breadcrumb.ecName
hu Magyar

Vizes élőhelyek helyreállítása a Hortobágyi Nemzeti Parkban

  • 25 January 2016

A Hortobágyi Nemzeti Park természetes élőhelyeinek hosszú távú megőrzése érdekében ökológiai helyreállítási tervet dolgoztak ki, amelynek keretében biztonságosabb környezetet teremtenek a halállomány átteleléséhez, valamint védett madárfajok számára új férőhelyeket hoznak létre.

Az Egyek-Pusztakócsi mocsarak területén végrehajtott, a vizes élőhelyek helyreállítására irányuló projekttel a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság tovább javította a pannon szikes gyepek és mocsarak természetes élőhelyeinek kedvező környezetvédelmi helyzetét. A madárrepatriáló állomás fejlesztése nagyban hozzájárul a veszélyeztetett madárfajok védelméhez.

Dr. Kiss Marianna, projektkoordinátor, Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság

A projekt célkitűzése volt egy 4 hektáros tó 9 hektárosra történő bővítése a mocsári halak áttelelésének biztosítása érdekében. A vizes élőhelyek helyreállítását már el is végezték a 10 hektáros Fekete-rét természetvédelmi területen. Az átfogó ökológiai helyreállítási tervre alapozva nagyobb éjszakázó helyeket hoznak létre az átvonuló vízimadaraknak.

Ezenkívül fejlesztették a meglévő infrastruktúrákat – többek között tanösvényt hoztak létre az ökoturizmus fellendítésére. A tanösvény bemutatja a terület fejlesztését és a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága által végzett oktatási tevékenységeket. A Hortobágyi Nemzeti Park megfigyelőtornyát is felújították, valamint a tájékoztató táblákat helyeztek ki.

A természetvédelmi mentőhely tevékenységeinek fejlesztése

A tó- és mocsárvilág helyreállítása, amely több mint 30 éve tart, hozzájárul a terület természeti erőforrásainak megőrzéséhez és fenntartható használatának biztosításához.

A Hortobágyi Nemzeti Park területén, a Górés-tanyán található madárrepatriáló állomást is továbbfejlesztették, és új férőhelyeket hoztak létre védett madárfajok (ragadozómadarak, gólyák, darvak és vadludak) befogadására.

A projekt keretében madárházat és a madárteleltető létesítményt is létrehoztak. Egy rétisas pár fészkelőhelye mellé webkamerát szereltek fel, amely egyrészt a madarak védelmét szolgálja, másrészt elősegíti viselkedésük megfigyelését és a környezethez való alkalmazkodásuk tanulmányozását.

A Hortobágyi Nemzeti Park természeti értékeinek megőrzése érdekében 1976 óta történnek jelentős beruházások. Például a LIFE projekt keretében 2004 és 2008 között egy 760 hektáros területen végeztek gyeptelepítést.

A teljes beruházás és az uniós finanszírozás

A “Természetvédelmi fejlesztések a Hortobágyi Nemzeti Park Egyek-Pusztakócsi mocsarak területén” projekt teljes beruházási költsége 241 762 379 HUF (kb. 776 622 EUR), amelyhez az Európai Unió Európai Regionális Fejlesztési Alapja 241 762 379 HUF (kb. 776 622 EUR) összeggel járult hozzá a “Környezet és Energiahatékonyság” operatív program részeként a 2007 és 2013 közötti programozási időszakban.