breadcrumb.ecName
cs Čeština

Spolupráce regionů v oblasti pracovních míst a vzdělání

  • 17 August 2011

Projekt EdTWIN dává žákům a učitelům vzdělávacích institucí příležitost získat prostřednictvím přeshraniční spolupráce (CBC) nové poznatky, větší mobilitu a zlepšit své vyhlídky na získání zaměstnání v regionu Centrope.

Projekty jako tento pomáhají EU, aby se do roku 2020 stala inteligentní, udržitelnou ekonomikou podporující začlenění, jak je stanoveno ve strategii EU 2020 pro růst. EU čelí některým náročným výzvám, jakými jsou stárnutí obyvatelstva, nedostatečně kvalifikovaná pracovní síla a potřeba větší inovace, která nastolí rovnováhu mezi hospodářským růstem a zhoršováním životního prostředí a zajistí zásoby bezpečné a čisté energie. Projekty regionální politiky v celé EU hrají při řešení těchto a mnoha dalších výzev klíčovou úlohu tím, že realizují projekty zaměřené na vytváření pracovních míst, zvyšování úspěšnosti vzdělání, rozvoj zdrojů obnovitelné energie, zvýšení produktivity a zajištění přístupu k příležitostem pro všechny občany. Projekty a regiony hrají v tomto procesu hlavní roli vytvářením skutečných výsledků přispívajících k dosažení klíčových cílů strategie.

V celém regionu se organizují akce jako například hospitace učitelů, workshopy nebo nedávno konaný projekt „Dunajská dvojčata“, v rámci něhož se 500 žáků z Vídně a Bratislavy zúčastnilo společného kurzu a strávilo jeden den v sousedním městě.

Kdysi rozděleni, nyní spojováni

Historické události v Rakousku, České republice, Maďarsku, na Slovensku a v okolí způsobily, že několik generací těchto společenství žilo ve vzájemné izolaci. Mezi Rakouskem a jeho sousedy lze stále pozorovat sociální, jazykové a hospodářské bariéry, většina studentů se stále učí angličtinu jako první cizí jazyk. Také životní úroveň v Rakousku zůstává vyšší a Rakušané se obávají levné pracovní síly ze Slovenska, České republiky a Maďarska, což vede k nedůvěře mezi obyvateli v příhraničních regionech.

Projekt EdTWIN zahájený z iniciativy vídeňského vzdělávacího ústavu v roce 1995 nyní běží souběžně ve třech bilaterálních programech přeshraniční spolupráce: Rakousko-Česká republika, Rakousko-Slovensko a Rakousko-Maďarsko a pomáhá překonávat všechny zbývající překážky, včetně obav a předsudků. Za spolupráce zúčastněných stran byla vypracována studie vymezující klíčové dovednosti pro úspěšnou integraci do pracovního trhu ve středoevropském regionu. Na základě této studie připravuje EdTWIN výukové materiály a pomáhá studentům, učitelům a inspektorům základních škol, středních škol a středních odborných učilišť si tyto dovednosti osvojit.

Učit se od sebe navzájem

Vzhledem k rychle rostoucímu významu češtiny, slovenštiny a maďarštiny ve Vídni je zvláštní důraz kladen, především prostřednictvím workshopů, na studium jazyků sousedních zemí. K ostatním činnostem patří financování partnerství škol, hospitace učitelů, společné umělecké a kulturní činnosti, tvorba společných výukových materiálů, učitelské workshopy a odborné stáže. Jednou ze zajímavých činností projektu je „Orientace na přeshraniční práci“, při níž jsou studenti, kteří se chystají nastoupit svou životní dráhu, zařazeni do kurzu, kde odpovídají za plánování a organizaci návštěvy do sousedního regionu.

Projekty jako tento přinášejí skutečné výsledky a jejich pomoc hraje hlavní roli v rámci dosahování cílů EU stanovených ve strategii růstu Evropa 2020. EU si je vědoma si rychle se měnícího okolního světa, a proto se snaží stát inteligentní, udržitelnou ekonomikou podporující začlenění s ambiciózními cíli v oblasti zaměstnanosti, inovace, vzdělání, sociálního začlenění a klimatu / energie.