breadcrumb.ecName
pl Polski

Promowanie selektywnej zbiórki odpadów w północno-zachodniej Polsce

  • 08 August 2019

Celem tego projektu, finansowanego przez UE i realizowanego w dorzeczu Parsęty w północno-zachodniej Polsce, jest poprawa stanu środowiska dzięki budowie Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w całym regionie.

Projekt zakłada budowę różnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w ponad 12 miejscowościach położonych w dorzeczu rzeki Parsęty. Inne gminy wykazały zainteresowanie przeprowadzeniem podobnych działań. Jesteśmy zadowoleni z rezultatów projektu. Dzięki niemu mieszkańcy mają do dyspozycji przyjazne dla środowiska punkty przyjmujące do recyklingu zużyte przedmioty, które w przeciwnym razie zalegałyby w garażach lub piwnicach.

Monika Drabowicz, kierowniczka projektu

Realizacja projektu przyczynia się do zmniejszenia negatywnego oddziaływania odpadów komunalnych na środowisko na terenie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty oraz gmin sąsiednich. W ramach projektu zaktualizowano systemy gospodarowania odpadami w poszczególnych gminach. Cały czas prowadzone są także działania promujące selektywną zbiórkę odpadów wśród mieszkańców.

Zbieranie i przetwarzanie odpadów komunalnych

Do tej pory powstały trzy PSZOK-i – w miejscowościach Postomino, Białogard i Gościno – wyposażone w specjalne kontenery. Udostępnienie punktów mieszkańcom jest elementem promowania bardziej efektywnego systemu gospodarowania odpadami. Trwają prace nad budową kolejnych PSZOK-ów w miejscowościach Dygowo, Ustronie Morskie i Borne Sulinowo. W Szczecinku powstała sieć 70 pojemników półpodziemnych, tzw. „gniazd”, na odpady komunalne, które uzupełniają istniejący system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Założeniem projektu jest budowa PSZOK-ów w 12 gminach w całym regionie.

Mieszkańcy mogą oddawać odpady komunalne do PSZOK-ów przez cały rok. Po dostarczeniu odpadów trafiają one do specjalnych sortowni i składowisk. Dzięki zaktualizowanemu systemowi gospodarowania odpadami odpady są odzyskiwane lub unieszkodliwiane w instalacjach zlokalizowanych zarówno na terenie gmin objętych projektem, jak i poza nimi, co znacznie ogranicza ilość składowanych odpadów.

Podnoszenie świadomości wśród mieszkańców całego regionu

W ramach projektu zorganizowano 100 dwudniowych warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu, żeby promować proekologiczną postawę wśród uczestników poprzez działania edukacyjne z wykorzystaniem sprzętu audiowizualnego, plansz i gier edukacyjnych. Po każdym warsztacie uczestnicy mogli odwiedzić składowisko odpadów, żeby zobaczyć, w jaki sposób przetwarza się odpady komunalne i poddaje je recyklingowi. 

Zespół projektu wydał także broszurę wyjaśniającą znaczenie selektywnej zbiórki i recyklingu odpadów, rozpowszechnioną wśród mieszkańców całego regionu.

Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty został utworzony w 1992 roku. Od początku swojego istnienia związek zajmuje się rozwiązywaniem problemów gospodarki wodno-ściekowej – dotychczas zrealizował i wdrożył kilkanaście projektów z zakresu ochrony wód, powietrza i gleby, edukacji ekologicznej i gospodarowania odpadami. Budowa PSZOK-ów była kolejnym, logicznym krokiem w procesie wspierania gmin w organizacji systemów gospodarowania odpadami, przyczynia się zatem do realizacji ogólnego celu projektu, jakim jest ochrona środowiska.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty” wyniosła 385 880 000 EUR, przy czym wkład Funduszu Spójności UE o wartości 269 280 000 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Ochrona środowiska i efektywna gospodarka zasobami”.