breadcrumb.ecName
sk Slovenčina

Odstránením nelegálnych skládok odpadu sa zlepšila kvalita života v slovenskej dedine

  • 24 July 2020

Z obce Zbehňov, ktorá leží vo východoslovenskom okrese Trebišov, boli odstránené nelegálne skládky. Uskutočnením projektu podporovaného EÚ sa zlepšujú podmienky bývania a všeobecné zdravie miestnej rómskej komunity a ostatných obyvateľov. Okrem toho sú zamestnaní traja Rómovia, aby pomohli spravovať lokality, ktoré boli vyčistené a rehabilitované.

Systémom zberu a odstraňovania komunálneho odpadu sa zlepšili životné podmienky v obci, v ktorej je prítomná marginalizovaná rómska komunita. Projekt priniesol významné sociálne prínosy v podobe lepších podmienok bývania a sociálneho začlenenia rómskej komunity s dôrazom na odstraňovanie segregácie, uzavretia a stigmatizácie.

Ing. Dávid Bodnár, manažér pre informovanie a komunikáciu, Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

V Zbehňove býva asi 290 ľudí, z ktorých asi 140 sú Rómovia. Hlavným cieľom projektu bolo odstrániť všetok odpad z početných nelegálnych skládok v okolí dediny.

Práca vykonaná v rámci tejto schémy spĺňa národné ciele zamerané na zvýšenie počtu rómskych domácností žijúcich v zlepšených podmienkach. Ďalším prínosom odstránenia odpadu bolo všeobecné zlepšenie životného prostredia, ktoré pomáha zvyšovať kvalitu života všetkých miestnych obyvateľov.

Zlepšovanie života

Na projekt bola získaná investícia z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom operačného programu krajiny s názvom Ľudské zdroje.

Jedným z hlavných cieľov programu je pomoc znevýhodneným skupinám vrátane marginalizovaných rómskych komunít na Slovensku. Finančné prostriedky EÚ sa vynakladajú nielen na pomoc pri zlepšovaní životných podmienok, ale aj na integráciu Rómov do spoločnosti prostredníctvom rôznych iniciatív v oblastiach, ako sú vzdelávanie, odborná príprava, zdravie a zamestnanosť.

Celková investícia a finančné prostriedky EÚ

Celková investícia na projekt „Sanácia miest s nezákonne umiestneným odpadom v obci Zbehňov“ dosahuje 58 392 EUR pričom Európsky fond regionálneho rozvoja EÚ prispieva sumou 49 633 EUR v rámci operačného programu „Ľudské zdroje“ na programové obdobie rokov 2014 – 2020. Investícia spadá do priority „Technická vybavenosť v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít“.