breadcrumb.ecName
pl Polski

Sieć tras rowerowych „Singltrek” przyciąga turystów do polsko-czeskiego regionu przygranicznego

  • 03 June 2015

Efektem polsko-czeskiej współpracy terytorialnej w obszarze przygranicznym między miejscowością Nové Město pod Smrkem i Świeradowem-Zdrojem jest powstanie liczącej 39,6 km sieci tras dla rowerów górskich. Te wąskie (na szerokość jednego roweru) terenowe ścieżki rowerowe wiją się wzdłuż zboczy Gór Izerskich i doskonale wtapiają się w naturalnie ukształtowany krajobraz.

Trasy Singltrek przygotowali specjaliści. Rowerzyści ekscytują się pokonywaniem krętych dróg i zachwycają się urokiem pięknych lasów i okolicznych krajobrazów. Trasy mają zróżnicowany poziom trudności — są szlaki łatwe do przejechania dla dzieci i szlaki trudne, będące wyzwaniem dla wytrawnych rowerzystów. Z tego względu nasza oferta jest odpowiednia dla całych rodzin.

Radovan Srba, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Lesy České republiky

Góry Izerskie to popularny cel dla turystów w lecie i w zimie. Południowe stoki tych gór charakteryzują się łatwą dostępnością, bogatą infrastrukturą i dużą liczbą odwiedzających, natomiast potencjał bardziej odległej części północnej (okolice miejscowości Nové Město pod Smrkem i Świeradowa-Zdroju) był do tej pory w znacznym stopniu niewykorzystany.

Budowa wspomnianej sieci tras rowerowych przyczyniła się do wzmocnienia społeczno-gospodarczych stosunków transgranicznych i do powstania odpowiednich warunków do rozwoju turystyki i powiązanych z nią usług, w tym do pojawienia się hoteli, lokali gastronomicznych oraz wypożyczalni i warsztatów rowerowych. W ramach całego projektu zapewniono strzeżone parkingi na krańcach tras rowerowych, zakupiono sprzęt przeznaczony do utrzymania tras (w tym quady), uruchomiono witrynę internetową oraz przygotowano osiem punktów informacji turystycznej. Trasy były również promowane na billboardach oraz na mapach i ulotkach, które wydrukowano i rozpowszechniono w liczbie 15 tys.

Opłacalny produkt turystyczny

Wspomniane trasy rowerowe są bezpieczne i przyjazne dla środowiska (wymagały jedynie niewielkiej ilości materiałów budowlanych i są bardzo łatwe w utrzymaniu). Mogą z nich korzystać rowerzyści o różnych umiejętnościach, którzy wolą jeździć po drogach nieasfaltowych. Trasy są otwarte przez cały rok, więc ich pokonanie to dobry sposób na pełne wykorzystanie możliwości rekreacyjnych oferowanych przez tamtejsze lasy. Innymi słowy, jest to bardzo opłacalny produkt turystyczny.

Wspomniany projekt został zrealizowany przez grupę specjalistów z zakresu turystyki i jazdy na rowerze i korzystał z doświadczeń uzyskanych w ramach podobnych projektów zrealizowanych w euroregionie Nysy. Dzięki zapewnieniu idealnych warunków dla miłośników rowerów górskich oraz ukierunkowanym działaniom promocyjno-marketingowym projekt ten przyczynia się do popularyzacji tego typu tras rowerowych i przyciąga turystów, co stymuluje rozwój usług turystycznych i tworzenie nowych miejsc pracy, wzmacniając tym samym lokalną gospodarkę.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Singltrek pod Smrkem” to 789 707 EUR, z czego 671 251 EUR pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z programu operacyjnego „Polska – Czechy” w okresie programowania 2007–2013.