Komisja Europejska
pl Polski pl

Modernizacja warszawskiego węzła kolejowego i renowacja stacji

  • 23 January 2024

Linie kolejowe tworzące warszawski węzeł kolejowy zostaną zmodernizowane, a główne stacje w mieście przebudowane, aby zapewnić bezpieczniejszy, bardziej wydajny transport kolejowy i interoperacyjność z infrastrukturą kolejową UE.

Węzeł obejmuje stacje Warszawa Zachodnia, Warszawa Wschodnia, Warszawa Główna i Warszawa Gdańska i jest ważnym ogniwem w polskiej i europejskiej infrastrukturze kolejowej.W projekcie uwzględniono odcinki o łącznej długości 20,449 km, z czego 12,275 km wchodzi w skład transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T).

Ograniczona przepustowość

W godzinach szczytu liczba pociągów, którymi podróżni dojeżdżają do pracy na kluczowej linii międzymiastowej na odcinku Warszawa Wschodnia-Warszawa Zachodnia, jest zbyt mała. Ponadto na obu tych stacjach nie ma wystarczającej separacji między ruchem dalekobieżnym i wewnątrzmiejskim. Stacje nie mają również wystarczającej liczby peronów.

Niewystarczająca infrastruktura kolejowa skutkuje niskimi prędkościami pociągów, wysokim ryzykiem wypadków, słabą zdolnością do reagowania na zakłócenia w ruchu – co pomogłoby zmniejszyć opóźnienia – i brakiem miejsca na manewrowanie pociągami. Teren dawnego dworca Warszawa Główna również nie jest w pełni wykorzystywany.

Usprawnienia infrastrukturalne na szeroką skalę

Prace obejmą tory kolejowe, sieć trakcyjną, urządzenia telekomunikacyjne, infrastrukturę wodno-kanalizacyjną na odcinkach pomiędzy stacjami Warszawa Zachodnia i Warszawa Główna. Dworzec Gdański zostanie zmodernizowany pod kątem obsługi większej liczby podróżnych.

Przebudowane zostaną stacje Warszawa Główna i Warszawa Zachodnia; wybudowane zostaną dwie estakady, a dwie inne będą przebudowane; powstaną cztery kładki dla pieszych i przebudowane zostanie jedno przejście podziemne dla pieszych. Umożliwi to pociągom pasażerskim jazdę z prędkością do 160 km/h na niektórych odcinkach i pozwoli na wdrożenie w przyszłości europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym.

Skutki projektu

Projekt poprawi częstotliwość i przepustowość połączeń kolejowych, a także ich bezpieczeństwo i komfort oraz dostosuje infrastrukturę do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Modyfikacja torów na stacji Warszawa Zachodnia zapewni separację ruchu dalekobieżnego i podmiejskiego. Poprawi to przepustowość i bezpieczeństwo linii podmiejskich i dalekobieżnych, umożliwiając zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów. Poprawi się również obsługa pasażerów na stacji Warszawa Gdańska.

Nowa infrastruktura kolejowa lepiej zaspokoi potrzeby przewoźników i wykonawców, zapewni niższe koszty eksploatacji i utrzymania oraz zmniejszy wpływ na środowisko.

Łączna wartość inwestycji i finansowanie z UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia-Warszawa Zachodnia, etap I” wyniosła 628 009 326 EUR, przy czym wkład Funduszu Spójności UE o wartości 425 893 362 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „V. Rozwój transportu kolejowego w Polsce”.