega razvoja.

Glavne statistične ugotovitve

Turizem — povpraševanje in ponudba

Rezidenti (stari 15 let in več) iz EU-28 [1] so v letu opravili 1,1 milijarde poslovnih ali zasebnih turističnih potovanj. Krajša potovanja (z eno do tremi prenočitvami) so predstavljala več kot polovico (57,5 %) skupnega števila potovanj (glej Tabelo 1). Tri četrtine (75,3 %) vseh potovanj je bilo opravljenih znotraj države, ostala pa v tujino.

V nekaterih državah članicah EU so turistična potovanja v tujino v letu 2013 predstavljala več kot polovico vseh turističnih potovanj; tako je bilo v Luksemburgu, Belgiji, na Malti in v Sloveniji (ter v Švici). Rezidenti Romunije, Španije, Grčije (podatki za leto 2012) in Portugalske pa so opravili manj kot 10 % počitniških potovanj v tujino. Kaže, da na te podatke vplivata velikost držav članic in njihov geografski položaj (manjše in severnejše države so poročale o večji nagnjenosti rezidentov k potovanjem v tujino).

Ocenjuje se, da je v letu 2012 okoli 60,9 % prebivalstva EU-28, starega 15 let ali več, sodelovalo v turizmu iz osebnih razlogov (agregirani podatki za 2013 še niso na voljo), kar pomeni, da so med letom opravili vsaj eno turistično potovanje iz osebnih razlogov. Tudi tu je mogoče opaziti velike razlike med državami članicami EU, saj se je ta stopnja udeležbe gibala med 22,2 % v Bolgariji in 88,5 % na Finskem.

Z vidika ponudbe se ocenjuje, da je bilo v EU-28 v letu 2013 dejavnih skoraj 562 tisoč turističnih nastanitvenih zmogljivosti in da je bilo skupaj na voljo dobrih 30 milijonov ležišč (glej Tabelo 2). Skoraj tretjina (32,3 %) vseh ležišč v EU-28 je bila v samo dveh državah članicah EU, in sicer v Franciji (5 milijonov ležišč ) in Italiji (4,7 milijona ležišč), sledile pa so jima Nemčija, Združeno kraljestvo (podatki so za 2012) in Španija.

V zadnjih letih število prenočitev v turističnih nastanitvenih zmogljivostih na splošno kaže naraščajoč trend (glej Sliko 1). Vendar je leta 2008 in 2009 zaradi finančne in gospodarske krize prišlo do krajšega upada števila prenočitev v turističnih nastanitvenih zmogljivostih: število turističnih prenočitev v EU-28 je leta 2008 upadlo za 0,6 %, leta 2009 pa še za 2,1 %. Leta 2010 pa se je število prenočitev povečalo za 4,7 % in ta pozitivni razvoj se je nadaljeval, tako da je rast leta 2011 znašala 3,3  %, leta 2012 pa 4,3 %. Leta 2013 je število prenočitev v turističnih namestitvenih zmogljivostih v EU-28 doseglo vrhunec 2,6 milijarde prenočitev, kar je 2,2 % več kot leta 2012.

Potovanja turistov v tujino

EU-28 [2] rezidenti so v letu 2013 na turističnih potovanjih v tujini prenočili 2,4 milijarde krat (glej Tabelo 3). Nemški rezidenti so leta 2013 opravili 746 milijonov prenočitev na potovanjih v tujini, rezidenti Združenega kraljestva pa so v tujini prenočili 546 milijonov krat (podatki so za leto 2012); rezidenti teh dveh držav članic so skupaj opravili več kot polovico (54,7 %) vseh prenočitev rezidentov EU-28 v tujini.

Ob upoštevanju velikosti države glede na prebivalstvo je bil Luksemburg država članica z rezidenti z največ prenočitvami v tujini na prebivalca (v letu 2013 povprečno 23,8 prenočitve), sledili so Ciper (19,3, podatki so za leto 2012), Irska (12,6) in Nizozemska (12,1). Za razliko od navedenih držav pa so rezidenti Romunije, Grčije (podatki so za leto 2012) in Bolgarije v letu 2013 povprečno manj kot enkrat prenočili v tujini (glej Sliko  2).

Najbolj priljubljene destinacije

Leta 2013 je bila Španija najpogostejša turistična destinacija nerezidentov (ljudi, ki prihajajo iz tujine) v EU z 252 milijoni prenočitev v turističnih nastanitvenih zmogljivostih oz. z 21,2 % celotne EU-28 (glej Sliko 3 in Tabelo 4). Tri najbolj priljubljene destinacije v EU za nerezidente v državah članicah so bile Španija, Italija (185 milijonov prenočitev) in Francija (131 milijonov prenočitev), v katerih je bila opravljena skoraj polovica (47,7 %) prenočitev nerezidentov v EU-28. Najmanj priljubljene destinacije so bile Luksemburg, Latvija in Litva. Pri razlagi teh vrednosti bi bilo treba upoštevati vpliv velikosti teh držav članic.

Število prenočitev (rezidentov in nerezidentov) se lažje razume, če se primerja z velikostjo vsake države v smislu števila prebivalcev, pri čemer se upošteva kazalnik intenzivnosti turizma. Po tem merilu so bile sredozemske otoške destinacije Malta, Ciper in Hrvaška ter alpsko-urbana destinacija Avstrija leta 2013 najbolj priljubljene turistične destinacije v EU-28 (glej Sliko 4). Črna gora (podatki so za leto 2012) in Islandija sta bili prav tako priljubljeni destinaciji, če se uporabi to merilo intenzivnosti turizma.

Gospodarski vidiki mednarodnih potovanj

Gospodarski pomen mednarodnega turizma se lahko izmeri tako, da se primerja razmerje med prihodki od mednarodnih potovanj in BDP. Navedeni podatki izvirajo iz statistike plačilne bilance ter vključujejo poslovna potovanja in potovanja v prostem času. Leta 2013 je bilo razmerje med prihodki od potovanj in BDP v državah članicah najvišje na Hrvaškem, (16,7 %), Malti (14,5 %) in Cipru (13,2 %), kar potrjuje pomen turizma v teh državah (glej Tabelo 5). V absolutnih vrednostih so imele v letu 2013 najvišje prihodke od mednarodnih potovanj Španija (45,5 milijarde EUR) in Francija (42,2 milijarde EUR), ki so jima sledile Italija, Nemčija in Združeno kraljestvo (vse tri so imele prihodke v višini 31–33 milijard EUR).

Nemčija je leta 2013 zajela najvišjo raven izdatkov za mednarodna potovanja v skupni vrednosti 64,7 milijarde EUR. Sledila sta ji Združeno kraljestvo (39,6 milijarde EUR) in Francija (31,9 milijarde EUR). V letu 2013 je bila Španija država članica EU z najvišjimi neto prihodki od potovanj (33,3 milijarde EUR), največji primanjkljaj pa je zajela Nemčija (-33,6 milijarde EUR).

Podatkovni viri in razpoložljivost podatkov

V statističnem okviru turizem pomeni dejavnost obiskovalcev na potovanju na destinacije zunaj njihovega običajnega okolja, ki ne traja dlje od enega leta. Glavni razlog za potovanje je lahko različen: lahko gre za poslovno potovanje ali potovanje iz osebnih razlogov, ki pa ne sme vključevati zaposlitve pri rezidentu, v gospodinjstvu ali podjetju v obiskanem kraju. Statistika turizma je trenutno omejena na vsaj eno prenočitev; od referenčnega leta 2014 naprej bo uradna evropska statistika vključevala tudi enodnevne obiske v tujini.

Sistem statistike turizma je opredeljen v Direktivi Sveta št. 95/57/ES z dne 23. novembra 1995 o zbiranju statističnih podatkov na področju turizma. Ta pravna podlaga od držav članic EU zahteva predložitev rednega sklopa primerljivih statistik turizma.

Julija 2011 sta Evropski parlament in Svet Evropske unije sprejela novo Uredbo št. 692/2011 o evropski statistiki turizma in razveljavitvi Direktive Sveta št. 95/57/ES, ki je začela veljati z referenčnim letom 2012.

Statistika turizma v EU ima dva poglavitna sestavna dela: statistiko, povezano z zmogljivostjo in zasedenostjo skupinskih turističnih nastanitev, ter statistiko, povezano s turističnim povpraševanjem. V večini držav članic EU nastaja prva z vprašalniki, ki jih izpolnjujejo turistične nastanitvene zmogljivosti, podatki za drugo pa se v glavnem zbirajo z vprašalniki za potnike na mejnih prehodih ali s pomočjo anket v gospodinjstvih.

Statistika skupinskih turističnih nastanitvenih zmogljivosti vključuje število obratov, sob in ležišč. Statistika se pripravlja enkrat letno in je razdeljena glede na vrsto nastanitve ali po regijah.

Statistika zasedenosti skupinskih turističnih nastanitev se nanaša na število prihodov (v obrate turističnih nastanitvenih zmogljivosti) in število |prenočitev rezidentov in nerezidentov glede na vrsto nastanitve ali regijo. Na voljo so letne in mesečne statistične serije. Poleg tega pa se pripravlja tudi statistika (zasedenosti) sob in ležišč.

Zbirajo se tudi statistični podatki o turističnem povpraševanju glede na število turističnih potovanj (in število prenočitev na navedenih potovanjih), ki je razdeljeno glede na:

  • državo destinacije,
  • namen,
  • dolžino bivanja,
  • vrsto nastanitve,
  • mesec odhoda,
  • način prevoza,
  • izdatke.

Podatki se analizirajo tudi glede na sociodemografske značilnosti turista:

  • spol,
  • starostna skupina,
  • stopnja dosežene izobrazbe,
  • dohodek gospodinjstva,
  • status aktivnosti.

Pri preučevanju turizma se lahko uporabljajo tudi podatki iz drugih uradnih virov. Te statistike zajemajo:

  • strukturno statistiko podjetij in kratkoročno poslovno statistiko, ki se lahko uporabita kot dodatni vir informacij o turističnih tokovih in gospodarski uspešnosti nekaterih sektorjev, povezanih s turizmom;
  • podatke o zaposlitvi v sektorju turističnih nastanitev iz ankete o delovni sili, ki so razčlenjeni po delovnem času (polnem ali skrajšanem), delovnem statusu, starosti, ravni izobrazbe, spolu, trajanju dela ali delovni dobi pri istem delodajalcu (letni in četrtletni podatki);
  • podatke o osebnih prihodkih in izdatkih, povezanih s potovanji, iz plačilne bilance;
  • prometno statistiko (kot je potniški zračni promet).

Ozadje

Po podatkih iz publikacije Svetovne turistične organizacije Združenih narodov (UNWTO) z naslovom „Tourism highlights — 2014 edition“ (v angleščini), je EU pomembna turistična destinacija, saj je kar pet njenih držav članic med 10 najbolj priljubljenimi destinacijami na svetu v letu 2013. Turizem lahko prispeva k zaposlenosti in gospodarski rasti ter razvoju na podeželskih, obrobnih in manj razvitih območjih. Te značilnosti usmerjajo povpraševanje po zanesljivi in usklajeni statistiki na tem področju ter na širših področjih regionalne politike in politike trajnostnega razvoja.

Turizem lahko pomembno vpliva na razvoj evropskih regij. Infrastruktura, ustvarjena za turizem, prispeva k lokalnemu razvoju, delovna mesta, ki so ustvarjena ali se ohranjajo s tem namenom, pa lahko pomagajo preprečevati nazadovanje industrije in podeželja. Trajnostni turizem vključuje ohranjanje in krepitev kulturne in naravne dediščine na različnih področjih, ki segajo vse od umetnosti do krajevne gastronomije in ohranjanja biotske raznovrstnosti.

Leta 2006 je Evropska komisija sprejela sporočilo z naslovom „Obnovljena turistična politika EU: Na poti k močnejšemu partnerstvu za evropski turizem“ (COM(2006) 134 final). Dokument je obravnaval vrsto težav, ki bodo oblikovale turizem v prihodnjih letih, vključno s staranjem evropskega prebivalstva, vse močnejšo zunanjo konkurenco, povpraševanjem potrošnikov po bolj usmerjenem turizmu in potrebo po razvoju trajnejših in okolju prijaznejših praks v turizmu. V njem je bilo navedeno, da bi bolj konkurenčna turistična ponudba in trajnostne destinacije pripomogle k večjemu zadovoljstvu turistov in zagotovitvi položaja Evrope kot najpomembnejše svetovne turistične destinacije. Oktobra 2007 je sledilo novo sporočilo z naslovom „Program za trajnostni in konkurenčni evropski turizem“ (COM(2007) 621 final), v katerem je Komisija predlagala ukrepe v zvezi s trajnostnim upravljanjem destinacij, vključitvijo vprašanj trajnosti podjetij in ozaveščanjem turistov glede vprašanj trajnosti.

Lizbonska pogodba priznava pomembnost turizma, opredeljuje posebno pristojnost EU na tem področju in dovoljuje sprejemanje odločitev s kvalificirano večino. Eden od členov Pogodbe določa, naj EU „dopolnjuje dejavnost držav članic na področju turizma, zlasti s spodbujanjem konkurenčnosti podjetij Unije na tem področju“. Junija 2010 je Evropska komisija sprejela sporočilo„Evropa, prva svetovna turistična destinacija — nov okvir evropske turistične politike“ (COM(2010) 352 final). V njem si prizadeva spodbuditi usklajen pristop k pobudam, povezanim s turizmom, ter opredeljuje nov okvir delovanja za povečanje konkurenčnosti turizma in njegove zmožnosti za trajnostni razvoj. Za dosego teh ciljev je predlagala več evropskih in mednarodnih pobud, vključno s pripravo socialno-gospodarske baze znanja s področja turizma.

Glej tudi

Druge informacije Eurostata

Objave

Glavne tabele

Podatkovna zbirka

Posebni razdelek

Metodologija/Metapodatki

Izvorni podatki za tabele in slike (MS Excel)

Druge informacije

Zunanje povezave

Opombe

  1. Agregirani podatki EU-28 za število potovanj in število prenočitev rezidentov EU so bili zbrani za to publikacijo in ne vključujejo podatkov za Poljsko in Švedsko.
  2. Agregirani podatki za EU-28 za število potovanj in število prenočitev rezidentov EU so bili zbrani za to publikacijo in ne vključujejo podatkov za Poljsko in Švedsko.