breadcrumb.ecName
pl Polski

Wzmacnianie pozycji Polski w paneuropejskiej sieci kolejowej

  • 29 November 2016

Faza druga projektu finansowanego przez UE skupia się na remoncie linii kolejowej E30/C-E30 pomiędzy Krakowem a Rzeszowem w celu ukończenia modernizacji 138,7 km linii łączącej jedne z najważniejszych miast południa Polski oraz miasta zagraniczne, takie jak Berlin czy Drezno. Udoskonalenie tego połączenia przyczyni się do pobudzenia handlu paneuropejskiego i uczyni z sieci kolejowej atrakcyjny i szybki środek transportu pasażerskiego i towarowego.

15-kilometrowy odcinek jest częścią transgranicznej linii kolejowej E30, która rozpoczyna się w Berlinie, biegnie przez Drezno na wschód i przekracza granicę Polski w Zgorzelcu (Görlitz) jako część unijnej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Linia biegnie dalej przez miasta południowej Polski, takie jak Legnica, Wrocław, Katowice, Kraków i Rzeszów, by następnie przekroczyć granicę z Ukrainą. 

W związku z tym remont tej trasy ma kluczowe znaczenie ekonomiczne, nie tylko dla Polski, ale także dla całej Europy Środkowej i Wschodniej. 

Atrakcyjna kolej 

Prace remontowe obejmują modernizację linii, która umożliwi pociągom pokonywanie trasy z większą prędkością. Maksymalna prędkość składów pasażerskich wynosić będzie 160 km/h, a towarowych 120 km/h. 

Cele te zostaną osiągnięte poprzez modernizację układów torów i podtorza oraz poprzez wdrożenie najwyższej jakości systemów kontroli ruchu i zasilania. Aby zwiększyć komfort pasażerów, zbudowane zostaną nowe perony, a większość przejazdów i przejść kolejowych zostanie wyeliminowana w celu ograniczenia przeszkód i poprawy bezpieczeństwa. W ich miejsce zostaną zbudowane nowe konstrukcje, takie jak mosty i tunele, lub istniejące już konstrukcje zostaną odnowione.

Korzyści dla środowiska 

Pełna modernizacja 138,7 km torów w obu fazach wymagała zbudowania 44 przejść dla zwierząt i korytarzy ekologicznych, aby mieć pewność, że nie ucierpią siedliska przyrodnicze w sąsiedztwie linii kolejowej. Obie fazy wymagały zbudowania 44 mostów i 96 wiaduktów. 

Projekt ten stanowi integralną cześć ambitnego planu przekształcenia około 700 km torów kolejowych na obszarze kilku polskich regionów.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji związanej z projektem „Modernizacja linii kolejowej E30/C-E30, odcinek Kraków-Rzeszów, etap III – Faza II” wynosi 196 133 650 EUR, przy czym wkład unijnego Funduszu Spójności wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020 wynosi 109 727 850 EUR. Inwestycja objęta jest osią priorytetową „Rozwój transportu kolejowego w Polsce”.