breadcrumb.ecName
hr Hrvatski

Projektom e-Škole hrvatska su djeca i učitelji usmjereni digitalnom obrazovanju

  • 09 April 2020

U sklopu pilot-projekt e-Škole IKT opremom i digitalnim alatima za obrazovanje opremljena je 151 osnovna i srednja škola u Hrvatskoj. Time je 10 % hrvatskih škola podiglo svoju razinu kompetencija za upotrebu IKT-a za podučavanje i učenje. Uz neprekidnu potporu i obuku učitelja i ravnatelja, dobiveni sveobuhvatni pristup pomogao je osigurati dugoročnu održivost projekta.

Trenutačni prijelaz na nastavu na daljinu, iako izazovan, znatno je potpomognut rezultatima temeljnog projekta kojim je oko 50 000 učitelja i 500 000 učenika dobilo pomoć u prijelazu na novu razinu obrazovanja.

Juraj Bilić, Expert for EU Projects, CARNET – Croatian Academic and Research Network

Škole odabrane za pilot-projekt, njih 151, opremljene su lokalnom mrežnom infrastrukturom i dvama vrstama učionica – interaktivnim i prezentacijskim. Učitelji, ravnatelji i administrativno osoblje dobili su tablete ili prijenosna računala, digitalne sadržaje za podučavanje i učenje te sustav za upravljanje administracijom škola.

Odabrane škole ravnomjerno su raspodijeljene po cijeloj zemlji kako bi utjecaj projekta bio vidljiv u svim regijama. Najznačajnija su poboljšanja zabilježena u područjima u kojima su škole zaostajale u korištenju IKT-om.

U pilot-projektu izravno je sudjelovalo 7 000 učitelja i 23 000 učenika. Iako projektom nije mogao biti predviđen utjecaj pandemije bolesti COVID-19, njime se osiguralo da su se svi učitelji i učenici u zemlji mogli koristiti digitalnim sadržajem i uslugama tijekom karantene. Od toga je koristi imalo 50 000 učitelja i 500 000 učenika.

Veća motivacija

Obavljeni posao povećao je motivaciju učenika i učitelja za korištenje IKT-om. Uloga učitelja više se preusmjerila na ulogu moderatora, a učenici su sada aktivnije uključeni u nastavu.

Prema procjeni dovršenoj na početku projekta, od 151 škole koja je sudjelovala u projektu, 124 su klasificirane kao digitalni početnici (razina 2 od 5), a preostalih 27 kao digitalno osposobljene škole (razina 3).

Do kraja projekta 2018. godine 147 škola poboljšalo je digitalnu kompetenciju barem za jednu razinu, što predstavlja 10,7 % od 1368 hrvatskih škola. Samo su četiri od 151 škole još uvijek bile klasificirane kao digitalni početnici.

Razvoj vještina

Projekt je bio dio napora za rješavanje strukturnih nedostataka na hrvatskom tržištu rada, odnosno neusklađenosti između obrazovnog sustava i potreba tržišta rada. Projektom e-Škole osigurano je sustavno uvođenje IKT-a u škole.

Partneri su prepoznali da je pomoć učiteljima u razvijanju digitalnih kompetencija ključan dio projekta. Ona je osigurana je uz stalnu podršku i profesionalni razvoj Hrvatske akademske i istraživačke mreže (CARNET). Osnovano je pet regionalnih centara za osposobljavanje i organizirano više od 1900 radionica, e-tečajeva i webinara. CARNET je organizirao službu za pomoć i mobilne timove koji su nudili pomoć na licu mjesta u školama. 

Za stvaranje virtualne zajednice u kojoj su ravnatelji i učitelji mogli dijeliti znanje i razmjenjivati ideje korištena je internetska platforma.

Bolje upravljanje i komunikacija

Visoke razine digitalnih vještina učinile su upravljanje školom učinkovitijim i transparentnijim, optimizirale poslovne procese i olakšale planiranje. Olakšale su međusobnu komunikaciju škola, komunikaciju s roditeljima i vladom.

Na temelju pilot-faze razvijaju se okvir i strategija za provedbu koncepta u oko 700 osnovnih i srednjih škola (50 % svih hrvatskih škola) u razdoblju 2019.–2022.

Dugoročno gledano, projektom će se učenike bolje pripremiti za visoko obrazovanje i potaknuti cjeloživotno učenje. Pridonijet će visokokvalificiranijoj radnoj snazi i podizanju razine zapošljivosti.

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a

Ukupno ulaganje za projekt „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot-projekt)” iznosi EUR 40 375 200, od kojih EU-ov Europski fond za regionalni razvoj i Europski socijalni fond pridonose s 34 318 920 EUR u okviru Operativnih programa „Konkurentnost i kohezija” i „Učinkoviti ljudski resursi” za programsko razdoblje 2014.–2020. Ulaganje pripada prioritetu „edukacija (e-škole) i stručno osposobljavanje”.