КодPIC-101-01
Общи бележкиТези снимки са направени по време на проверка, извършена в Трапани (TP), Сицилия, Италия. Обектът представляваше голям склад, където се съхраняваха спиртни напитки преди тяхното разпределение и където в инсталация с молекулярно сито се произвежда 99,9 % абсолютен етанол (биоетанол). Капацитетът му за съхранение от 36 000 кубически метра се състои от 28 стоманени резервоара, свързани директно посредством 2 тръбопровода с пристанището. Беше извършена демонстрация на вземане на проби от голям статичен резервоар. В този пример за данъчна проверка е избран само един голям статичен резервоар.

Необходимо оборудване
  • Потопяем пробоотборник (L02-01)
  • Група
  • Фуния
  • Контейнери за съхранение на проби G01, M01, M02
Предпазни мерки за безопасност и оценка на рискаВж. информационния лист за безопасност (ИЛБ).






  • Обърнете внимание на знаците за безопасност и предупредителните знаци.
  • Носете лични предпазни средства.
  • Следва да сте запознати и да спазвате всички инструкции за здравословни и безопасни условия на труд, посочени в местната оценка на риска, и/или безопасните работни практики за мястото, на което се извършва вземането на проби.
  • Всяка трудова дейност, която излага работниците на риск от падане от височина спрямо твърд под, се счита за „работа на височина“. Трябва да бъде предоставено обучение и подходящи предпазни средства.
  • Стълбите, стъпалата, платформите и перилата трябва да се поддържат в структурно безопасно състояние и редовно да се инспектират от компетентен персонал.
  • Не вземайте проби по време на бури със светкавици или градушка.
  • Преди вземането на проби операторът трябва да заземи целия натрупан в него статичен заряд, като докосне някаква част от конструкцията на резервоара на разстояние най-малко 1 метър от мястото за вземане на проби.
  • Цялото необходимо оборудване за вземането на проби следва да се транспортира по подходящ начин. Следва да се използва подходяща чанта или контейнер за носене на пробите, за да разполагате с една свободна ръка.
  • Не препълвайте контейнера за съхранение на пробите, а оставете най-малко 10 % празно пространство с оглед на топлинното разширение на продукта. Това трябва да се направи непосредствено след вземането на пробата.
  • Ако за вземането на проби е необходимо да влезете в пространство в горната част на резервоар, следва да присъстват най-малко две лица, снабдени с подходящи лични предпазни средства.
  • Резервоари с плаващи покриви. Ако е възможно, винаги вземайте проби от тях от рамката или платформата за достъп над покрива, тъй като в покривното пространство могат да се натрупат токсични или запалими па̀ри. Ако е необходимо да се качите на покрива, трябва да има най-малко двама човека, носещи подходящи предпазни средства за дихателните органи, освен ако е доказано, че атмосферата над покрива е безопасна.
  • Винаги вземайте проби при подходящо осветление.
Лични предпазни средства:
План за вземане на пробиЕдна обща проба: от три точкови проби, взети на различни височини на големия статичен резервоар: приблизително 15 % от дъното, по средата и приблизително 15 % от горната повърхност на продукта от всяка партида в резервоара. Пробата се счита за еднородна — ако еднородността е под съмнение, вземете повече точкови проби. Задължително се измерва равнището на горната повърхност на продукта с помощта на стоманена измервателна лента и паста за определяне на нивото върху нея, която след потапяне показва дълбочината на течността в контейнера.

За определяне на теглото на спирта, съдържащ се в резервоара, е важно и да се измери температурата на течността с помощта на термометър за измерване на дълбочина, за да се направи подходящата корекция и да се вземе предвид разширяването/свиването на течността с температурата.

Алтернативна възможност е да се вземе проба от течащ продукт, когато продуктът се придвижва по тръба от резервоара за съхранение. Пробата може да се постави директно в контейнера за проба.

ВръзкиSAM 101 Храни, течни, нисък вискозитет

ЗабележкаТарифно класиране: 2207 или 2208: Неденатуриран етилов алкохол (класификация в зависимост от обемно съдържание)

Етикети (тагове)Спиртни напитки, етилов алкохол, етанол, алкохол, статичен резервоар, течност

Този материал следва да се използва само във връзка с подходящ план за вземане на проби


Поредност на показаните снимкиКоментар
PIC-101-01-A01

С цел установяване на размера на дължимия данък за алкохола е необходимо да се определи алкохолното съдържание чрез вземане на проби от резервоари за съхранение и изпращане на тези проби в Митническата химическа лаборатория.

Описание на продукта: алкохол от земеделски произход

Когато пристигате на непознато място се уверете, че разбирате общата ситуация, включително всички рискове, свързани с който и да е от продуктите на място, независимо от конкретния продукт, от който взимате проби. В този случай в склада се съдържаха спиртни напитки.
PIC-101-01-A02

Подготовка на инструменти за вземане на проби:
стъклени бутилки от 1 литър с херметически затворена капачка, резба, пломби и етикети за опаковане на проби
PIC-101-01-A03

Подготовка на термометъра за измерване на дълбочина — трябва да се измери температурата на взетата проба алкохол, за да се предостави възможност за изчисляване на общото тегло на спирта в резервоара
PIC-101-01-A04

Точка за вземане на проби: отворен достъп до резервоара

Пробите ще бъдат взети от митническия служител.

Преди отварянето на люка трябва да се провери манометърът на резервоара. Ако е необходимо, бавно трябва да се отвори изпускателният клапан, за да се изравни налягането в резервоара с атмосферното. Ако няма изпускателен клапан, бавно разхлабете болтовете на люка, за да се отнеме от налягането в резервоара. Спрете, ако налягането е прекалено високо или ако настъпи освобождаване.
PIC-101-01-A05

Измерване на равнището на горната повърхност на продукта с помощта на стоманена измервателна лента и паста за определяне на нивото върху нея, която след потапяне показва дълбочината на течността в контейнера.
PIC-101-01-A06

Пастата за определяне на нивото върху стоманената лента за измерване след потапяне, която показва дълбочината на течността в контейнера.
PIC-101-01-A07

Потопяемият пробоотборник се спуска в резервоара, което позволява на пробата да потече в съда, като по този начин се взема проба от течащ продукт директно в контейнера за проба. По този начин се намалява възможността за абсорбиране на въздух, загуба на пари и замърсяване.

Точно преди вземането на проби измийте бутилката с продукта, от който ще се вземат проби.

Точковите проби се поставят в кофата и се смесват старателно, за да се създаде общата проба.
PIC-101-01-A08

Контейнерите за съхранение на проби трябва да са почти пълни, но с обемно съдържание малко по-малко от 90 % от техния капацитет.


PIC-101-01-A09

Вземането на проби е приключено — крайни проби.
Пробите бяха проверени, за да се гарантира, че не изтичат. Затварящите приспособления бяха закрепени с полиетиленов лист върху гърлото и капачката; добавени са медни и оловни печати.
Пробите трябва да се съхраняват по подходящ начин.

Формулярът за вземане на проби трябва да се попълни изцяло, а пробата да се изпрати на лабораторията.


Редакции
ВерсияДатаПромени
1.115.1.2022 г.Първа версия