breadcrumb.ecName
sl Slovenščina

Kohezijska politika EU: več kot 258 milijonov evrov za pravičen podnebni prehod v Sloveniji

  • 16 December 2022
Kohezijska politika EU: več kot 258 milijonov evrov za pravičen podnebni prehod v Sloveniji

Slovenija bo po sprejetju enotnega programa kohezijske politike, ki vključuje območni načrt za pravični prehod, prejela več kot 258 milijonov evrov iz Sklada za pravični prehod.

Ta podpora EU bo pripomogla k pravičnemu podnebnemu prehodu v dveh slovenskih regijah, in sicer v Savinjsko-šaleški regiji (SAŠA) in v Zasavju.

Energetsko prestrukturiranje Savinjsko-šaleške regije

V SAŠA regiji bosta premogovnik v Velenju in premogovna bloka termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) zaprta leta 2033.

SPP bo prispeval k diverzifikaciji lokalnega gospodarstva z vlaganjem v raziskave in razvoj, povezane z inovativnimi industrijskimi procesi in proizvodnimi zmogljivostmi v malih in srednjih podjetjih (MSP).

Poleg tega bo Sklad preoblikoval sistem daljinskega ogrevanja in za ogrevanje podpiral prehod z uporabe premoga na energijo iz alternativnih čistih virov, na primer iz sončne energije in toplotnih črpalk. SPP bo podpiral tudi proizvodnjo energije iz obnovljivih virov, kot je vodik.

Poleg tega se bodo degradirani obrati v regiji, povezani s premogom, preoblikovali in oživili z namenom vlaganja v širitev proizvodnje energije iz obnovljivih virov.

SPP bo nazadnje 2 400 delavcem, dejavnim v premogovništvu, pomagal pri vseživljenjskem poklicnem usmerjanju in usposabljanju.

Nove gospodarske priložnosti v Zasavju

Regija Zasavje je imela premogovnik in termoelektrarno ter si prizadeva za razvoj novih sektorjev, ki bodo podpirali prestrukturiranje njenega gospodarstva.

V ta namen bo SPP podpiral MSP pri razvoju inovativnih poslovnih modelov ter ukrepov, ki bodo pripomogli k ohranjanju talentov v regiji in ustvarjanju novih zaposlitvenih možnosti.

Sklad bo vlagal tudi v razogljičenje regije prek proizvodnje energije iz različnih obnovljivih virov, kot je sončna energija, in ukrepe za energijsko učinkovitost.

Sklad bo nazadnje za spodbujanje zelenega prehoda podpiral ustanovitev „centra za predstavitev brezogljičnih tehnologij in usposabljanje o njih“ v regiji, ki se bo osredotočil na raziskave na področju podnebno nevtralnih tehnologij za prehod na sodobno, trajnostno in zeleno usmerjeno industrijo.

Komisarka za kohezijo in reforme Elisa Ferreira 

Sklad za pravični prehod bo zagotovil, da bosta premogovniški regiji v Sloveniji postali regiji priložnosti in inovacij. Namen Sklada za pravični prehod je, da se skupaj spoprimemo z izzivom podnebnega prehoda, pri katerem nobena regija ali posameznik ne bosta zapostavljena. Skupaj lahko dosežemo bolj zeleno, močnejšo in pravičnejšo Slovenijo in Evropo.

Izvršni podpredsednik za evropski zeleni dogovor Frans Timmermans

Slovenija sprejema pomembne in ambiciozne ukrepe, da bi očistila svojo proizvodnjo energije in premogovniškim regijam zagotovila novo prihodnost, ki bo temeljila na energiji iz obnovljivih virov in na čistih tehnologijah. Sklad EU za pravični prehod bo Sloveniji pomagal, da bo to uresničila. Evropska komisija stoji Sloveniji ob strani, da zagotovimo, da imata vsak njen državljan in državljanka koristi od zelene, trajnostne in zdrave prihodnosti.

Ozadje

SPP zagotavlja, da prehod na podnebno nevtralno gospodarstvo poteka na pravičen način, pri čemer nihče ni zapostavljen, zlasti v regijah, ki se soočajo z najtežavnejšim prehodom.

Ta ozemlja so opredeljena med pogajanji o sporazumih o partnerstvu za obdobje 2021–2027 in povezanih programih med slovenskimi organi in Komisijo. Sporazum o partnerstvu s Slovenijo je bil odobren septembra 2022.

V območnih načrtih za pravični prehod, ki so jih razvili nacionalni in regionalni organi v tesnem posvetovanju z lokalnimi partnerji, so opredeljeni izzivi, razvojna strategija in potrebe na vsakem ozemlju ter cilji, ki jih je treba doseči do leta 2030. V njih so opredeljeni tudi načrtovani ukrepi s posebnimi mehanizmi upravljanja.

Odobritev območnih načrtov za pravični prehod odpira vrata financiranju iz SPP in namenskemu financiranju v okviru drugih dveh stebrov mehanizma za pravični prehod: programa za pravični prehod v okviru InvestEU in instrumenta za posojila v javnem sektorju za pravičen prehod, ki združuje nepovratna sredstva Komisije s posojili Evropske investicijske banke. Mehanizem za pravični prehod zagotavlja ciljno usmerjeno podporo za pomoč pri mobilizaciji okoli 55 milijard evrov v obdobju 2021–2027 v najbolj prizadetih regijah.

Tudi lokalni partnerji in vsi deležniki lahko prek platforme za pravični prehod dobijo podporo ter si izmenjujejo dobre prakse in izkušnje po vsej EU. 

Zlasti v Sloveniji bo SPP podpiral ustanovitev centra za pravični prehod v vsaki regiji. Ta bo spodbujal lokalna partnerstva, zagotavljal usposabljanje in razvoj zmogljivosti, podpiral pripravo projektov in usklajeval dejavnosti pravičnega prehoda v dveh regijah, vključno z mladimi, nevladnimi organizacijami, socialnimi in gospodarskimi partnerji ter lokalnimi skupnostmi.

Komisija je na zahtevo slovenskih organov zagotovila prilagojeno tehnično strokovno znanje za pripravo nacionalne strategije in akcijskih načrtov za prehod zadevnih slovenskih regij s premogovništva. Podporo je zagotovil instrument za tehnično podporo v okviru GD REFORM.

Več informacij