breadcrumb.ecName
lv Latviešu

Dzelzceļa stacijas atjaunošana sniedz “dvīņu pilsētām” Latvijā un Igaunijā jaunu perspektīvu

  • 13 July 2018

Cilvēki pulcējās, lai pēc vērienīga atjaunošanas projekta noslēguma apskatītu jauno dzelzceļa staciju Valgā, Igaunijā. Tas bija īsts notikums, ko līdzīgi novērtēja arī Latvijas pusē — Valkā — dzīvojošie iemītnieki. Pēc vairākiem intensīvas sadarbības un sarunu gadiem abas kopienas nu var baudīt modernus informatīvos tablo, labākus autobusa un vilciena reisu savienojumus un, pateicoties sliežu uzlabojumiem, ātrāku nokļūšanu abu valstu galvaspilsētās.

Atsauksmes ir bijušas tikai pozitīvas. Iedzīvotāji noteikti ir ieguvuši no nupat atjaunotās stacijas ēkas. Vestibils ir siltāks un visa ēka — draudzīgāka gan viesiem, gan iemītniekiem. Dvīņu pilsētas Valga un Valka ir ieguvušas jaunu perspektīvu.

Katre Kikase (Katre Kikkas), Valgas pašvaldība, pašvaldību apvienošanas procesa koordinatore

Pie Igaunijas un Latvijas robežas atrodas divas stacijas. Viena no tām atrodas Valgā Igaunijas pusē, un otra – nelielajā Lugažu (Valkas) pilsētiņā Latvijā. Taču tagad iemītnieki no abām robežas pusēm lieto Valgas dzelzceļa staciju, kurā pienāk vilcieni no abām galvaspilsētām — Tallinas un Rīgas — un kopumā bauda labākus sabiedriskā transporta savienojumus. 

Ar ES finansētā projekta palīdzību atjaunota stacija, vestibils un kafejnīca, kas nu atbilst mūsdienu standartiem un uzlabo igauņu un latviešu ceļotājiem sniegtos pakalpojumus.

Moderni pakalpojumi

Valgas dzelzceļa mezgls ir daļa no galvenās Rīgas — Pleskavas dzelzceļa līnijas. Stacijas klasiskā ķieģeļu ēka celta 1890. gadā un pēdējā reize, kad tai pievērsta vērā ņemama uzmanība, bija pēc Otrā pasaules kara. Turpmākos 60 gadus ēku un tās telpas uzturēja pilsēta, taču 2012. gadā kļuva skaidrs, ka stacijas atjaunošanai būs nepieciešami ieguldījumi.  

Prioritāte bija galvenās pasažieru uzņemšanas zonas (vestibils, biļešu kase, uzgaidāmās telpas), kur no sienām lobījās krāsa, bija novecojuši dekoratīvie elementi un pastāvēja kanalizācijas un applūšanas problēmas. Arī pašai ēkai, ieskaitot fasādi, jumtu un elektrības, apkures un ūdensapgādes sistēmas, tika veikts kapitālremonts.  

Tagad stacijas publiskās telpas pēc pasažieru domām izskatās svaigas, skaistas un vieglāk pieejamas.  Pie sienām piestiprināti elektroniski tablo, kur redzami autobusu un vilcienu kustības saraksti, ieskaitot starpvalstu braucienu ilgumus vairākās valodās. Arī ēkas priekšpusē uzstādīti jauni informatīvie tablo, kas attēlo pašreizējo laiku, datumu un gaisa temperatūru. 

Dvīņu pilsētu transporta centrs 

Liela daļa regulāro Valgas stacijas pasažieru ir Valkas iemītnieki, tāpēc tika nolemts staciju atjaunot, lai tā varētu kalpot kā vienots dzelzceļa un autobusu transporta centrs dvīņu pilsētām. Igaunijas dzelzceļa uzņēmums jau iepriekš bija atjaunojis dzelzceļa līniju starp Valgu un Tartu, tostarp izbūvējot jaunus peronus. Kopā šie infrastruktūras un ērtības uzlabojumi nozīmē labākus apstākļus ceļotājiem no abām robežas pusēm un rada iespēju veidot kopumā labākus transporta pakalpojumus, ieskaitot ātrākus vilciena reisus galvenajos maršrutos kā Rīga–Valmiera un Valga–Tallina. 

Pasažieru un iemītnieku atsauksmes par veikto atjaunošanu ir ļoti pozitīvas. “Siltākā, draudzīgākā” stacijas ēka kalpo kā abu pilsētu transporta centrs un ir sniegusi iedvesmu jauniem uzlabojumiem Valkā, ieskaitot informācijas tablo izvietošanu ar autobusu un vilcienu kustības sarakstiem un Valkas un Valgas pilsētu kartēm. Šāda kopīga pilsētplānošana ir jēgpilna un palīdz ietaupīt resursus un stiprināt saikni starp abām pilsētām.   

Kopējais ieguldījumu un ES finansējuma apjoms

Kopējais ieguldījumu apjoms projektā “Valgas un Valkas dzelzceļa stacijas atjaunošana” ir EUR 481 927, Eiropas Reģionālās attīstības fondam ieguldot EUR 399 999 reģionālās darbības programmas “2. mērķis: plašāka programmas apgabala kohēzija” 2007.–2013. gada plānošanas periodam ietvaros. Ieguldījumi tika veikti saskaņā ar prioritāti “Izolācijas mazināšana, uzlabojot programmas apgabala iekšējo un ārējo savienojamību“.