1. Na čo slúžia?

Vaše oči musia byť chránené pred širokou škálou nebezpečenstiev vrátane účinkov:

a prieniku:
Každý z týchto faktorov môže spôsobiť vážne, zvyčajne nezvratné, poškodenie vášho zraku. Preto je váš úrad povinný poskytnúť vám prostriedky na ochranu očí, ak existuje riziko výskytu niektorého z týchto faktorov počas vašej práce.



2. Aké typy sú dostupné?

Existujú tri základné typy prostriedkov na ochranu očí:
Prostriedky na ochranu očí môžu byť takisto súčasťou ochranných prostriedkov na ochranu dýchacích orgánov.

Všetky formy ochrany očí musia spĺňať vnútroštátne alebo európske normy. Dostupné sú rozličné druhy skiel, v závislosti od úrovne požadovanej ochrany:
Prostriedky na ochranu očí musia prejsť prísnymi skúškami, aby spĺňali požiadavky európskej normy EN 166.



3. Aké sú ich obmedzenia?



4. Kde sa musia prostriedky na ochranu očí nosiť?

Ak je pravdepodobné, že budete vystavení niektorému z nebezpečenstiev uvedených vyššie, mali by ste nosiť vhodné prostriedky na ochranu očí. Príklady:
Na miestach, kde ste povinní nosiť prostriedky na ochranu očí, bude zobrazený znak uvedený tu.



5. Ako sa o ne starať?

V čase, keď nepoužívate prostriedky na ochranu očí, je najlepšie skladovať ich v originálnom obale, ktorý chráni sklá pred poškriabaním. Z rovnakého dôvodu neklaďte prostriedky na ochranu očí na drsné ani na horúce povrchy.

Prostriedky na ochranu očí udržujte čisté, ale nepoužívajte silné čistiace prostriedky ani drsné utierky atď. Sklá sa najlepšie čistia pomocou mäkkej handričky a občas ich treba ošetriť roztokom proti zahmlievaniu.



Usmernenia uvedené v tomto oddieli majú slúžiť ako všeobecné pripomenutie rizík, s ktorými sa možno stretnúť počas prehliadok a pri odoberaní vzoriek, bezpečnostného vybavenia, ktoré by ste mali použiť, a opatrení, ktoré by ste mali prijať.
Podrobnejšie informácie nájdete v právnych predpisoch a usmerneniach vašej štátnej správy.


Revízie
Verzia Dátum Zmeny
1.0 12.10.2012 Prvá verzia
1.1 15.07.2020 Update