breadcrumb.ecName
pl Polski

Poprawa efektywności energetycznej budynków mieszkalnych w rejonie Sosnowca

  • 29 October 2020

W ramach tego finansowanego przez ERBN projektu wykonano instalacje grzewcze i elektryczne wykorzystujące odnawialne źródła energii w domach mieszkalnych w rejonie Sosnowca, co pomogło zmniejszyć ślad węglowy.

W ramach tego finansowanego przez ERBN projektu wykonano instalacje grzewcze i elektryczne wykorzystujące odnawialne źródła energii w domach mieszkalnych w rejonie Sosnowca, co pomogło zmniejszyć ślad węglowy regionu.

Organ odpowiedzialny za realizację projektu

Zainstalowano panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła oraz kotły na pelet z biomasy. W projekcie wykorzystano najnowsze najlepsze praktyki w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE).

W pierwszej kolejności inżynierowie zapytali właścicieli domów o ich potrzeby i odpowiedzieli na wszelkie ich pytania oraz wątpliwości. Na podstawie tych rozmów i inspekcji domów zespół zaprojektował rozwiązanie odpowiednie do budżetu właściciela i pozwalające uzyskać zamierzony efekt ekologiczny.

Znaczne zmniejszenie emisji CO2

W sumie w ramach projektu wykonano 2 034 instalacje do wytwarzania energii elektrycznej z OZE oraz 1 922 systemy grzewcze oparte na OZE w domach zlokalizowanych w gminach Irządze, Łazy, Poręba, Sosnowiec, Szczekociny i Zawiercie.

Dzięki przyczynieniu się do zmniejszenia emisji CO2 o 11817,3268 Mg rocznie, te instalacje OZE odgrywają istotną rolę w realizacji przez Polskę celów klimatycznych. Stanowią także ważny element realizacji celu europejskiej „Fali renowacji” polegającego na odnowieniu 35 milionów budynków do 2030 roku – osiągnięcie tej liczby pozwoli znacznie zmniejszyć całkowite zużycie energii przez budynki.

Efektywność energetyczna zaczyna się w domach

Budynki, w tym domy mieszkalne, są największym konsumentem energii w Europie i odpowiadają za 40 % całkowitego zużycia energii w UE. Budynki i domy muszą stać się bardziej energooszczędne, aby możliwe było zrealizowanie ambitnych unijnych celów dotyczących klimatu, polegających na zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych o 55 % do 2030 roku i staniu się pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem do 2050 roku.

Biorąc pod uwagę, że ogrzewanie odpowiada za prawie 35 % całkowitego zużycia energii w domu, dobrym punktem wyjścia byłaby wymiana przestarzałych, nieefektywnych systemów grzewczych na efektywne, oparte na odnawialnych źródłach energii – a właśnie to miało miejsce w ramach projektu „Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii”.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii w podregionie sosnowieckim – Irządze, Łazy, Poręba, Sosnowiec, Szczekociny, Zawiercie” wyniosła 14 210 299 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na okres programowania 2014–2020 miał wartość 5 897 274 EUR.