Send to a friend
RSS
google +
Verzija za ispis

JM Caldas de Almeida, koordinator, Zajednička akcija EU-a za mentalno zdravlje i dobrobit

JM Caldas de Almeida, koordinator, Zajednička akcija EU-a za mentalno zdravlje i dobrobit

Zajednička akcija EU-a za mentalno zdravlje i dobrobit pokrenuta je 2013. za promicanje mentalnog zdravlja kao prioriteta u području europskog javnog zdravstva i za razvoj alata kojima će se pomoći državama članicama da poboljšaju uvjete za prevenciju, dijagnozu i liječenje mentalnih poremećaja na svojem državnom području.  

Na završnoj konferenciji Zajedničke akcije održanoj u Bruxellesu 21. – 22. siječnja 2016. razgovaralo se o napretku ostvarenom u posljednje tri godine i o Okviru za djelovanje u pogledu mentalnog zdravlja i dobrobiti, najvažnijem rezultatu ove inicijative.

Okvirom za djelovanje utemeljenom na glavnim preporukama za politike koje je predložilo pet radnih skupina koje su sudjelovale u Zajedničkoj akciji može se znatno utjecati na to kako će europske zemlje u budućnosti pristupati pitanjima mentalnog zdravlja.

Ovim se okvirom može pomoći državama članicama pri preispitivanju njihovih politika i razmjeni iskustava u cilju unapređenja učinkovitosti politika inovativnim pristupima, pritom uzimajući u obzir posebne potrebe na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini. Nadalje, njime se mogu osigurati i smjernice za preispitivanje i razvoj vlastitih politika EU-a.

Time se pruža nova nada svima kojima je stalo do mentalnog zdravlja u Europi; nada da će Okvir za djelovanje biti instrument koji je toliko potreban EU-u i državama članicama za razvoj stvarne i djelotvorne europske strategije za mentalno zdravlje.

Budući da mentalni poremećaji čine otprilike 22 % invaliditeta u Europi i uključuju sve od depresije do Alzeheimerove bolesti, posttraumatskoga stresnog poremećaja i šizofrenije, te uzimajući u obzir da je pozitivno mentalno zdravlje ključni resurs za pojedince i društva, moramo uspostaviti strategiju koja će imati stvarni učinak.  Danas u EU-u odgovarajuće liječenje prima samo otprilike polovina osoba s teškim mentalnim poremećajem i još mnogo manje osoba s blagim i srednje teškim mentalnim poremećajem. Još se manje radi na sprečavanju mentalnih poremećaja i promicanju mentalnog zdravlja.

Stoga je od ključne važnosti da države članice, u skladu sa svojim posebnim potrebama, provedu preporuke za politike iz ovog Okvira za djelovanje te da Europska komisija nadopuni važne mjere praćenja koje su već poduzete u okviru Kompasa EU-a inicijativama kojima će se pridonijeti definiciji mjerljivih ciljeva koje bi se ostvarilo provedbom preporuka iz Okvira za djelovanje.  U pitanju su brojni životi, a to je vrijedno svakoga truda.