breadcrumb.ecName
hu Magyar

Korszerűbb vasútvonal, továbbfejlesztett szolgáltatások

  • 17 June 2015

A közép-magyarországi térségben található Szajol és Püspökladány közötti 6,4 km-es vasútvonal modernizálása után a szűk keresztmetszetek kiküszöbölése és a közlekedés felgyorsítása révén lecsökken a személy- és teherszállítás menetideje.

A projekt a Budapestet és a román határ mellett található Lőkösházát összekötő vasútvonal nagyobb mértékű korszerűsítésének része. A Szolnok–Szajol közötti vonalszakasz javításával nő a vonal interoperabilitása. Különösen igaz ez az infrastruktúra és a jelzőberendezések esetében, ami azzal jár, hogy a mozdonyvezetők teljes kapacitáskihasználással vezethetik a vonatokat a mozdony- vagy személyzetváltás miatti határ menti várakozás nélkül.

A vasútvonal a transzeurópai közlekedési hálózat (TEN-T) része. Az Európai Unió a TEN-T programon keresztül több millió eurónyi támogatást fordít az európai közlekedési infrastruktúra fejlesztésére. A támogatás célja, hogy megkönnyítse a személy- és teherszállítást a tagállamokon belül és között.

Növekvő sebesség

A korszerűsítéssel lerövidül az utasszállítás ideje, egyúttal nő a vonalon közlekedő járművek sebessége és megszűnnek a korlátozások. A teherszállítás is könnyebbé válik: kibővül a vonal kapacitása, javul a várakozási idő, és csökkennek a szűk keresztmetszetek. A változásoknak köszönhetően összességében javulni fog a szolgáltatások minősége, mivel a korábbinál több vonat irányítható a vonalra.

A korszerűsítés munkálatai az alábbiakra terjednek ki:

az al- és felépítmények korszerűsítése – a töltések kiszélesítését is beleértve –, aminek révén a vonatok akár 160 km/órás sebességgel, valamint 22,5 tonnás tengelyterheléssel közlekedhetnek;különféle árvízvédelmi intézkedések;a Zagyva-híd rekonstrukciója;a Tisza árterében található hidak rekonstrukciója;a jelenlegi Tisza-híd lebontása és az új pilléreket használva két cserehíd felépítése egypályás nyomvonallal; valamintSzajolnál lévő ártéri 40 m-es Tisza-híd megépítése.

A vasútvonal modernizálása a jelző- és vonatérzékelő rendszerek felújítását, valamint a felsővezetékek és energiaellátó rendszer korszerűsítését is magában foglalja.

A teljes beruházás és az uniós finanszírozás

A „Modernisation of the Szolnok (excl.) – Szajol (excl.) railway line section” (Szolnok [kiz.]–Szajol [bez.] vasútvonalszakasz korszerűsítése) projekt teljes beruházási igénye 80 424 260 euró, amelyhez az Unió Kohéziós Alapja 68 360 621 euró összeggel járult hozzá a 2007–2013 közötti programidőszak „Közlekedés” operatív programjának részeként. A munkálatok „Az ország és a régióközpontok nemzetközi vasúti és vízi úti elérhetőségének javítása” prioritás alá tartoznak.