breadcrumb.ecName
pl Polski

Projekt VIS NOVA promuje rozwiązania w dziedzinie zrównoważonej i odnawialnej energii ze źródeł wytwarzanych lokalnie w Europie Środkowej

  • 04 December 2014

Celem projektu w średniej i długiej perspektywie jest pomoc w pokryciu do 100 % zapotrzebowania energetycznego na obszarach wiejskich przez promowanie lokalnych źródeł energii odnawialnej i jednoczesne zwiększenie bezpieczeństwa dostaw.

Projekt VIS NOVA jest bodźcem do rozwoju zrównoważonej energii na obszarach wiejskich, a umowa o współpracy transnarodowej (TCA) może być punktem wyjścia do realizacji kolejnych projektów między dzisiejszymi partnerami.

Sebastian Graetz, kierownik projektu Aufbauwerk Region Leipzig GmbH

Intencją autorów projektu jest trwałe włączenie działań na rzecz promowania lokalnych źródeł energii odnawialnej i ograniczania strat energii do polityki rozwoju regionalnego. W tym zakresie władze lokalne i regionalne mogą liczyć na pomoc w tworzeniu i wdrażaniu nowych planów energetycznych oraz projektów pilotażowych według najlepszych praktyk.

Owe projekty pilotażowe ułatwiły stworzenie międzynarodowej sieci wymiany najlepszych praktyk. Informacje o najnowocześniejszych rozwiązaniach energetycznych, stosowanych w różnych zakątkach Europy, docierają dzięki temu do władz lokalnych, zachęcając je do wdrażania tych technologii lokalnie.

Sukces projektów pilotażowych

Zalety projektu VIS NOVA widać po sukcesach realizowanych w jego ramach projektów pilotażowych, takich jak np. system ogrzewania geotermalnego w centrum sportowo-rekreacyjnym Szekszard na Węgrzech. Wcześniej ośrodek był ogrzewany gazem ziemnym, ale wykonany nieopodal 350-metrowy odwiert pozwolił dotrzeć do źródła wody o temperaturze 32°C. W połączeniu z panelami słonecznymi założonymi od strony południowej cała inwestycja pozwoliła obniżyć koszt ogrzewania budynków o 56%.

Inne przykłady to m.in. instalacja nowoczesnego systemu oszczędzania energii w szkole im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach (Polska), zrealizowana z inicjatywy Rady Powiatu Gorlickiego, a także nowa elektrociepłownia na biomasę o wydajności 30 MW w Mohács (Węgry), która zamiast z gazu ziemnego wytwarza ciepło z lokalnych produktów ubocznych. Budowa elektrowni wirtualnej w Delitzsch w Północnej Saksonii to jeszcze jeden projekt pilotażowy ukierunkowany na pełną niezależność energetyczną miasta.

To między innymi te projekty pozwolą ograniczyć koszty energii i jej zużycie przy jednoczesnym promowaniu niezależności obszarów wiejskich w zakresie wytwarzania energii. Mają one wzmocnić konkurencyjność gospodarczą regionów i promować spójność terytorialną. Tania i zrównoważona energia wytwarzana lokalnie będzie też przyciągała inwestorów, którzy stworzą nowe miejsca pracy.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w projekcie „VIS NOVA” wyniosła 2 665 661 EUR, z czego 2 106 626 EUR pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „EUROPA CENTRALNA” w okresie programowania 2007–2013