breadcrumb.ecName
sl Slovenščina

Ločevanje odpadkov s pomočjo visoke tehnologije

  • 16 December 2009

Ravnanje z odpadki je v zadnjih letih ena od prednostnih nalog mnogih evropskih mest in krajev. Mestna občina Celje, ki se nahaja v osrednje-vzhodni Sloveniji, pri tem ni izjema. Pred tekočim projektom so se v okviru javnega programa obdelave odpadkov te storitve opravljale za približno 185 000 prebivalcev iz 17-ih različnih občin. Po zaključku projekta bo Regionalni center za ravnanje z odpadki v Celju oskrboval 31 mestnih občin, v katerih živi približno 250 000 prebivalcev.

Navkljub nekaterim oviram smo uspešno izvedli projekt zahvaljujoč pozitivnemu odnosu in sodelovanju lokalne skupnosti, regije, države in Evropske unije. Podpora Kohezijskega sklada nam je pomagala doseči visoke okoljske standarde in pomagala prebivalcem Savinjske regije z izvedbo okolju prijaznega in stroškovno učinkovitega sistema za ravnanje z odpadki.

Bojan Šrot, župan Mestne občine Celje

Glavni problemi z vidika ravnanja z odpadki so bili pomanjkanje ločenega zbiranja odpadkov na izvoru njihovega nastanka, primerna obdelava komunalnih odpadkov pred odlaganjem in zmogljivosti za recikliranje. V fazi II se je projekt zato usmeril na mehansko-biološko in toplotno obdelavo komunalnih odpadkov, pri čemer so bili rezultati pozitivni, med drugim se je zmanjšalo odlaganje biološko razgradljivih odpadkov na odlagališčih.

Izvedba projektne naloge

S pomočjo sredstev EU je projekt pripomogel k reševanju problema ravnanja s komunalnimi odpadki in odstranjevanja blata iz čistilne naprave za odpadno vodo v Celju. Videti je, da se bo z vpeljevanjem sodobnih metod obdelave količina odpadkov na odlagališčih na ciljnem območju zbiranja odpadkov dolgoročno zmanjšala za 62 %. Projekt je prav tako prispeval k temu, da naprave za obdelavo odpadkov v centru za ravnanje z odpadki izpolnjujejo evropske tehnične in okoljske standarde za odpadke in odlagališča.

Sodobne metode za sodobne izzive

Vložena sredstva so bila porabljena za dve ključni področji: prvič, za izgradnjo sistema za mehansko-biološko obdelavo (MBO) za komunalne odpadke s skupno zmogljivostjo 61 000 ton ostankov odpadkov na leto; in drugič, za izgradnjo sistema za toplotno obdelavo (TO) komunalnih odpadkov s skupno zmogljivostjo 25 000 ton na leto (od tega 20 000 ton bioloških odpadkov in 5 000 ton dehidriranega blata).

Čiščenje ozračja za prihodnost

Stopnja metana (CH4) in emisij toplogrednih plinov na odlagališčih se je znižala zaradi manjših količin organskih odpadkov, ki se odložijo na odlagališčih. Na odlagališčih je prav tako manj blata in biološko razgradljivih odpadkov. Pomemben vidik projekta je pridobivanje toplote za ogrevanje, zaradi česar se je zmanjšala poraba neobnovljivih virov energije in odvisnost od fosilnih goriv. Vpeljevanje tako učinkovite tehnologije prinaša čistejše ozračje in bolj zeleno okolje za prebivalce in poslovne dejavnosti kot tudi vse obiskovalce regije.