Европейска комисия
bg Български bg

Пазарът в Солун намалява отпадъците от храна и помага на хората в нужда

  • 30 July 2020

Чрез събиране и сортиране на пресни плодове и зеленчуци проект, финансиран от ЕС във втория по големина град в Гърция, намалява хранителните отпадъци, като помага за изхранването на хора в нужда. Успехът на проекта получи широк отзвук в България, за да вдъхнови подобни действия през границата и да засили социалното сближаване.

Social Plate“ (Социална чиния) подкрепя уязвимите социални групи и хората, живеещи под прага на бедност, чрез работата на дружество с нестопанска цел в Солун, което предоставя безплатно разпространение на храна (пресни плодове и зеленчуци) на структури за социално подпомагане, като например хранителни магазини и църковни кухни.

Катерина Демертзи, служба за правни услуги, Централен пазар на Солун

Много плодове и зеленчуци, които са безопасни за консумация и питателни, могат да се реализират трудно на пазара поради външния им вид и правилата за безопасност на храните. В резултат на това тези иначе питателни храни могат да се превърнат в отпадък.

Между април 2018 г. и януари 2020 г. проектът „Social Plate“ получи 470 тона плодове и зеленчуци от търговците на пазара в Солун. Продуктите не бяха подходящи за продажба на пазара, но все още бяха безопасни за консумация. От получената храна 324 тона бяха оползотворени и раздадени на нуждаещите се.

Сортиране на питателни плодове и зеленчуци

Идеята за проекта „Social Plate“ е разработена от централния пазар в Солун, за да се помогне в борбата с бедността и социалното изключване. Всеки ден проектът получаваше непродадени плодове и зеленчуци от търговци на пазара. Под надзора на отговорник по контрола на качеството продуктите бяха разделени на такива, подходящи за консумация, и такива, които не са.

Преди появата на проекта тези плодове и зеленчуци щяха да бъдат изхвърлени. Общата цел беше да се осигури храна за уязвими лица и да се осигурят работни места за дългосрочно безработните чрез сортиране и ограничаване на тези отпадъци. Проектът се бори с недохранването, като предоставя на тези целеви групи здравословна храна.

Доброволци преопаковаха продуктите и ги изпращаха на местни социални организации за преразпределение, сготвени или пресни, на уязвими групи, като бездомни, безработни и бежанци. В преразпределението взеха участие седемдесет организации, включително неправителствени организации, общини, хранителни банки и църковни кухни.

Популяризиране на инициативата

Създадено е социално предприятие, за да може проектът да продължи своите дейности, въпреки приключването на финансирането. Инициативата е оповестена в Солун и околностите, за да се привлече обществеността. В България социалното предприятие ще бъде франчайз, за да може да се стартира подобна схема.

Екологичните цели на проекта бяха ограничаване на отпадъците, рециклиране на опаковки и правилно управление на остатъците от органични вещества. Беше осигурено обучение за 30 млади служители на НПО.

Проектът създаде няколко работни места. Двама работници бяха субсидирани за 10 месеца чрез финансиране от ЕС и бяха създадени две дългосрочни работни места на пазара. Беше нает координатор на проекта, който да наблюдава дейностите и бяха назначени двама доброволци от програма „Interreg младежи доброволци“.

Общ размер на инвестициите и финансирането от ЕС

Общите инвестиции за проекта „Social Plate — Подкрепа на социалните предприятия в борбата с бедността и социалното изключване“ са в размер на 551 779 EUR, от които 469 012 EUR са осигурени от Европейския фонд за регионално развитие на ЕС чрез „Програма за сътрудничество Interreg V-A Гърция—България 2014—2020“ за програмния период 2014—2020 г.