breadcrumb.ecName

„Jää kuuldele!“ aitab ennetada koolist väljalangemist ELi linnades

  • 10 August 2020

URBACT III rakendusvõrgustiku rahastatud projekti „Jää kuuldele!“ eesmärk oli suurendada haridus- või koolitusasutuse lõpetanud noorte arvu. Aidates vähendada kooli pooleli jätnud õpilaste suurt arvu, võimaldab see projekt purustada vaesumise suletud ringi ning takistada vaesuse ja ebavõrdsuse põlvest põlve edasikandumist üheksas osalevas Euroopa linnas.

Rakenduse kasutajad on õpetajad, kes annavad tunde või kannavad õpilase eest põhilist vastutust. Rakendus juhib tähelepanu võimalikele probleemidele, et oleks võimalik suhteid süvendada.

Karin Asplund, Göteborgi linna karjäärinõustamiskeskuse juht

Projekti käigus loodi mobiilirakendus, mis võimaldab õpetajatel ja tugitöötajatel pidada arvestust õpilaste kooliskäimise kohta. Sedasi saab probleeme varases järgus tuvastada ja suunata kasutaja heade tavade juurde, millest võib kasu olla. See võimaldab koolidel alustada nõustamismeetmeid varakult, kui puudumiste probleemiks muutumist saab veel ennetada.

Kooli pooleli jätmine tekitab palju probleeme

Mõnes Euroopa linnas on haridus- või koolitusasutuse pooleli jätnud õpilasi rohkem kui selles riigis keskmiselt ning see on tõsine probleem. Kooli pooleli jätmisel on märkimisväärseid ühiskondlikke ja isiklikke tagajärgi, nagu suurem töötuse, vaesuse, marginaliseerumise ja sotsiaalse tõrjutuse risk.

Probleemi tulemuslikuks lahendamiseks tuleb purustada vaesumise suletud ring ning katkestada vaesuse ja ebavõrdsuse edasikandumine põlvest põlve.

Poliitilised teemad

Projektis „Jää kuuldele!“ kasutati poliitilist teemakomplekti, millega rühmitati mitmeid meetmeid ja sekkumisi, mida partnerlinnades kasutati kooli pooleli jätmise ennetamiseks. Need teemad on muuhulgas õpilaste juhendamine ja suunamine, haavatavatesse rühmadesse kuuluvatele inimestele abikäe ulatamine, koolikollektiivide kutseoskuste arendamine ja toetamine, mitteakadeemiliste juurdepääsuteede loomine koolitusele ja tööturule, varane sekkumine õpilaste ja praktikantide jätkuvaks kaasamiseks ning jõupingutuste koondamine lõimitud kavaks.

Seda projekti rakendati Urbacti raames. Urbact on Euroopa territoriaalse koostöö programm, mille eesmärk on edendada kestlikku, integreeritud linnaarengut kogu Euroopa linnades. Vahendite ja oskusteadmiste abil püütakse tugevdada linnade suutlikkust parandada olukorda viies valdkonnas: juhtimine, keskkond, kaasamine, füüsiline linnaarendus ja majandus.

Kogumaksumus ja ELi fondidest rahastamine

Projekti „Jää kuuldele – kvalifikatsiooni sageduse tõstmine“ investeeringute summa on 749 194 eurot, millest ELi Euroopa Regionaalarengu Fondi panus on 562 209 eurot programmiperioodi 2014–2020 rakenduskava URBACT III alusel.