Този сайт бе архивиран на 01/11/2014
01/11/2014

Навигационна пътека

Промишленост и предприемачество

Иновации

Иновациите са кислород за предприятията

© Mark Poprocki - fotolia.com

Иновациите са кислород за предприятията. Тези, които не създават иновации и изостават от технологичното развитие, постепенно губят пазарен дял и рискуват в крайна сметка да загубят бизнеса си. Без кислород, те не могат да дишат.

За иновации са необходими инвестиции. Промишлеността винаги е играла основна роля в тази област. Тя отделя най-много средства за научно-изследователска и развойна дейност в частния сектор в ЕС, възлизащи на 80 % от общите инвестиции. Необходимо е обаче да се направи повече.

Европейските изследвания са водещи в света в много сектори и са в основата на множество патенти за авангардни изобретения, но Европа не винаги се справя толкова добре при превръщането на лидерството в областта на науката в преимущество за индустрията. Положението с литиевите батерии е красноречив пример за това — европейските предприятия притежават над 30 % от съответните патенти, а същевременно в ЕС не се произвеждат такива батерии.

Освен това усилията в областта на иновациите остават разпокъсани и неравномерно разпределени в ЕС. Още по-обезпокоително е, че според последния годишен сравнителен анализ на иновациите, извършен от Европейската комисия, разликата между най-новаторските и изоставащите страни се увеличава.

Необходимо е иновациите да се превърната в обща цел на всички държави от ЕС и националните усилия да се координират. За да подпомогне това, Комисията представи планове за истински Съюз за иновации и предложи обща стратегия за насочване на инвестиции в конкретни новаторски сектори, за които се смята, че ще стимулират иновациите в икономиката на ЕС като цяло.

В нашата промишлена политика са посочени шест приоритетни области за инвестиране в иновации. Сред тях са достъп до финансиране, насърчаване на предприемачеството, стимулиране на търсенето на иновации и нетехнологични иновации.

Друга област, към която са насочени нашите усилия, са т. нар. главни базови технологии (ГБТ), които включват микро- и наноелектрониката, авангардните материали, промишлените биотехнологии, фотониката, нанотехнологиите и усъвършенстваните системи за производство. Според прогнозите световният пазар за ГБТ ще нарасне с над 50 % — от 646 млрд. евро до над 1 трилион евро до 2015 г., което се равнява на около 8 % от БВП на ЕС.

Подобни нови технологии ще променят коренно инженерството (напр. чрез използване на интелигентни материали) и ще трансформират производството на стоки (напр. чрез триизмерен печат), и освен това ще осигурят новаторска основа за традиционните пазари, като например интелигентни електроенергийни мрежи, незамърсяващи автомобили или биопластмаси. Въпреки че се интересуваме от високотехнологичните сектори, успоредно подкрепяме всички значителни иновации на европейските ниско- и среднотехнологични МСП.

Новаторските продукти не се появяват от нищото. Те обикновено са резултат от десетилетия на малки подобрения в съществуващите технологии. Европа седи върху технологична златна мина – тя е един от технологично най-напредналите и с най-голямо използване на технологии региони в света. Малко допълнителни усилия могат да доведат до огромни резултати въз основа на това технологично богатство.

Повече информация Deutsch (de) English (en) français (fr)

Последна актуализация: 11/02/2015 |  Нагоре