breadcrumb.ecName
pl Polski

Miejska sieć teleinformatyczna eliminuje wykluczenie cyfrowe w Polsce

  • 25 September 2017

W Szczytnie, w województwie warmińsko-mazurskim, wprowadzono nieodpłatną sieć informatyczną, dzięki której poprawił się dostęp do zasobów internetowych oraz usług administracji samorządowej. Obecnie system ten zapewnia szkołom, służbom oraz tysiącom obywateli szerokopasmowe łącze internetowe, co przyczyniło się do polepszenia warunków życia mieszkańców i podniesienia konkurencyjności miasta.

W efekcie realizacji projektu poprawiła się jakość usług internetowych, a obywatele oraz przedsiębiorcy otrzymali do nich szerszy dostęp. Dzięki inicjatywie e-Szczytno coraz więcej osób może korzystać z informacji i usług dostępnych online

Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Większość obywateli miasta nie posiadała dostępu do internetu z powodu braku komercyjnej infrastruktury światłowodowej. Było to powodem wykluczenia cyfrowego — osoby bez dostępu do zasobów internetowych miały mniejsze szanse na znalezienie pracy, rozwój, edukację i bardziej komfortowe życie. Potrzebna była lepsza łączność.

Władze lokalne zdecydowały o instalacji światłowodów oraz masztów radiowych, umożliwiających działanie nieodpłatnej publicznej sieci internetowej. Sieć „e-Szczytno” posiada obecnie 10 punktów dostępu do internetu — „Infokiosków” oraz 96 HotSpotów WiFi rozlokowanych w miejscach publicznych na terenie miasta. Kolejne 33 łącza zostały udostępnione podmiotom publicznym, w tym dziewięciu szkołom. 

Korzyści z posiadania łącza

Przez pierwsze trzy lata za pośrednictwem sieci e-Szczytno dostęp do internetu uzyskało 15 000 osób (w jednostkach publicznych) lub urządzeń (usługi HotSpot). Jako że jest to jedyne połączenie z internetem, do jakiego niektórzy obywatele mają dostęp, w ogromnym stopniu przyczyniło się do wsparcia wzrostu gospodarczego regionu. System daje przedsiębiorstwom możliwość pracy zdalnej oraz prowadzenia sprzedaży internetowej, w związku z czym jest odpowiedzią na problemy związane ze słabymi połączeniami transportowymi z miastem. Ponadto ułatwia dostęp do zasobów szkoleniowych i edukacyjnych znajdujących się poza regionem, a przede wszystkim do kształcenia na odległość oraz e-learningu.

System ten nie tylko ułatwia codzienne życie, ale wspiera też działalność lokalnych MŚP — użytkownicy mogą sprawdzić informacje dotyczące godzin otwarcia, adresy czy numery telefonów, a ponadto korzystać z bankowości internetowej, znaleźć informacje turystyczne lub handlowe, korzystając ze smartfona lub tabletu.

Obywatele mogą też w wygodniejszy sposób komunikować się z miejskimi lub wojewódzkimi organami administracji publicznej. Dla 33 jednostek podłączonych do sieci e-Szczytno opracowano i ujednolicono usługi dostępne online, dzięki czemu ich realizacja stała się sprawniejsza. Obywatele mogą o każdej porze korzystać z bezpłatnych punktów dostępu do internetu, aby rozpocząć procedury administracyjne, sprawdzić rejestry publiczne i wymieniać dane oraz korespondencję z lokalnymi władzami. 

Od momentu uruchomienia sieć ta przyniosła oszczędności środków publicznych. Pracownicy jednostek samorządowych korzystają teraz z internetowej sieci telefonicznej (VoIP), dzięki czemu urzędy nie ponoszą opłat za połączenia telefoniczne. Oprócz tego za pomocą tego systemu sterowana jest fontanna na Jeziorze Domowym Małym, podobnie jak dwie miejskie kamery monitorujące. W trakcie pierwszych trzech lat działania sieci — dzięki powyższym działaniom oraz cyfryzacji usług samorządu — suma zaoszczędzonych środków wyniosła dwa razy więcej niż kwota środków zainwestowanych przez urząd gminy.

Usługi lokalne

Sieć e-Szczytno nie konkuruje z komercyjnymi usługodawcami, z czego wynika kilka ograniczeń. Tylko 15 osób jednocześnie może uzyskać dostęp do hotspota, a limit czasu dla każdego użytkownika wynosi 30 minut. Filtry internetowe blokują dostęp do szkodliwych lub obraźliwych treści, a także do stron obsługujących przesyłanie strumieniowe nagrań audio i wideo. Prędkość pobierania nie przekracza 256 kB/s, a przesyłania 128 kB/s.

Mimo to projekt przyczynił się do wzrostu atrakcyjności miasta, a oprócz tego do zwiększenia poziomu i jakości korzystania z internetu, co w efekcie odegrało znaczącą rolę w walce z wykluczeniem cyfrowym w tym regionie.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „e-Szczytno — budowa bezprzewodowej sieci teleinformatycznej” wyniosła 4 008 940 PLN, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 3 363 152 PLN został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na okres programowania 2007–2013.