1. Общи принципи по отношение на здравословните и безопасни условия на труд
Съществуват много общи опасности, които могат да възникнат по време на процедурата за изследване и вземане на проби. Има така също специфични опасности, които се отнасят до определени товари.
Вие трябва да възприемете проактивен подход за защита на своята собствена безопасност и на безопасността на другите хора, които работят с вас или за които отговаряте.
Трябва да се уверите така също, че не излагате други хора на по-големи рискове, било то чрез замърсяване на товарите или като ги оставяте в опасно състояние в резултат на вашите собствени действия.
2. Процедури, свързани със здравословните и безопасни условия на труд
Добрите практики за здравословни и безопасни условия на труд са отговорност на всеки човек. Начинът, по който вашите политики за здравословни и безопасни условия на труд трябва да се прилагат, се определя от националното законодателство. Като ориентир обаче всяка система следва да включва:
- официална политика за индивидуалната и корпоративната отговорност по отношение на безопасността,
- набор от оценки на риска за работните места и за извършваната работа, в които се установяват опасностите и мерките за противодействие,
- указания относно практиките за безопасна работа, предоставящи конкретни препоръки относно безопасни процедури за извършване на работата,
- процедура за докладване за злополуки, която дава възможност за извличането на поуки и включването им в оценките на риска и в указанията относно практиките за безопасна работа,
- редовни прегледи, за да се гарантира, че оценките на риска и указанията относно практиките за безопасна работа се поддържат актуални (най-малко веднъж годишно или след някаква промяна, касаеща здравословните и безопасни условия на труд).
Добра практика при работа в опасни среди е да се работи в екипи от поне двама. Може да прилагате така също „другарска“ система, в която две длъжностни лица отговарят взаимно за своята безопасност. Когато на целия персонал се предостави основно обучение за оказване на първа помощ, се дава възможност за незабавно оказване на помощ на всеки колега в затруднено положение.
2.1 Оценки на риска
Оценките на риска може да обхващат или определено място, или определена процедура. Те следва да включват всички възможни опасности и мерки за противодействие. Трябва да правите оценки на риска за всяко място, на което се извършва вземане на проби. Допълнителни оценки на риска се изискват за дадени видове товари, които представляват конкретна опасност (напр. насипно зърно — респираторен сенсибилизатор).
Оценката на риска представлява процес за управление и контрол на здравословните и безопасни условия на труд чрез:
- установяването на опасността,
- оценяването на риска,
- въвеждането на превантивни мерки и мерки за защита с оглед намаляване или премахване на риска,
- преразглеждане на мерките за контрол с цел да се гарантира, че те все още са подходящи.
Всеки, който влиза в дадена зона или работи в нея, следва да разполага с копия на оценките на риска, а те трябва да се преразглеждат ежегодно или при настъпването на промяна, засягаща мястото или процедурата.
Като база за местните оценки на риска могат да се използват общи оценки на риска. Пример за оценка на риска е даден в
допълнение А. Вашата национална администрация може да използва различни форми или процедури, но принципът остава същият. Допълнителни насоки относно оценките на риска са на разположение на адрес
http://osha.europa.eu/en/topics/riskassessment/guidance.pdf
2.2 Изхвърляне/обезвреждане на отпадъци или на стоки, които са повредени при изпълнение на процедурата за вземане на проби
В резултат на много от процедурите за вземане на проби се получават стоки или материали, които са повредени или не са използвани като част от пробата, които обаче не могат да бъдат върнати в товара. Всеки случай трябва да се разглежда с отчитане на следните критерии:
- здравословни и безопасни условия на труд — разливите или неизползваните количества от масла, алкохол и опасни химични вещества, които са извадени от пратката, трябва да се изхвърлят/обезвредят по безопасен начин, като се има предвид цялата информация в SDS,
- хигиена на храните — неизползваните количества от проби от храни трябва да се изхвърлят/обезвреждат по такъв начин, че да не навлязат в хранителната верига и да не замърсят мрежата на канализацията или водоснабдяването. Въпросната изхвърлена/обезвредена храна следва да бъде защитена от гризачи или други мършояди,
- национални насоки и местни процедури (в обекта на търговеца), които съдържат изрични разпоредби относно разливи и отпадъци.
2.3 Указания относно практиките за безопасна работа
Необходимо е да съгласувате с ръководителите и/или експертите по здравословни и безопасни условия на труд стандартни практики за безопасна работа по отношение на определени места и процедури. Те включват извършването на работа:
- в съоръжения за замразяване,
- върху автомобилни/железопътни цистерни или други контейнери за насипни товари,
- по обработка на насипно зърно,
- в обекта на търговеца (т.е. непознати места),
- в зони, в които работят кранове и мотокари/електрокари,
- на терминали за контейнери
- на терминали за ро-ро кораби,
- на железопътни терминали.
Този списък не е изчерпателен.
Практиките за безопасна работа могат да обхващат аспекти като:
- личните предпазни средства, които да бъдат използвани,
- уведомяване на оператора,
- подсигуряване на колега или оператор, който винаги да присъства, за да се гарантира вашата безопасност,
- процедури за достъп до мястото,
- оборудване за вземане на проби,
- процедури за вземане на проби.
Този списък не е изчерпателен.
Пример на указание относно практика за безопасна работа е даден в
допълнение Б.. Вашата национална администрация може да използва различни формуляри или процедури, но принципът остава същият.
3. Знаци за безопасност и предупредителни знаци
Използването на знаци и етикети е предвидено с оглед защитата на вашето здравословни и безопасни условия на труд и на здравословните и безопасни условия на труд на хората, които работят с вас или около вас. Винаги трябва да спазвате знаците и да вземате всички предпазни мерки.
Приети са европейски директиви за стандартизиране на знаците за безопасност и предупредителните знаци. Въпреки това съществуващите знаци може да не съответстват на новите оформления. Ако не е ясно какво означава даден знак, трябва да се консултирате с лицето, което отговаря за здравословните и безопасни условия на труд на вашето място, било то пристанище, кей, склад или на борда на плавателен съд или въздухоплавателно средство.
Организацията на обединените нации въведе международни предупредителни знаци за опасност при превоз на стоки и те се използват в цял свят.
Следователно в настоящия раздел е представен обзор на типовете използвани знаци и на общото им значение.
3.1 Забранителни знаци
Забранителният знак означава, че указаното(-ата) действие или дейност е забранено(-а). Трябва да спазвате тези знаци при всички обстоятелства. На някои от тях е показан само символ, а други отдолу имат обяснителен текст.
 |
 |
 |
Пушенето забранено |
Водата не е за пиене |
Забранено за пешеходци |
Неспазването на тези знаци би могло да изложи вас и други хора на риск от нараняване или смърт.
3.2 Предупредителни знаци
Предупредителните знаци са предназначени да ви уведомят за възможни опасности. Опасността може да е периодична или постоянна. Със знака се цели да се напомни за възможната опасност.
 |
 |
 |
Общо предупреждение |
Корозивно вещество |
Ниска температура |
Трябва да вземете предвид опасността и да предприемете нужните предпазни мерки. Първият знак по-горе дава общо предупреждение — може да бъде добавен текст, за да се формулира дадена опасност, която не е обхваната от признатите символи, или може да предупреждава за различни опасности.
3.3 Задължителни знаци
Задължителните знаци указват конкретна мярка за безопасност, която трябва да предприемете, преди да влезете в обозначената зона или да преминете към изпълнение на задачите си. Неспазването на тези знаци би могло да ви изложи на риск от непосредствено нараняване и/или дългосрочни здравословни проблеми.
Ако не разполагате със съответното оборудване, не бива да продължавате.
 |
 |
 |
 |
Задължително използване на предпазни средства за очите |
Задължително използване на предпазни средства за главата |
Задължително използване на предпазни средства за ушите |
Задължително използване на сигнално облекло |
Както и при другите знаци, отдолу може да има или да няма обяснение (
тук са показани още примери).
3.4 Знаци за безопасност
3.5 Етикетиране на опасни товари за транспортиране
Знаците и етикетите, които се използват при транспортирането на химикали и опасни товари, са съгласувани от Организацията на обединените нации в Глобалната хармонизирана система за класифициране и етикетиране на химикалите (GHS), тъй като товари се транспортират по целия свят. С
Регламент (ЕО) № 1272/2008 относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси (CLP) европейското законодателство се привежда в съответствие с тези правила и също така се допринася за постигането на целта на GHS — едни и същи опасности да се описват и съответните продукти да се етикетират по един и същ начин по целия свят. В Регламента CLP се използват международно съгласувани критерии за класификация и методи за етикетиране, които ще допълнят Регламента REACH относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали (
Регламент (EО) № 1907/2006).
Заедно с компромисния пакет за Регламента CLP, Европейският парламент и Съветът приеха два свързани акта, които привеждат последващото законодателство на ЕС в съответствие с новите правила за класифициране и етикетиране: Директива
2008/112/ЕО и
Регламент (ЕО) № 1336/2008.
Бележка: въведен е глобален набор от знаци и символи (
за повече примери щракнете тук).
Повече примери за знаци по GHS са на разположение на адрес
http://www.unece.org/trans/danger/publi/ghs/pictograms.html
Пълни подробности за GHS има на уебсайта на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации (ИКЕ на ООН) на адрес
http://www.unece.org/trans/danger/danger.html.
Допълнителна информация по този въпрос е на разположение на уебсайта на Европейската комисия на адрес
https://echa.europa.eu/-/updated-interactive-guide-on-safety-data-sheets-and-exposure-scenarios-available.
Етикетите могат да съдържат също така буквен код, указващ конкретния характер на опасността.
E | Експлозивни |
O | Оксидиращи |
F+ | Изключително запалими |
F | Лесно запалими |
R10 | Запалими |
T+ | Силно токсични |
T | Токсични |
Xn | Вредни |
C | Корозивни |
Xi | Дразнещи |
R42 и/или R43 | Сенсибилизиращи |
CarcCat(1) | Канцерогенни |
MutaCat(1) | Мутагенни |
ReprCat(1) | Токсични за репродукцията |
N и/или R52, R53 и R59 | Опасни за околната среда |
3.6 ADR
ADR (
Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route) е Европейската спогодба за международен превоз на опасни товари по шосе, сключена в рамките на
Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации. Тя датира от 1957 г., но редовно се актуализира. Настоящата версия е съгласувана през 2019 г. (
ECE/TRANS/215, том I и II).
В Спогодбата са посочени условията, при които могат да бъдат транспортирани опасни товари.
- В приложение А се регламентират включените стоки, по-специално опаковането и етикетите им.
- В приложение Б се регламентират конструкцията, оборудването и използването на превозните средства за транспортиране на опасни материали.
Товарите, които се превозват чрез автомобилен транспорт, са разделени на класове опасност:
- клас 1: Взривни вещества и изделия, съдържащи експлозиви,
- клас 2: Газове,
- клас 2.1: Запалим газ (напр. бутан и пропан ацетилен),
- клас 2.2: Незапалим и нетоксичен газ, който може да причини задушаване (напр. азот и CO2), или оксиданти (напр. кислород);
- клас 2.3: Токсичен газ (напр. хлор и фосген),
- клас 3: Запалими течности,
- клас 4.1: Запалими твърди вещества, нестабилни вещества и твърди десенсибилизирани експлозиви,
- клас 4.2: Вещества, които са склонни към спонтанно запалване,
- клас 4.3: Вещества, които в контакт с вода отделят запалими газове,
- клас 5.1: Оксидиращи вещества,
- клас 5.2: Органични пероксиди,
- клас 6.1: Токсични вещества,
- клас 6.2: Инфекциозни вещества,
- клас 7: Радиоактивни материали,
- клас 8: Корозивни вещества,
- клас 9: Други опасни вещества и изделия.
За всеки запис в различните класове на опасност е определен четирицифрен номер на ООН. Обикновено не е възможно да се разбере класът или класовете на опасност на дадено вещество от неговия номер на ООН: справка за тях се прави в таблица. Изключения от това правило са веществата в клас 1, чиито номер на ООН винаги започва с 0.
Бележки: в допълнение към ADR са сключени сходни споразумения за превоз на товари чрез железопътен транспорт и по вътрешните водни пътища:
Правилата на ADR, RID и ADN по отношение на вътрешното движение, както и на международния транспорт, се прилагат в Европейския съюз с Директива 2008/68/ЕО относно вътрешния превоз на опасни товари.
ВНИМАНИЕ: Тези класове опасности съгласно ADR не съответстват пряко на категориите опасности съгласно GHS. Като правило класът или категорията дава представа само за характера на опасността. За по-подробна информация следва да проверите H- и P-фразите относно точния характер на опасността и относно предпазните мерки, които трябва да предприемете.
3.7 ИИнформационен лист за безопасност (SDS)
Ако има термин „информационен лист за безопасност на материала“, моля да го промените на информационен лист за безопасност (SDS). В SDS има подробна информация за безопасността на продукта, включително:
- идентификация на веществото,
- състав/информация за съставките,
- описание на опасностите,
- мерки за първа помощ,
- противопожарни мерки,
- мерки при случайно изпускане,
- начин на работа и съхранение,
- контрол на експозиция и лични предпазни средства,
- физични и химични свойства,
- стабилност и реактивност,
- токсикологична информация
- екологична информация,
- съображения, отнасящи се до изхвърлянето/обезвреждането на веществото или препарата,
- информация относно транспортирането,
- нормативна уредба,
- друга информация.
Щракнете
тук, за да видите пример на информационен лист за безопасност на материала.
Във всички SDS се използват стандартни предупредителни фрази. Съществува набор от фрази за опасност и предотвратяване (H и P), които са преведени на всички езици. Ако е показан кодът на фразата, тогава значението му може да бъде разбрано навсякъде по света. Пълен списък на
H- и P-фразите се намира тук.
H- и P-фразите се въвеждат с Глобалната хармонизирана система (GHS), популяризирана от ИКЕ на ООН, и с Регламент (ЕО) № 1272/2008.
Предупрежденията, ограниченията и превантивните мерки, които са указани в SDS, трябва да се спазват във всеки един момент.
Ако не може да установите с абсолютна сигурност, че стоките са безвредни и ако не разполагате със SDS или със съпоставима информация или ако има съмнения относно химичния характер на стоките, трябва да потърсите становището на експерт.
Виж раздел Вземане на проби от опасни товари.
Възможно е да ви бъде представена и международна карта за безопасност на химичните вещества (ICSC). Тя съдържа сходна информация с тази в SDS. Ако няма на разположение SDS, ICSC може да е приемлива алтернатива, която да ви осигури безопасност. Все пак винаги трябва да изисквате SDS. Щракнете
тук, за да видите пример за ICSC.
За допълнителна информация трябва да направите справка в законодателството и насоките на своята национална администрация.