breadcrumb.ecName
pl Polski

Czysta energia w północno-zachodniej Polsce dzięki turbinie wodnej

  • 27 August 2020

Szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK) w województwie zachodniopomorskim rozpocznie produkcję czystej, zielonej energii. W ramach działań mających na celu modernizację lokalnych kanalizacji i sieci wodociągowych przedsiębiorstwo instaluje turbinę wodną w Zakładzie Produkcji Wody „Pomorzany”, która będzie generować energię, wykorzystując 30 metrową różnicę poziomów między zakładem a pobliskim jeziorem.

Aby wyprodukować zieloną energię, wykorzystaliśmy istniejące wodociągi grawitacyjne łączące jezioro Miedwie i Szczecin.

Irena Chwaścińska, koordynatorka projektu z ZWiK

Nowa turbina ma moc około 140 kW i może produkować co najmniej 800 MWh energii rocznie. Dzięki niej przedsiębiorstwo będzie mogło ograniczyć potrzebę kupowania energii, co przyniesie roczne oszczędności w wysokości około 350 000 złotych.

ZWiK to drugi dostawca wody w kraju, który wykorzystuje turbinę do wytwarzania energii elektrycznej. Przedsiębiorstwo ma już doświadczenie w produkcji czystej i ekologicznej energii. W 2019 roku około 20 % zapotrzebowania ZWiK pokryła energia pochodząca ze źródeł odnawialnych, taka jak energia słoneczna i biogaz generowany podczas procesów oczyszczania ścieków. Po uruchomieniu turbiny współczynnik ten wzrośnie do 23 %.

Praca etapami

Instalacja turbiny stanowi część większego projektu realizowanego w dwóch fazach. Faza pierwsza, która zakończy się w grudniu 2021 roku, obejmuje budowę 23,91 km sieci kanalizacyjnej, modernizację 6,81 km systemu kanalizacyjnego i wymianę 0,98 km magistral wodociągowych.

Ponadto planowana jest przebudowa oczyszczalni ścieków „Zdroje”, likwidacja oczyszczalni „Płonia” i zakup dwóch pojazdów do czyszczenia sieci kanalizacyjnych. W ramach fazy pierwszej wdrożone zostaną także trzy inteligentne systemy zarządzania wodociągami i sieciami kanalizacyjnymi oraz przeprowadzona zostanie modernizacja pompowni „Górny Brzeg” i „Białowieska”.

Przebudowa sieci

Realizacja fazy drugiej, w toku której zainstalowana zostanie turbina wodna, zakończy się w grudniu 2022 roku. Pozostałe prace obejmują modernizację magistrali wodociągowej „Miedwianka” w Szczecinie, wymianę sieci wodociągowej w ulicy Cisowej i poszerzenie sieci wodociągowej w ulicy Jodłowej i Santockiej.

Ponadto w ulicy Przestrzennej powstanie kanalizacja sanitarna o długości 1,92 km. Obecnie przeprowadzane są pomiary i aktualizacja bazy danych geograficznych w zakresie gospodarki ściekowej.

W województwie pomorskim trwa budowa gazociągu przesyłającego gaz ziemny. Z kolei na granicy gminy Dobra i Szczecina prowadzona jest przebudowa systemu kanalizacji sanitarnej i deszczowej obejmująca także likwidację istniejącej oczyszczalni ścieków w Mierzynie.

W Szczecinie powstanie również przepompownia ścieków i rurociąg tłoczny o długości 1,66 km oraz przeprowadzona zostanie rozbudowa węzła obróbki osadu i instalacja wymaganej infrastruktury technicznej.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Czysta woda i energia dla Szczecina” wyniosła 204 293 394 PLN (44 802 065 EUR), przy czym wkład Funduszu Spójności UE o wartości 96 808 988 PLN (21 231 159 EUR) został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020. Inwestycja jest objęta priorytetem „Ochrona środowiska i efektywne gospodarowanie zasobami”.