breadcrumb.ecName
et Eesti

ELi ühtekuuluvuspoliitika: 354 miljonit eurot Eestile, et aidata riigil järk-järgult lõpetada põlevkivi kasutamine energiatootmises

  • 10 October 2022
ELi ühtekuuluvuspoliitika: 354 miljonit eurot Eestile, et aidata riigil järk-järgult lõpetada põlevkivi kasutamine energiatootmises

Eesti saab tänu komisjonis vastu võetud õiglase ülemineku territoriaalsele kavale ELilt 354 miljonit eurot, et toetada Ida-Virumaal energiatootmises põlevkivi kui fossiilkütuse järkjärgulist kasutuselt kõrvaldamist.

Selles kõige idapoolsemas piirkonnas asuvate ja põlevkiviga seotud ettevõtete arvele langeb üle 50% Eesti kasvuhoonegaaside koguheitest.

Eesti on seadnud eesmärgiks lõpetada 2035. aastaks põlevkivist elektri tootmine, lõpetada järk-järgult põlevkivi kasutamine energiatootmises 2040. aastaks ja saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsus. Õiglase ülemineku fondist rahastatavate investeeringutega toetatakse riiki kliimaneutraalsele majandusele üleminekuga seotud sotsiaalsete, majanduslike ja keskkonnaalaste probleemide lahendamisel.

Investeeringud rohelise energia tootmisse ja mitmekesisesse majandusse

Kava raames investeeritakse päikese-, tuule- ja hüdroenergiasse ning taastuvallikatest toodetud vesinikku ning toetatakse taastuvenergial põhinevate küttelahenduste väljatöötamist. Kava hõlmab ka mahajäetud saastatud tööstusalade taastamist.

Õiglase ülemineku fondist saadava toetuse abil mitmekesistab Eesti oma majandustegevust ja vähendab fossiilkütuste osakaalu, mis moodustab peaaegu poole Ida-Virumaa SKPst. Nii luuakse Ida-Virumaal uus ringmajandusel põhinev ettevõtluskeskkond, mis koostöös kohalike haridus- ja teadusasutustega toetab teadus- ja arendustegevust.

Kliimamuutustega seotud ülemineku sotsiaalse mõju leevendamine

Kavaga on ette nähtud korraldada täiendus- ja ümberõpe ligikaudu 11 000 kohalikule töötajale ja pakkuda põlevkivitööstuse töötajatele võimalusi minna tööle uutesse ettevõtetesse, mille suureks lisaväärtuseks on keskkonnasäästlikud töökohad. Ühtlasi luuakse sellega ligikaudu 1 100 otsest töökohta, eelkõige taastuvenergia sektorites.

Lisaks toetab ja parandab õiglase ülemineku fond piirkonna sotsiaal- ja tervishoiuteenuste kvaliteeti ning kättesaadavust.

Volinike kolleegiumi liikmete kommentaarid

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ütles: „Euroopa teeb investeeringuid, et kiirendada üleminekut puhtale energiale. Ja me korraldame seda nii, et kedagi ei jäetaks kõrvale. Eesti õiglase ülemineku kavas on ette nähtud ELi toetus tööstuslikuks pöördeks Ida-Virumaal. See on investeering piirkonna tulevikku, sellega püütakse luua uusi töökohti ja pakkuda uusi oskusi töötajatele, et nad suudaksid tulevikumajanduses läbi lüüa.

Euroopa rohelise kokkuleppe valdkonna juhtiv asepresident Frans Timmermans lisas: „Üleminek kliimaneutraalsusele peab toimuma õiglasel viisil või siis ei toimu see üldse. Õiglase ülemineku fond aitab Ida-Virumaal arendada uut ja kestlikku majandustegevust ning võimaldab piirkonna elanikel saada kasu rohepöördega kaasnevatest võimalustest. Euroopa Komisjon on Eesti poolel, et tagada tervislik, roheline ja õiglane tulevik.“

Ühtekuuluvuspoliitika ja reformide volinik Elisa Ferreira sõnas: „Õiglase ülemineku fondi eesmärgid on olulisemad kui kunagi varem. Kui hakkame energiasüsteemi ümberkujundamist kiirendama, peame ka tagama, et rohkem mõjutatud piirkonnad ja töötajad saaksid majandusliku ja sotsiaalse mõju leevendamiseks vajalikku toetust. Õiglase ülemineku kava, mis töötati välja tihedas koostöös kohalike sidusrühmadega, aitab Eestis mitmekesistada Ida-Virumaa majandust, luues ettevõtlusvõimalusi kestlikes ja kasvavates sektorites, samuti aitab see korraldada töötajate ümberõpet. Territooriumid on olulised, inimesed on olulised.“

Taustteave 

Õiglase ülemineku fondist toetatakse territooriume, mida üleminek kliimaneutraalsele majandusele kõige rohkem mõjutab. Need territooriumid on kindlaks määratud õiglase ülemineku territoriaalsetes kavades pärast dialoogi komisjoniga 2021.–2027. aasta partnerluslepingute ja nendega seotud programmide üle peetavatel läbirääkimistel. Õiglase ülemineku territoriaalsetes tegevuskavades, mis koostati tihedas koostöös kohalike partneritega, on esitatud iga piirkonna probleemid ning arenguvajadused ja -eesmärgid, mis tuleb täita 2030. aastaks. Ühtlasi on neis määratud kindlaks kavandatud tegevuste liigid koos konkreetsete juhtimismehhanismidega.

Õiglase ülemineku territoriaalsete kavade heakskiitmine avab ukse sihtotstarbelisele rahastamisele õiglase ülemineku mehhanismi kahe teise samba raames, milleks on õiglase ülemineku kava InvestEU ja avaliku sektori õiglase ülemineku laenurahastu, mis ühendab komisjoni toetused Euroopa Investeerimispanga laenudega.

Õiglase ülemineku mehhanism on peamine vahend, millega tagatakse, et üleminek kliimaneutraalsele majandusele toimub õiglasel viisil ja kedagi ei jäeta kõrvale. Mehhanismi raames antakse sihtotstarbelist toetust, et aidata ajavahemikul 2021–2027 kõige enam mõjutatud piirkondades kasutusele võtta vähemalt 55 miljar

Lisateave