1. Bevezetés
Általában magán a hajón nem kell rakományvizsgálatot vagy mintavételt végezni, de ha mégis erre lenne szükség, mindig tájékoztassa a kapitányt, a személyzetet és a közelben lévő egyéb illetékes személyeket a várható tevékenységről. Ez az iránymutatás csak áttekintést nyújt a hajókon végzett munka során esetlegesen előforduló biztonsági kockázatokról.
- Mindig legyen tisztában a kockázatokkal, és kerülje a veszélyes helyzeteket.
- Kifejezett engedély és – szükség esetén – felügyelet nélkül ne lépjen be a hajó utasoktól elzárt területeire.
- Ha egy adott kockázat nem kerülhető el, megfelelő képzettség, iránymutatás és – szükség esetén – a hajóskapitány vagy a hajótulajdonos engedélye nélkül ne kezdje meg a munkát.
Mindig kövesse a nemzeti jogszabályokban és iránymutatásokban előírtakat.
A hajókon dolgozó személyzet számára biztosítani kell a megfelelő kockázatértékeléseket és biztonságos munkavégzési gyakorlatokat.
1.1 Megfelelő biztonsági felszerelések
A biztonsági felszereléseket rendelkezésre kell bocsátani és viselni kell. Ilyen felszerelések lehetnek a következők:
- láthatósági ruházat;
- mentőmellény és/vagy szárazruha;
- megfelelő kesztyű;
- kezeslábas;
- csúszásgátlós és antisztatikus lábbeli (általában lábujjvédelemmel);
- védősisak;
- hallásvédő eszköz;
- gyújtószikramentes zseblámpa vagy munkavilágítás (tűzveszélyes atmoszférában biztonságosan használható felszerelés).
Zárt térben további speciális felszerelés (és a használatára vonatkozó képzés) lehet szükséges, többek között az alábbiak:
- személyi biztonsági riasztórendszer (mozgásérzékelőket tartalmaz, és jelzi, ha valaki elveszíti az eszméletét);
- többféle gázszintet figyelő készülék (a mérgező gázok észleléséhez);
- gyújtószikramentes rádió/kommunikációs vonal;
- zárt térhez kialakított mentőfelszerelés (sűrített levegős légzőkészülék);
- biztonsági hám, mentőkötél és keresőkötél;
- kézi és automatikus újraélesztő rendszer.
A sűrített levegős légzőkészülékek használatához egészségügyi ellenőrzés, képzés és rendszeres ismétlő képzés szükséges.
2. Feljutás a hajókra
Ez a szakasz a hajókra való biztonságos feljutással foglalkozik. A jogszabályok előírják, hogy a hajó kapitányának lehetővé kell tennie a hajóra való biztonságos feljutást és a hajóról való biztonságos távozást a fedélzeten jogszerű tevékenységet folytatók számára. Ezek közé tartoznak a feladataikat végző vámtisztviselők is.
A hajóra való feljutásra általában utaslétrán vagy hajóhídon keresztül kerül sor, amelyet biztonságosan rögzíteni kell. A híd víz fölötti szakaszán védőhálót is kell használni.
Csak akkor próbáljon feljutni a hajó fedélzetére, ha meggyőződött arról, hogy ez biztonságos. A létrák vagy a hidak gyakran csúszósak vagy jegesek. A csúszásgátlóval ellátott lábbeli csökkenti a balesetek kockázatát, de így is legyen óvatos, különösen sötétben. A védőkesztyűk is csökkenthetik a tapadást, ezért különös gonddal kell eljárni ezek használatakor. Az alábbi iránymutatások mellett olvassa el a
magasban végzett munkával foglalkozó dokumentumot.
2.1 Beszállás a rakpartról
Ha a rakpartról száll be hajóra, használja az utaslétrát vagy a hajóhidat. Előtte azonban győződjön meg arról, hogy:
- a híd vagy a létra megfelelően van felszerelve és rögzítve;
- biztonságos szögben van felállítva, és egy méterrel túlnyúlik a célfelületen;
- a védőhálók fel vannak szerelve, amennyiben víz fölött halad át;
- autószállító komp esetében a személyhidat használja, kivéve, ha a járműfeljáró az egyetlen feljutási mód;
- megfelelő bejutási módszer áll rendelkezésre a hajón, amennyiben a hajófedélzet a rakpart szintje alatt található. Ne próbáljon a fedélzetre ugrani, mert elcsúszhat és eleshet;
- nem feledkezett meg arról, hogy árapálynak kitett területen a hajó az Ön érkezése és távozása között emelkedhet vagy süllyedhet, így a feljutás módja megváltozhat (például meredekebb lehet vagy megváltozhat az áthidalás jellege). Ha kétségei vannak, kérje meg a hajó kapitányát vagy a fedélzeti tisztet, hogy tegye meg a megfelelő biztonsági intézkedéseket.
2.2 Beszállás másik hajóról
Másik hajó fedélzetéről hajóra szállni különösen veszélyes lehet. Lehetőleg kerülje ezt a beszállási módot. Soha ne próbálkozzon ilyennel mozgó hajó esetében. Ha szükséges, általában a külső (azaz a rakparttól távolabb lévő) hajó feladata, hogy biztonságos feljutási módot biztosítson a másik hajó utasai számára. Az egyetlen kivétel ez alól, ha a külső hajó szabadoldala jóval alacsonyabb (azaz a fedélzet annyival alacsonyabb, hogy a feljutáshoz mászni kellene): ilyenkor a magasabb szabadoldalú hajó feladata a biztonságos feljutás biztosítása. Ehhez általában kötéllétrát használnak, és egyben ez az egyetlen eset, amikor a feljutáshoz elfogadható a kötéllétra használata. A kötéllétrára csak akkor másszon fel, ha kapott oktatást a helyes használat módjáról.
Ne feledje: mindig viseljen mentőmellényt, ha másik hajó fedélzetéről száll hajóra, és legyen rendkívül óvatos, különösen rossz időben.
2.3 Létrák használata
Ne használjon hordozható létrát a hajókra való feljutáshoz. Ha azonban valamilyen okból mégis ilyen létrát kell használnia, annak megfelelő felépítésűnek, jól karbantartottnak és megfelelően stabilnak kell lennie (háztartási célra szánt létrát tilos használni). Emellett ügyeljen a következő biztonsági óvintézkedések betartására:
- a létrát mindkét végén rögzítse, hogy megelőzze az elcsúszását;
- ügyeljen arra, hogy a létra legalább egy méterrel túlnyúljon a célfelületen, és mászás közben mindkét keze legyen szabad;
- a szerszámokat rögzítse szerszámövre, a többi felszerelést pedig válltáskában vigye magával;
- fel- és lemászáskor mindig a létra felé forduljon;
- egyszerre mindig csak egy fokot lépjen.
Legyen különösen óvatos, ha védőruházatot, például mentőmellényt vagy védősisakot visel, mivel ezek beakadhatnak a létrafokokba.
2.4 Személyszállítók
A mozgó tengeri fúrótornyokra felszálló személyzet egyes esetekben személyszállítókat használ. Ez a feljutás kockázatosabb módjai közé tartozik, ezért csak olyanok használhatják, akik erre külön képzést kaptak. Az olajipari vállalattól segítséget lehet kérni azon hivatalos személyek képzéséhez, akiknek szükségük lehet a személyszállítók használatára. A személyszállítók használatával járó bármilyen művelet gondos tervezést és felügyeletet igényel. Ha ezzel a módszerrel kell feljutnia egy mozgó tengeri fúrótoronyra, tartsa be a következőket:
- ismerje meg az átszállás tervezett módját, és győződjön meg annak biztonságosságáról;
- viseljen mentőmellényt és a vezetője által előírt vagy Ön által szükségesnek tartott egyéb védőruházatot;
- győződjön meg arról, hogy a készenléti hajó és a mentőcsónak rendelkezésre áll;
- tartsa be az átszállást felügyelő személy minden utasítását.
Ezt a módszert rossz időjárási körülmények között (viharos időben) tilos használni.
3. Munka a fedélzeten
Számos olyan kockázat létezik, amelyekkel a hajók minden részén számolni kell. A rendkívül ellenálló rovarok szinte mindenhol megtalálhatók, a rakterekben patkányok jelenlétével is számolni kell, és a hajó minden részén előfordulhatnak eldobott, szennyezett tárgyak, amelyeket kesztyű nélkül tilos megérinteni.
A hajó felszerelései: Soha ne próbálja megvizsgálni a fedélzeti berendezéseket, amíg nem konzultált egy illetékes tisztviselővel. A biztonsági berendezések, navigációs műszerek vagy elektromos rendszerek szakszerűtlen kezelése hatással lehet a jármű hajózásra alkalmas állapotára, és biztonsági kockázatot jelenthet az utasok és a személyzet számára. Aki engedély nélkül tesz ilyet, bűncselekményt követ el.
Utasterek és személyzeti szállás: Az ilyen területek vizsgálatakor figyeljen a kárpitozásban esetleg elrejtett éles tárgyakra. Ha bármilyen biztonsági felszerelést eltávolít (például mentőmellényeket), a hajó elhagyása előtt tegye vissza a helyére.
Tárolórekeszek és szekrények: Számoljon a veszélyes berendezések és vegyi anyagok jelenlétével. Legyen elővigyázatos, és kérjen segítséget a legénységtől, ha nem biztos abban, mi található az adott területen.
Mellékhelyiségek: A potenciális egészségügyi kockázatok – eldobott fecskendők stb. – mellett a mellékhelyiségekben korrozív vegyi anyagok és fertőtlenítőszerek is lehetnek. Ha ilyen területeken kell vizsgálatot folytatnia, viseljen megfelelő védőruházatot és védőfelszerelést, különösen kesztyűt, és a munka után azonnal mosson kezet.
Fedélzeti konyhák: Az elektromos főzőberendezések magas feszültségen üzemelnek, és nagyon forrók lehetnek. Legyen óvatos, mert a szemeteszsákokban és hulladékgyűjtőkben üvegtörmelékek és egyéb veszélyes anyagok lehetnek. Egyes hajókon étellift is található. Ezeket tilos használni a bejutáshoz, mivel különösen veszélyesek.
Rakterek: A rakterek rendkívül veszélyesek lehetnek, különösen, ha be- vagy kirakodás van folyamatban. Belépés előtt kérjen engedélyt. Viseljen megfelelő védőruházatot és védősisakot. Legyen nagyon óvatos, mert a rakomány szállítás közben elmozdulhatott, különösen ha a tenger viharos volt. Mivel egyes rakományok oxigént nyelhetnek el vagy más gázokat bocsáthatnak ki, indokolt a gázfigyelő berendezések használata, amennyiben kétség merül fel a raktér légkörével kapcsolatban.
Ne feledje: az ilyen veszélyes környezetekben való munka során mindig kövesse a nemzeti jogszabályokat és iránymutatásokat.
3.1 Milyen kockázatokkal kell számolni?
A hajókon fennálló kockázatok eltérő súlyosságúak. A hajón végzett vizsgálat és mintavétel csak akkor ajánlott, ha nincs más megoldás. Egyes területekre csak megfelelő képzettség birtokában lehet belépni. Soha ne kezdje meg a munkát anélkül, hogy tájékoztatná a hajó kapitányát vagy az illetékes fedélzeti tisztet.
Az alábbiakban néhány súlyosabb kockázatot sorolunk fel:
Veszély | Ellenintézkedés |
Egyedül végzett munka: Ha egyedül végzi a munkát, fennáll a veszélye, hogy zárt térben reked, illetve megsérül, és nem tud segítséget hívni. | Egyedül végzett munka: Lehetőleg ne végezze egyedül a munkát, de ha ez feltétlenül szükséges, maradjon kapcsolatban valakivel, aki felelősséget vállal az Ön biztonságáért, és mindig értesítsen valakit a tervezett tevékenységről és annak helyéről, mielőtt munkába kezd. Az iroda elhagyása előtt ellenőrizze a rádióját. |
Világítás: A hajó kapitányának feladata, hogy megfelelő világítást biztosítson, de ez nem mindig lehetséges. | Világítás: Ha nincs lehetőség megfelelő megvilágításra (például nyílásfedelek vagy ajtók kinyitásával), használjon a célra alkalmas gyújtószikramentes zseblámpát vagy munkalámpát. |
Csúszás és elesés: A hajó fedélzete nedves lehet, illetve olaj- vagy halmaradványok lehetnek rajta, ami növeli a csúszásveszélyt. | Csúszás és elesés: Viseljen megfelelő antisztatikus, csúszásgátlós cipőt/csizmát. Legyen különösen körültekintő a fedélzeti berendezések közelében, illetve azokon a területeken, ahol kenőanyagok kiömlésére lehet számítani, valamint akkor, ha rakományszivárgást észleltek. |
Berendezések: A kikötött hajón számos különféle berendezés lehet használatban, többek között a következők:
- szellőzőberendezés;
- generátorok;
- csörlők;
- rakománymozgató gépek, például villástargoncák, daruk, szállítószalagok vagy emelők.
| Berendezések: Maradjon biztonságos távolságban a mozgó gépektől, és viseljen láthatósági ruházatot és védősisakot.
Ne feledje: a gépkezelő látótere korlátozott lehet, különösen a raktérben. Mindig tartsa be a tisztek és a legénység utasításait.
Ne feledje: az árapálymedencékben a hajó kikötőkötelei csörlővel végzett gyakori utánállítást igényelhetnek. Az ilyen műveletektől maradjon biztonságos távolságban. |
Azbeszt: A modern hajókon általában nincs veszélyes azbeszt, de a régebbi hajók tűzvédelem vagy hőszigetelés céljából tartalmazhatnak azbesztet. | Azbeszt: A régebbi, illetve a kevésbé szigorú szabályokkal rendelkező országokból érkező hajókon legyen különösen körültekintő. Ne nyúljon a csövekhez vagy a szigetelésekhez. Ha veszélyesnek véli a területet, azonnal hagyja el, és értesítse a hajó kapitányát. |
A hajó felszerelései: Előfordulhat, hogy lehetőséget kap a hajó biztonsági felszereléseinek használatára. Ezt azonban csak akkor tegye meg, ha megfelelő képzést kapott és meggyőződött a felszerelés működőképességéről. | A hajó felszerelései: Általában nincs szükség a hajó parancsnoka által biztosított felszerelések használatára. Szükség esetén és a megfelelő képzettség birtokában a hivatalos felszerelést kell használni. |
Hűtőraktárak: A hűtőraktárak önzáró mechanizmusokkal és különleges atmoszférával rendelkezhetnek az áruk frissen tartása érdekében. A tárolás általában –25 °C-on vagy alacsonyabb hőmérsékleten történik. | Hűtőraktárak:
- Mindig várakozzon valaki az ajtón kívül, hogy probléma esetén segítséget hívhasson.
- Mielőtt belép, győződjön meg arról, hogy a raktárban van elegendő oxigén és nincsenek veszélyes gázok.
- Viseljen hőszigetelt ruházatot a hideg ellen.
- Minél kevesebb időt töltsön a hűtőraktárban, hogy a testhőmérséklete ne csökkenjen túl alacsonyra.
|
Érintkezés olajokkal és más kiömlött anyagokkal: Munkája során kiömlött olajjal vagy szivárgó rakománnyal is találkozhat. Az olajjal vagy rakománnyal való érintkezés, illetve ezek belégzése veszélyes lehet. | Érintkezés olajokkal és más kiömlött anyagokkal: Ha konténerből kiömlött anyagot talál vagy szivárgást tapasztal, ellenőrizze, hogy már észlelték-e a veszélyt. Hacsak egy illetékes személy nem nyilvánította teljesen biztonságosnak a helyzetet, azonnal távozzon a helyszínről, és értesítse a hajó kapitányát. Még a biztonságosnak nyilvánított kiömlött anyagokkal való érintkezést is kerülje, mert bőrirritációt okozhatnak. Ha tüneteket észlel, forduljon orvoshoz.
Ne feledje: az önmagukban biztonságos vegyi anyagok egymással (vagy a levegőben lévő vízgőzzel) való reakciója során mérgező füst keletkezhet, vagy olyan hő fejlődhet, amely sérüléseket vagy tüzet okozhat. |
Túlzott zaj: Még a lehorgonyzott hajókon is különféle zajos gépek működhetnek, többek között:
- szellőzőberendezések;
- generátorok;
- csörlők;
- rakománymozgató gépek, például villástargoncák, daruk, szállítószalagok vagy emelők.
| Túlzott zaj: Mérje fel a kockázatot, és korlátozza az expozíciót vagy használjon fülvédőt. A hallást akár a közepes zajnak való hosszú távú kitettség is károsíthatja.
Ne feledje: a nagy zajterhelés akadályozhatja a kommunikációt, és megnehezítheti más veszélyek észlelését. |
Zárt terek: Ahogy korábban is említettük, a hajókon található zárt terek, többek között:
- a ballaszttartályok;
- a tárolószekrények;
- a rakterek és tartályok; valamint
- a gépházak
számos veszélyt rejtenek, például mérgező füstök és anyagok jelenlétével kell számolni bennük. | Zárt terek: Megfelelő képzés és felszerelés hiányában soha ne lépjen be zárt terekbe. Mindig végezzen kockázatértékelést, és kérjen engedélyt a hajó kapitányától vagy a rangidős fedélzeti tiszttől, mielőtt zárt térbe lép. |
További információkért tekintse át nemzeti hatósági jogszabályokat és iránymutatásokat.