Na całym świecie zwiększa się zapotrzebowanie na materiały kompozytowe, zwłaszcza w przemyśle lotniczym i budowlanym. W ramach finansowego przez UE Centrum Transferu Technologii w Kaniowie (województwo śląskie) przedsiębiorstwa mają dostęp do fachowej wiedzy technicznej oraz sprzętu. Dzięki temu mogą utrzymać swoją konkurencyjność w tych szybko rozwijających się branżach.
Centrum Transferu Technologii dla materiałów kompozytowych na Śląsku
- 11 January 2019
Dzięki Centrum Transferu Technologii ponad 90 przedsiębiorstw z naszego województwa i innych regionów kraju otrzymało wsparcie technologiczne.
Materiał kompozytowy składa się z kilku warstw różnych materiałów. Jego właściwości nie są sumą właściwości jego składników — materiał kompozytowy może być mocniejszy, lżejszy lub tańszy. Przykłady materiałów kompozytowych to kompozytowe tworzywa sztuczne, beton zbrojony lub drewno kompozytowe. Materiały kompozytowe wykorzystuje się w lotnictwie, eksploracji kosmosu, przemyśle stoczniowym i budowlanym oraz do produkcji sprzętu medycznego. Dzięki nowym materiałom rozwijają się nowe technologie, co prowadzi do wzrostu światowego zapotrzebowania na materiały kompozytowe i vice versa.
Centrum Transferu Technologii w Kaniowie zostało otwarte w 2013 r. Centrum zrzesza badaczy i przedsiębiorstwa w celu współpracy na rzecz rozwoju innowacji w zakresie technologii materiałów kompozytowych.
Ważne ogniwo pomiędzy nauką a przemysłem
Projekt promuje bliską współpracę pomiędzy uniwersytetami, instytutami badawczymi, działami ds. badań i rozwoju oraz MŚP. Pracownicy centrum wyszukują i zapraszają do udziału kluczowych specjalistów z zakładów produkcyjnych i instytucji badawczych z regionu. Uczestniczą oni w wydarzeniach i pracują nad opracowywaniem wspólnych rozwiązań komercyjnych z zakresu projektowania produkcji, zarządzania i technologii.
Centrum udostępnia studia projektowe, laboratoria, pomieszczenia produkcyjne oraz biura, w których producenci mogą opracowywać i testować swoje nowe materiały. Z oferty centrum mogą także korzystać małe firmy bez ponoszenia wysokich kosztów i ryzyka. Do swojej dyspozycji mają zaawansowany technologicznie specjalistyczny sprzęt, mogą również konsultować się z ekspertami od technologii kompozytowych i procesów produkcyjnych. Centrum prowadzi także szkolenia zawodowe dla przedsiębiorców.
Wpływ na cały region
Kaniów to miejscowość położona w powiecie bielskim, w województwie śląskim. Region ten jest znany z dobrze rozwiniętego przemysłu, np. włókienniczego i lotniczego. Centrum Transferu Technologii jest częścią finansowanego przez UE Bielskiego Parku Technologicznego Lotnictwa, które oferuje przedsiębiorstwom działającym w przemyśle lotniczym obiekty przemysłowe i infrastrukturę technologiczną. Park położony jest blisko ważnych miast, w których znajdują się przedsiębiorstwa działające w powiązanych branżach przemysłu, uniwersytety i centra naukowo-badawcze. Jego lokalizacja jest także atrakcyjna ze względu na niewielką odległość od polskiej granicy i międzynarodowych lotnisk oraz dobre połączenia drogowe.
Działalność centrum znacznie przyczynia się do intensywnego rozwoju innowacyjnych technologii kompozytowych w regionie. Przedsiębiorstwa korzystają ze wsparcia technologicznego udzielanego w ramach centrum, co pozwala im opracowywać materiały o lepszej jakości oraz udoskonalać swoje procesy produkcyjne. Nowe technologie wdrożyło wiele polskich firm wytwarzających różnorodne produkty z materiałów kompozytowych — od odlewów przemysłowych i żywic po fotele samochodowe i kajaki.
Dzięki realizacji projektu powstały cztery nowe miejsca pracy w centrum oraz wiele innych w przedsiębiorstwach wdrażających nowe technologie. Centrum zdobyło także nagrody za promowanie przedsiębiorczości.
Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE
Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa Centrum Transferu Technologii w Kaniowie” wyniosła 10 300 806 PLN (2 471 996 EUR), przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 4 764 450 PLN (1 143 377 EUR) został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na okres programowania 2007–2013. Inwestycja objęta jest priorytetem „Badania i rozwój technologiczny (B+R), innowacje i przedsiębiorczość”.