omisija je zaključila izplačila pomoči iz Solidarnostnega sklada EU 19 državam za obvladovanje izrednih zdravstvenih razmer zaradi koronavirusa v skupni vrednosti skoraj 385,5 milijona evrov.
Kohezijska politika EU: 19 držav prejelo skoraj 385,5 milijona evrov iz Solidarnostnega sklada EU za izredne zdravstvene razmere zaradi koronavirusa
- 19 January 2022

Poleg tega je bilo v letu 2020 državam članicam, ki so zaprosile za predplačilo iz sklada, izplačanih 132,7 milijona evrov. Za podporo iz Solidarnostnega sklada EU je zaprosilo 17 držav članic in tri države kandidatke, in sicer Avstrija, Belgija, Hrvaška, Češka, Estonija, Francija, Nemčija, Grčija, Madžarska, Irska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Portugalska, Romunija in Španija ter Albanija, Črna gora in Srbija.
Finančna podpora v okviru izrednih zdravstvenih razmer zaradi COVID-19 krije zdravstveno pomoč, nakup cepiv in izvajanje cepljenja, osebno zaščitno opremo in medicinske pripomočke, stroške zdravstvenega varstva, laboratorijske analize, nujno pomoč prebivalcem ter ukrepe za preprečevanje, spremljanje in obvladovanje širjenja bolezni, s katerimi se varuje javno zdravje.
Evropska komisarka za kohezijo in reforme Elisa Ferreira je povedala: „Evropska unija se je skupaj zoperstavila koronavirusni pandemiji in s tem dokazala solidarnost v težkih časih. Jasen odraz tega je Solidarnostni sklad EU, ki je tako državam članicam EU kot državam v procesu pristopa k EU pomagal pri obvladovanju izrednih zdravstvenih razmer brez primere.“
Evropski komisar za sosedstvo in širitev Olivér Várhelyi je dodal: „Že od samega začetka pandemije stojimo ob strani našim partnerjem na Zahodnem Balkanu. Veseli me, da so Albanija, Črna gora in Srbija lahko izkoristile možnost podpore iz Solidarnostnega sklada EU. To dodatno dokazuje zavezanost EU, da podpre regijo v boju proti koronavirusu, tudi z dostopom do istih mehanizmov pomoči, kot so na voljo našim državam članicam, kjer je to mogoče.“
Med državami kandidatkami, ki so zaprosile za podporo iz Solidarnostnega sklada EU, sta Albanija in Črna gora finančno podporo prejeli konec leta 2021, medtem ko podpis sporazuma o prenosu pooblastil za Srbijo še poteka. Pomoč naj bi bila izplačana kmalu zatem.
Ozadje
Marca 2020 je bilo v okviru izrednega odziva EU na izbruh COVID-19 razširjeno področje uporabe Solidarnostnega sklada EU, da bi vključevalo tudi izredne razmere večjih razsežnosti v javnem zdravju.
Evropska komisija je marca 2021 predlagala sveženj finančne podpore v skupni višini skoraj 530 milijonov evrov iz Solidarnostnega sklada EU, ki naj bi 17 državam članicam in trem državam pristopnicam pomagal pri obvladovanju izrednih zdravstvenih razmer večjih razsežnosti zaradi COVID-19. Svet in Evropski parlament sta predlog odobrila 20. maja 2021.
Tri države pristopnice so popolno vlogo za podporo iz Solidarnostnega sklada EU vložile junija 2020. Komisija je poleti 2021 sprejela izvedbene sklepe o dodelitvi finančnega prispevka iz Solidarnostnega sklada EU državam upravičenkam. V skladu z uredbo o Solidarnostnem skladu EU države EU finančno podporo upravljajo v okviru „deljenega upravljanja“, države kandidatke pa morajo s Komisijo podpisati sporazum o prenosu pooblastil.