breadcrumb.ecName
sl Slovenščina

Trans2Care: izboljšanje zdravstva s sodelovanjem na področju inovacij

  • 28 November 2016

Beg možganov je pojav, ko se številni visoko usposobljeni in izobraženi ljudje izselijo iz določene regije v iskanju boljšega plačila ali pogojev. Kaj lahko regija ukrene, ko se to zgodi? Čezmejna regija Italije in Slovenije se je na odhod zdravnikov, raziskovalcev in zdravstvenih delavcev, s katerim se je moral spopasti zdravstveni sistem, odzvala z ustanovitvijo omrežja strokovnjakov z različnih področij in iz različnih regij, ki bi slednjim omogočalo dostop do povezav, usposabljanj in orodij, potrebnih za nadgradnjo njihovega posebnega znanja in spretnosti v širšo inovativno miselnost.

Namen tega sinergijskega sodelovanja je ustvariti nove proizvode in storitve, ki bodo izboljšali diagnostične, preventivne in terapevtske instrumente za najpogostejše bolezni na tem čezmejnem območju, ter tako pozitivno vplivati na zdravje lokalnega prebivalstva in posledično izboljšati splošno raven dobrega počutja ter blaginje.

Sabina Passamonti, vodja skupine pri vodilnem partnerju

Projekt Trans2Care je v čezmejnem omrežju povezal zdravstvene delavce, raziskovalce, akademike, bolnišnice in gospodarstvenike, da bi razvili inovativne proizvode in storitve za izboljšanje zdravstvenega sistema v regiji. 

Beg možganov se je tako spremenil v pritok možganov. Znotraj tega omrežja so znanstveniki postali poslovneži, akademiki so se naučili osnov podjetništva, olajšal pa se je tudi prenos tehnologije, potrebne za povezovanje idej in ustvarjanje rešitev. Rezultat je bilo devet predstavljenih proizvodov in storitev, iz katerih partnerji trenutno razvijajo bolj izpopolnjene prototipe. 

Vzpostavljanje omrežja

Osnovno izhodišče projekta Trans2Care je bilo preprosto: če želimo odpreti pot inovacijam, moramo v regiji povezati strokovnjake s področja medicine, tehnologije in podjetništva. V omrežje Trans2Care, ki ga je usklajevala Univerza v Trstu, je bilo tako vključenih 13 partnerjev iz Slovenije in severovzhodne Italije ter 14 podoktorskih raziskovalcev, ki so ves svoj čas namenili uporabi izsledkov raziskav v inovativnih aplikacijah za diagnosticiranje in zdravljenje pogostih boleznih.  

A to vsekakor ni bilo preprosto. Projekt, ki je združeval strokovnjake ne samo iz različnih regij, temveč tudi držav, je namreč moral poiskati načine, kako premagati kulturne in jezikovne ovire. Preseči je moral tudi tradicionalna razhajanja med področji in strokovnjaki, ki so bili vajeni delati samostojno in niso imeli veliko stikov zunaj svoje panoge. 

Obveščanje o inovacijah

Projekt Trans2Care se je uspešno spopadel s temi izzivi in olajšal komunikacijo med strokovnjaki z obeh strani meje, tako da je vzpostavil postopke in oblikoval skupen interdisciplinarni jezik. To je sodelujočim strokovnjakom omogočilo celovito razumevanje načel, metod in dosežkov kolegov, ki so delali na drugih področjih. 

Postopek razširjanja informacij je vključeval notranje pobude, na primer usposabljanja o uporabi razpoložljivih komunikacijskih orodij, in zunanje pobude, na primer akademske konference in strokovna srečanja. Ker je bila ena od glavnih prednostnih nalog projekta razviti visoko specializirane biomedicinske tehnike, ki bodo izboljšale javne zdravstvene storitve in projekte, je bila možnost prenosa tehnologije med področji bistvenega pomena. 

Ključni dosežek pri tem je bila vzpostavitev neposrednih povezav med raziskovalnim področjem in industrijo. To je projektu omogočilo enostaven prenos novega znanja na podjetnike in med MSP, pa tudi boljšo izrabo razpoložljivega znanja in spretnosti za raziskovalne potrebe. 

Trajna zapuščina

Namen projekta Trans2Care je bil tudi zagotoviti, da bi se njegov sistem prenosa znanja uporabljal tudi zunaj njegovih okvirov. V skladu s temi prizadevanji se spletno mesto Trans2Care uporablja kot tehnološka zbirka podatkov, ki partnerjem in deležnikom omogoča prost dostop do, na primer, informacij o že razpoložljivih proizvodih in storitvah. Tako ne prihaja do podvajanja dela, sredstva pa se namenijo oblikovanju rešitev za težave, za katere ustrezni proizvodi in storitve še niso na voljo.

Celotna naložba in sredstva EU

Celotna naložba za projekt „TRANS2CARE – Transregionalno omrežje za inovacijo in prenos tehnološkega znanja za izboljšanje zdravstva“ znaša 2 551 533 EUR, od česar je Evropski sklad za regionalni razvoj prispeval 2 168 803 EUR v okviru operativnega programa „Slovenija-Italija“ za programsko obdobje 2007–2013.