breadcrumb.ecName
hu Magyar

Az Alsó-Tisza és a Körösök vízi idegenforgalmi hálózatának fejlesztése Magyarországon

  • 29 January 2020

Egy uniós finanszírozású projekt segítségével fejlesztették az Alsó-Tisza és mellékfolyói, a Körösök menti vízi idegenforgalmi hálózatot Magyarország Észak-Alföld és Dél-Alföld régióiban. A hálózat 12 folyóparti megállóhelyet biztosít a területen található vízi útvonalakat kenuval, kajakkal vagy állva evezős szörfdeszkával felfedezni vágyók számára. A megállóhelyek Szolnokot, Tiszakécskét, Mindszentet, Szegedet, Gyulát, Sarkadot, Doboz-Szanazugot, Békést, Köröstarcsát, Gyomaendrődöt, Kunszentmártont és Csongrádot érintik.

Korszerű felhasználói felület létrehozásával a terület valamennyi nevezetessége és szálláshelye online elérhetővé válik, ily módon pedig mindenki megtervezheti magának útvonalait és útiterveit, valamint elsajátíthatja a kenutúra alapjait. Fontos megjegyezni, hogy kenuklubjaink a vízi idegenforgalmi hálózat keretében mentorként működnek majd, hogy a fiatalok és az idősebb korosztály is megtanulhassa az alapvető szabályokat.

Schmidt Gábor, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnöke

A projekt keretében megvalósuló tevékenységek a következőket foglalták magukban: a megállóhelyek megépítése és felújítása; hajók, evezők, motorcsónakok, a kenuk szállítására alkalmas utánfutók és kajakok beszerzése; valamint a vízi hálózat működéséhez szükséges szolgáltatások fejlesztése.

A megállóhelyeken található létesítmények, illetve a kikötőhelyek – például úszó mólók – is biztosíthatnak szálláshelyet, sátor felállítására, mosásra és főzésre alkalmas területet, közösségi tereket, hajóbérlési szolgáltatásokat és turisztikai információkkal szolgáló tájékoztatókat a látogatók számára.

Egyes megállóhelyeken kerékpár bérlésére is lehetőség nyílik, e szolgáltatás biztosítása azonban nem része a projektnek. A rendelkezésre álló infrastruktúrától függően a vendégek számára esetlegesen Wi-Fi hozzáférés is elérhető.

A hálózat népszerűsítése céljából részletes marketingkoncepció kidolgozására került sor és egy interaktív webalapú platform (viziturapont.hu) létrehozása is folyamatban van, a platform finanszírozása azonban a projekttől függetlenül történik. A platformon tájékozódni lehet a nevezetességekről, különféle helyszínek szálláshelyeiről, valamint segítséget nyújt a kenusoknak és kajakozóknak úticéljaik kiválasztásában és útiterveik kidolgozásában. Egy 40 oldalas prospektust és egy szórólapot is közzétettek, amelyeket hotelekbe és éttermekbe juttattak el.

Egy átfogóbb program részeként

Az Alsó-Tisza és a Körös menti vízi hálózat létrehozása egy szélesebb körű vízi idegenforgalmi kezdeményezés része, amelynek keretében egyéb szervezetek irányítása alatt hasonló létesítmények létrehozására került sor Magyarország más folyói – többek között a Felső-Tisza, a Bodrog, a Duna, a Hernád, az Ipoly, a Rába, a Sió, a Túr és a Zagyva – mentén. A kezdeményezés továbbá felöleli a Balatont, Magyarország legnagyobb tavát, valamint néhány kevésbé ismert tavat is, a Desedát, a Gébárti-tavat, a Gyékényesi kavicsbánya-tavakat, valamint a Pátkai-víztározót és a Tisza-tavat.

Ezáltal pedig egy még átfogóbb turisztikai program, a Bejárható Magyarország (angolul: Travelling tourism) alkotóelemét képezi. A Bejárható Magyarország fő célkitűzése, hogy minden korosztály számára lehetővé tegye Magyarország szépségeinek aktív szabadidős és sporttevékenységek révén történő felfedezését.

A program öt különböző utazási módon alapul, amelyek megközelíthetőbbé teszik az országot, illetve annak természeti és kulturális kincseit: a vízitúrázás, a gyaloglás, a kerékpározás, a lovaglás és a vitorlázás. A Bejárható Magyarország az új idegenforgalmi létesítmények fejlesztésének ösztönzése céljából a program keretében támogatott öt közlekedési mód közötti csatlakozás megerősítésére törekszik.

A turisztikai kínálat jelentős bővülése

Az Alsó-Tisza és a Körösök menti megállóhelyek fejlesztésére a hatósági engedélyek kiadását, az építési munkálatokkal és az eszközbeszerzéssel kapcsolatos közbeszerzési eljárások elindítását, valamint az ezt követő szerződéskötést követően került sor.

A hálózat jelentős mértékben hozzájárul a két folyó közelében található települések hazai és nemzetközi turizmusának fejlődéséhez. Ezen túlmenően a projekt célja, hogy kenuzásra és kajakozásra ösztönözze a polgárokat, különösen a fiatalokat. A vízi hálózat várhatóan 10 000-rel növeli évente a terület látogatóinak számát, amely 139 000 000 HUF (ami mintegy 415 000 EUR) bevételt generál majd működésének első öt évében.

A beruházás teljes összege és az uniós támogatás

„Az Alsó-Tisza és a Körösök vízi turizmusának komplex fejlesztése” elnevezésű projekt teljes költsége 1 289 423 EUR, ebből az EU Európai Regionális Fejlesztési Alapjának hozzájárulása 1 096 009 EUR a „Gazdasági fejlődés és innováció” operatív program keretén belül a 2014–2020-as programozási időszakban. A beruházás a „Turizmus” prioritás keretébe tartozik.